• Menu
Uçakla Yurtdışı Seyahatine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçakla Yurtdışı Seyahatine Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçakla Yurt Dışı Seyahatine Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uçak yolculukları sırasında uygulanan kurallar ve prosedürler, yurtiçi ve yurt dışı rotaları için farklılık göstermektedir. Bu nedenle birçok kişi, “Uçakla yurt dışı seyahatine giderken nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunun yanıtı hakkında araştırmalar yapmaktadır. Böylece en konforlu, sorunsuz ve güvenilir yolculuğu yapmak mümkün olmaktadır. Bu sorunun yanıtını ise kısaca şu şekilde vermek mümkündür:
 
 • Firma tarafından belirtilen prosedürlere bağlı olarak uçuş öncesinde havalimanında bulunmak
 • Yurt dışı seyahati için vize ve pasaport kontrollerini yapmak
 • Uçuş öncesinde çıkış harcını bankaya yatırmak
 • Pasaport kontrolü sırasında yolculukla ilgili yöneltilen soruları doğru şekilde yanıtlamak
 • El bagajı içerisinde sıvı maddeler bulundurmamak
 • Ülkeler tarafından belirlenen miktarın üzerinde nakit para taşımamak
 • Havaalanı ve uçakta yapılacak olan masraflara karşı yeterli döviz bulundurmak
 • Aktarmalı uçuşlar için transit vize almak
 • Cep telefonu kullanımını sürdürebilmek için hattı yurt dışına açtırmak
 • Riskleri minimuma indirmek için seyahat sigortası yaptırmaktır

Yurt dışı uçuşları, vize ve pasaport işlemleri nedeniyle yurtiçi uçuşlarına oranla daha ciddi prosedürlerle takip edilmektedir. Bu nedenle uçuş öncesinde merak edilen tüm konular hakkında bilgi alınması önerilmektedir.

Yurt Dışına Giderken Bavula Neleri Koymak Yasaktır?

Yurt dışına giderken bavula koyulmaması gerekenler, ülkelere ve havayolu firmalarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle yolculuk öncesinde kişilerin bu konu hakkında bilgi almaları büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak kayıtlı bagajlarda dahi taşınmasına izin verilmeyen eşyaların ise kısaca şu şekild sıralanması mümkündür:
 
 • Sprey ve kamp gazı gibi spor ekipmanları
 • İşaret fişekleri ve havai fişekler
 • Mühimmatlar ve patlayıcı maddeler
 • Fünye, meşale, dinamit, mayın, el bombası, gaz konteynerleri, yanıcı sıvılar ve sıvı yakıtlar
 • Etkisiz hale getirme özelliği bulunan spreyler, alkali maddeler, asitler, yangın söndürücüler, sıkıştırılmış gazlar, radyoaktif maddeler ve zehirli maddelerdir

İlaçlar, tüfekler, avcılık silahları ve tabancalar için havaalanında kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler ise yalnızca gerekli belgelerin sunulması halinde yapılabilmektedir.

Yurt Dışına Giderken Pasaport ve Vizenin Yanımda Bulunması Şart Mıdır?

Vizeler, ülkeler arasında yapılan ticari ve politik anlaşmalara bağlı olarak talep edilmektedir. Bu nedenle bazı ülkeler için vizesiz geçiş hakkı sunulmakta ve yalnızca pasaport taşınması yeterli olmaktadır. Ancak vize isteyen bir ülkeye gidecek olan kişiler, mutlaka vize onayı da almalıdır. Aksi halde ülke sınırları içerisine girmek mümkün olmayacaktır.

Yurt dışı seyahati yapan kişilerin havaalanı ve gümrükten geçebilmesi için bazı kurallar bulunmaktadır. Vize ve pasaportun yetkililere gösterilmesi ise bu kuralların başında yer almaktadır. Bu nedenle kişilerin uçuş belgeleri, pasaportları ve vizelerini yanlarında taşımaları gerekmektedir.

Yurt Dışı Uçak İçin Kaç Saat Önceden Havalimanına Gidilmelidir?

Yurt dışı uçuşu yapacak olan yolcular, tercih ettikleri havayolu firması tarafından belirtilen zamanda check-in işlemlerini tamamlamış olmalıdır. Bu süre, ortalama olarak 2 saat olarak belirlenmektedir. Ancak bazı durumlarda daha erken gidilmesi gerekmektedir.

İlk kez yurt dışı uçuşu yapacak olan kişilerin, uçuştan 4 saat öncesinde havaalanında olmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede resmi prosedürlerin uygulanması, gerekli düzenlemelerin yapılması, eksik evrakların temin edilmesi ve check-in işlemlerinin tamamlanması gibi işlemlerin uçuş öncesinde tamamlanması mümkün olmaktadır. Aksi halde uçuşun kaçırılması ve biletin yanması gibi istenmeyen sonuçların ortaya çıkması riski bulunmaktadır.

Telefonumu Yurt Dışında Kullanabilir Miyim?

Türkiye sağlayıcılı telefon hatları, ülke sınırları dışına çıktıktan sonrasında otomatik olarak kullanıma kapanmaktadır. Bu nedenle kişiler, yolculuk öncesinde operatörlerine ulaşarak hatlarını yurt dışı kullanımına açtırma talebinde bulunmalıdır. Aksi halde telefonların kullanımı mümkün olmayacak ve gidilen ülkeden telefon hattı çıkarılması gerekecektir.

250