• Menu
Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yunanistan Hakkında Tüm Bilgiler

Yunanistan Güneydoğu Avrupa'da Balkan Yarımadası' nın güney ucunda yer alan bir ülke. Ülke Yunanca'da Hellas, Avrupa dillerinde Grek, Greece vs. şeklinde, İlyada Destanı'nda da Akha'ların ülkesi olarak adlandırılır.

Başkent: Atina

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 131.940 km²

Saat Farkı: + 2

Komşuları: Bulgaristan, Arnavutluk, Türkiye, Makedonya

Yunanistan Yiyecek İçecek Kültürü

Restoran ve tavernalarda basit yemekler servis edilir. Yerel zeytin yağlılar ve kömür ızgaralar nadiren bulunur. Atina ile Santorini ve Mikonos gibi gözde adalarda, modern yemeklerle yerel yemeklerin bir bileşimi öne çıkar. Bütün restoranlarda mevcut yemekleri ve fiyatlarını gösteren menüler bulunur. Uluslararası yemekler de yeterli oranda menülerde yer alır. Öğlen yemeği vakti genelde 12:00-15:00, akşam yemeği saatleri ise 20:00-24:00 saatleri arasındadır. Açılış saatleri ise bölgeye göre değişir. Garsonlar servis uygulanır.

Yunanistan Ulusal Sipesiyaller

- Dolmades (Asma yaprakları ile yapılan dolma)
- Musakka
- Kalamar ve ahtapot
- Souvlaki (Kızarmış domuz veya tavuk)
- Horiatiki (Yunan Salatası: Beyaz peynir, domates, salatalık ve taze zeytin yağı)

Yunanistan Ulusal İçecekler

- Retsina (Çam sakızı reçinesinden yapılan bir şarap)
- Uzo (Anasonlu, berrak alkollü içki, su ilave edilerek içilir)
- Rakı
- Yunan Kahvesi (Yoğun ve serttir. İsteğe göre şeker eklenir)
- Yunan birası

Yunanistan Gece Hayatı

Şehir merkezleri ve turistik yerlerde geç vakte kadar barlar, dans klüpleri ve canlı konserler bulunur. Birçok yerel taverna, geleneksel Yunan barları Ouzeri, küçük klüpleri ve çeşitli dans salonları ile Atina, Avrupa'nın en hareketli gece yaşamını sunan yerlerden biridir. Atina Akropol'ünün aşağısında yer alan ikinci yüzyıla ait Herodes Odeonu'nda Haziran-Eylül ayları arasında düzenlenen Helen Festivali'nde birçok konser ve gösteri gerçekleştirilir. Gece klüplerinde Yunan müziği buzuki, canlı olarak çalınır. Yaz boyunca Mikonos ve Santorini'de hayat adeta durmaz. Yunanistan'da kumarhaneler de bulunur.

Yunanistan'da Alışveriş

Dantel, mücevher, metal işleri, çömlekler, giysiler ve örgü işleri, kilimler, deri ürünler, yerel şaraplar ve içkiler gözde ürünlerdir. Atina lüks malların ve yerel işlerinin merkezidir. Pazar günleri Akropol'ün aşağısındaki Monastiraki'de kurulan bit pazarı, daima kalabalıktır. Çeşitli dini objeler, Yunanistan'ın heryerinde üretilir.

Yunanistan İklimi

Balkan Yarımadası üzerine kurulu olan Yunanistan, yaklaşık 3000 ada ve kayalığa sahiptir. Bu adalardan 227'sinde yerleşim olup, sadece 78'inde 100 kişiden fazla insan yaşamaktadır.

