Uçak Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Uçak Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yeni bir şehirde keşfe çıkmak, turistik gezi gerçekleştirmek veya iş görüşmesine katılmak için yapılacak seyahatin planlaması, geçirilen zamanın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Seyahat edilecek şehre uygun bir planlama yapıldığında problemlerin yaşanma ihtimali azaltılmakta ve alınan keyif kesintiye uğramamaktadır. Kötü ihtimalleri minimum seviyeye indirmek için seyahate çıkmadan önce yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Seyahat Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

Seyahat esnasında ve sonrasında problem yaşamak herkes için istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Bu tür ihtimallerden uzaklaşmak için seyahat öncesi hazırlık aşamasının doğru ve planlı şekilde tamamlanması gerekmektedir. Doğru bir seyahat planlaması ile şehri tanıma fırsatı elde ederek güzel anılar biriktirebilirsiniz.
 
  • Seyahat edeceğiniz şehri araştırın.
Yeni bir şehri, kültürü ve dolayısıyla insanları tanımak seyahat etmenin en büyük artıları arasındadır. Seyahat öncesi hazırlık aşamasının ilk basamağı, seyahat edeceğiniz şehri araştırmak olmalıdır. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalar ile şehrin popüler, tarihi ve turistik lokasyonlarını keşfedebilir, yemek kültürünü öğrenebilir, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz şehre dair ön hazırlık yaptığınız takdirde daha rahat ve konforlu bir süreç geçirebilirsiniz. Eğer yurt dışına seyahat ediyorsanız ve daha önce bu deneyimi yaşamadıysanız ülkenin para birimi, kuralları ve ulaşım seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmanız da işinize yarayacaktır.
 
  • Bilet ve konaklama rezervasyonlarınızı yaptırın.
Seyahatinizin sekteye uğramaması için uçak biletinizi satın almalı ve konaklama rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Yurt içi ve yurt dışı uçak biletleri hızla tükenebildiğinden önlem almadığınız takdirde seyahatinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Seyahat tarihi günler öncesinden belirlendi ise ilk olarak uçak bileti satın alınmalıdır. Üstelik bu sayede ekonomik bir uçuştan da yararlanılabilmektedir.
 
  • Mevsim şartlarına uygun kıyafetleri yanınıza alın.
Seyahat planlaması denildiğinde akla ilk gelen işlem bavul hazırlamaktır. Seyahatiniz için yanınıza alacağınız kıyafetlerin sayısı orada geçireceğiniz süreye bağlı olarak belirlenmelidir. Seyahate çıkmadan önce gidilecek şehrin hava durumu araştırılarak mevsimsel şartlara uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Aksi takdirde seyahat sırasında alışveriş yapmak zorunda kalınabilmektedir. Bu durum zaman ve maddi kayıplara yol açabilmektedir.
 
  • İhtiyaçlarınızı bavulunuza koymayı unutmayın.
Seyahatin süresine bağlı olarak bavul içerisine konulması gerekenlerin sayısı değişebilmektedir. Seyahat planlaması yaparken gideceğiniz şehirde ihtiyacınız olabilecek eşyaların listesini çıkarmalı ve eşyaları bavulunuza yerleştirmelisiniz. Şarj kablosu, bilgisayar, kulaklık, not defteri, cilt bakım ürünleri ve ilaçlar bu listede mutlaka yer almalıdır. İhtiyacınız olan eşyaları yanınızda bulundurmamanız keyfinizi kaçırabilmektedir.
 
  • Yurt dışına seyahat edecekseniz vize işlemleri için son günleri beklemeyin.
Yurt dışına seyahat edeceklerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu vize işlemleridir. Yabancı vatandaşları vize ile kabul eden ülkelerin işlemleri uzun sürebilmektedir. Seyahat planlamasında aksaklıkların oluşmaması için vize işlemlerine aylar önce başlamanız tavsiye edilmektedir. Ülkelerin vize için belirledikleri prosedürler değişkenlik gösterebilmektedir.
 
  • Eviniz ile ilgili önlemleri alın.
Tek yaşıyorsanız ve uzun bir seyahate çıkmayı planlıyorsanız eviniz ile ilgili tüm önlemleri almanız gerekmektedir. Seyahat öncesinde evinizi temizlemeli, çöpleri atmalı, yiyecekleri tüketmeli ve buzdolabını boşaltmalısınız. Ayrıca pencereli, ısıtma sistemlerini ve doğalgazı kapatmalısınız. Eviniz için alacağınız güvenlik önlemleri sayesinde seyahatten döndüğünüzde bir sürprizle karşılaşma olasılığınız azalır.

Uçak Yolculuğuna Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

Yolcular, uçak yolculuğu sırasında kabin/el bagajı ve kayıtlı bagaj haklarını kullanabilmektedir. El bagajı, yolculuk sırasında yolcunun yanında yer alırken kayıtlı bagaj uçağın arka kısmında bulunmakta ve seyahat tamamlanana kadar orada kalmaktadır. Uçak yolculuğunda el çantasına yanınızda bulunmasını istediğiniz eşyaları koymanız gerekmektedir. Gözlük, kitap, kıyafet ve reçeteli olmak kaydı ile ilaçlar el çantasına konulabilmektedir. Uçak yolculuğunda el çantası için tıpkı diğer bagajda da olduğu gibi sıvı sınırlaması bulunmaktadır.

Bebekli Yolculuk Yaparken Yanımızda Neler Bulunmalıdır?

Bebekli uçak yolculuğu sırasında ebeveynlere mama taşıma hakkı sunulmaktadır. Ancak mama miktarı, bebeğin uçakta geçireceği zaman miktarında tüketebileceği kadar olmalıdır. Seyahat öncesinde bebeğin tüketebileceği mama miktarı ayrı bir kaba alınmalı ve kabin görevlilerine gösterilmelidir. Mama taşıma hakkı bebekli uçak yolculuğu için istisnai durum olarak tutulduğundan güvenlik görevlileri tarafından mamayı tatmanız istenebilmektedir.
Bebekli uçak yolcuğu yaparken yanınızda bebek bezi ve yedek kıyafet bulundurabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz altını ıslattığında veya mama yerken üzerini kirlettiğinde hızlı şekilde müdahale edebilirsiniz.

250