Uçuş Sırasında Kulak Tıkanıklığı ve Ağrısı

Uçuş Sırasında Kulak Tıkanıklığı ve Ağrısı

Uçuş Sırasında Kulak Ağrısı Neden Oluşur?

Uçakla seyahat etmek, diğer ulaşım araçlarına kıyasla daha konforlu ve tasarrufludur. Yolcular açısından konforlu bir deneyim olan uçak seyahati sırasında kulak ağrısı ve kulak tıkanması gibi problemler yaşanabilmektedir. Seyahat öncesinde ve uçuş esnasında alınacak bir dizi önlem ile bu olumsuz durumların da üstesinden gelinebilmektedir.
Uçuş sırasında kulak ağrısı nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz:
  • Uçağın hareketine bağlı olarak basınç değişiklikleri meydana gelir. Basıncın etkisi ile kulak tıkanması yaşanır. Bu tıkanıklığın şiddetli olduğu durumlarda ise kulak kanaması ve buna eşlik eden şiddetli ağrılar görülebilir. Önlem alınmadığı takdirde uçuş sonrasında da bir süre daha etkisini gösterir.
  • Kulak tıkanmasının temel sebebi kabin basıncının değişmesidir. Uçağın inişe geçtiği anlarda mevcut basınç, kulak zarı üzerine baskı uygulamaktadır. Basıncın şiddeti artığı takdirde ise ağrı gibi daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Eğer maruz kalınan basınç uzun süreli olursa kısa süreli işitme kaybı da yaşanabilmektedir. Bu nedenle yolcuların maruz kalacakları basınca karşı önlem almaları önerilmektedir.

Uçuş Sırasında Kulak Ağrısı Nasıl Önlenir?

Uçuş esnasında basınca maruz kalmayı engellemek olanaksızdır. Ancak etkilerini minimalize etmek mümkündür.
Uçuş sırasında kulak tıkanıklığını geçirme yolları:
  • Bol sıvı tüketebilirsiniz.
  • Sakız çiğneyebilirsiniz.
  • Esneme hareketleri yapabilirsiniz.
  • Kulak basıncının azaltılmasında etkili olan valsalva manevrasını uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi etkili şekilde yapabilmek için uçuş öncesinde pratik yapmanız önerilmektedir. (Valsalva manevrası: Ağız ve burnu kapatarak nefes verilmesi)

Uçuş Öncesi Kulak Ağrısını Engellemek İçin Yapılabilecekler

Uçuş öncesi alacağınız birtakım önlemler ile maruz kalınan basınçtan korunabilirsiniz. Kulak ağrısını önleme yolları:
  • Uçuş esnasında kulak tıkanmasına ek olarak burun tıkanıklığı da yaşıyorsanız burun açıcı spreyler kullanabilirsiniz. Uçuş öncesinde burun açıcı sprey temin edebilirsiniz.
  • Uçak seyahatleri için özel olarak üretilen kulak tıkaçlarını kullanabilirsiniz. Kulak tıkaçları, kulağın maruz kaldığı basıncı azaltarak tıkanma ve ağrı gibi sorunların yaşanma ihtimalini azaltır.
  • Uçuş öncesinde alerji, burun tıkanıklığı, grip ya da nezle gibi rahatsızlıklar yaşanıyorsanız öncelikle bu sorunun giderilmesi için sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız. Üst solunum yollarında yaşanan problemler, uçak basıncından daha fazla etkilenmenize yol açabilir.
  • Kulak temizliği, tıkanma probleminin yaşanma ihtimalini azaltmaktadır. Uçuş öncesinde tıbbi kulak temizliğine başvurarak önlem alabilirsiniz.

Uçuş Sırasında Yaşanan Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Uçak seyahatinden kaynaklanan kulak tıkanıklığı ve kulak ağrısı kısa bir süre içinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Sakız çiğneyerek veya esneme hareketlerini sürdürerek kulak tıkanıklığının etkisini azaltabilirsiniz. Maruz kaldığınız basınç normalleşerek stabil hale geldiğinde kulak tıkanıklığının da ortadan kaybolması beklenmektedir.
Uçak seyahatinden sonra kulak tıkanıklığı ve ağrısı uzun süredir devam ediyorsa, uzun süreli işitme kaybı mevcutsa, baş dönmesi ve kulaktan kan gelmesi gibi durumlar yaşanıyorsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

En iyi Almanya uçak bileti için hemen şimdi sayfamızı kontrol edin!

250