Yunanistan'da hâkim iklim büyük ölçüde Akdeniz iklimi'dir. Yazları sıcaklık ortalaması 26° C - 28° C 'dir. Kışlar çok sert geçmez, yüksek kesimler kış boyunca kar alır. Yüzey şekilleri ise fazla yüksek olmayan dağlardan oluşan oldukça engebeli arazilerdir. Ülke'nin en yüksek noktası Eski Yunan Mitolojisi'nde tanrıların evi olduğu kabul edilen Olimpos Dağı'dır (2917 m). Ülkenin bu denli engebeli olmasının Yunan Mitolojisi'ndeki açıklaması ise tanrıların dünyayı yaratırken toprağı eleyip eleyip, Yunanistan'ın ise kalan tortulları fırlatıp savurması ile oluştuğu yönündedir. Yunanistan ayrıca 1. derece deprem kuşağı üstünde yer alır.

Alçak bölümler bitki örtüsü bakımından fakir olup, tek mevsimlik bitkiler yetişir. Ülkenin orta ve güney kısımlarında Akdeniz iklimi'nin karakteristik bitki örtüsü makiler egemendir. Dağlık bölgelerde ise ormanlar yer alır.

Yunanistan Tarihi

Yunanistan'ın ilk sakinlerine sıklıkla Pelasgi, yani "deniz halkı" denirdi. Yarımadanın bu sakinleri kuzeyden göçen işgalcilerin etkisi ile güneye kaçtılar. Birbiri ardına gelen işgallerle güney kıyılarına ve Ege Adaları'na yayıldılar. M.Ö. 3200 civarında bölgeye yeni gelenler birlikte zamanla Yunancaya dönüşen bir Hint-Avrupa dili getirdiler.

MÖ 1. binyılda kullanılan ve Homeros'un İlyada'da kullandığı eski Yunanca'nın, günümüzdeki Arvanitçe'ye benzediği ve Arnavutça ile akraba olduğu şeklindeki linguistik hipotez, Dorların göçleri kapsamında incelenen bir konudur.

Antik Yunanistan M.Ö. 2. yy.'da da Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine girerek ortadan kalktı. Roma İmparatorluğu'nun 4. yüzyılda bölünmesiyle de 1821'e kadar Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olan Konstantinopolis tarafından yönetildi.

Günümüzdeki modern Yunanistan, 1821'de Osmanlı Devleti'nin İngiltere, Fransa ve Rusya karşısında aldığı yenilgiler sonucu, bu imparatorlukların koruma bölgesi olarak, İstanbul'un idaresinden koparılan Mora Yarımadası ve Atina'dan ibaret küçük bir bölgede 'Yunan Krallığı' adı altında kuruldu.

Yirminci yüzyıl içinde ise askeri darbeler ve cunta yönetimi altında sıkıntılı dönemler geçiren ülke bugün ise ağır ekonomik krizler yaşamaktadır.

Yunanistan'da Görülmesi Gereken Yerler

Atina
Atina, Yunanistan'ın başkenti ve en büyük şehridir.

Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina, antik çağlarda da önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. İsmi, koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena'dan gelmektedir. 1896 ve 2004 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Atina, ibadete açık cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkentidir.

Santoron
Santoron adası, Ege Denizi'nde, Yunanistan'ın 200 km. güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu.

Bugün Santoron, Akdeniz'in en çok rağbet gören turistik bölgelerinden biridir.

Kuzey Yunanistan
Thessaloniki arkeoloji müzesi, Bizans kültürü müzesi, beyaz kule

Chalkidiki - Çok ağaçlı yarımada, plajlar, Athos dağı

Meteora - Barren kayalığının zirvesinde kurulmuş manastırlar

Corfu
Corfu kulesi, eski kasaba, asya sanat müzesi, eski kule, arkeoloji müzesi, plajlar

Rhodes
Eski kasaba, Şovalye sarayı ve hastane, arkeoloji müzesi, Türk kışlası, Apollo tapınağı

Crete
Iraklion - Venedik'e ait ait duvarlı şehir, altın taşlı kale, arkeloji müzesi

Knossos - King Minos sarayı, Phaistos saray harabeleri, Samaria Koyaki

250