Uçak Bileti Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçak Bileti Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Uçak bileti almadan önce bilinmesi gerekenler, yolcuların en konforlu ve avantajlı yolculuk seçeneklerinden yararlanmaları açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle bilet satın almadan öncesinde birçok konunun araştırılması önerilmektedir. Bu konuların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkün olmaktadır:
 
 • Uçak bileti satın almadan öncesinde mutlaka farklı havayolu firmaları ve uçuş programları hakkında araştırma yapılması
 • Firmaların web siteleri ya da mobil uygulamalara özel olarak hazırladıkları kampanya detaylarının araştırılması
 • Uçak bileti almak için zaman aralığının doğru şekilde belirlenmesi
 • Uçuş için izin verilen bagaj hakkının öğrenilmesi
 • Ekstra bagaj hakkı için uygulanan prosedürlerin araştırılması
 • Uçuş sınıfı, koltuk, eğlence ve yeme/ içme servisleri için uygulanan ücretlendirmelerin öğrenilmesi
 • Uçuş sırasında yararlanılacak olan ilave hizmetler için önceden firmaya bilgi verilmesi
 • Check-in işlemlerinin ne zaman yapılması gerektiği
 • Bilet fiyatı indirimi hakkının sunulup sunulmadığı
 • Bilet almak için gereken kimlik numarası, yolculuk detayları ve iletişim bilgilerinin doğru şekilde paylaşılması
 • Passenger Name Record olarak adlandırılan (PNR) kodunun öğrenilmesi ve bu kodun saklanmasıdır

Uçak bileti satın almadan öncesinde seyahat acenteleri ile iletişime geçmek, öğrenilmesi gereken tüm detaylar hakkında tek kaynak üzerinden bilgi sahibi olma imkanını sunmaktadır. Bu sayede en avantajlı seçeneklerden yararlanmak mümkün olacaktır.

Uçak Bileti Ne Kadar Önce Alınabilir?

Uçak biletleri, firmalar tarafından uçuş programının satışa çıkarılması ve satışa kapatılması arasında geçen tüm süreler boyunca uçak bileti satın almak mümkündür. Yapılan araştırmalar, lokasyonlara bağlı olarak farklı şekilde fiyatlandırılabilmektedir. Genel olarak firmalar, uçuştan 1 sene öncesinde cazip kampanyalar düzenlemeye başlamaktadır.Ancak en avantajlı uçuş fırsatlarından yararlanmak için mevsimlere bağlı olarak farklı dönemlerde bilet alınması önerilmektedir.

Yaz sezonu için planlanan yolculuklardan 99 gün öncesinde, güz yolculuklarından 69 gün öncesinde, kış yolculuklarından 94 gün öncesinde, ilkbahar yolculuklarından ise 84 gün öncesinde bilet alınması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda özel günlerde ve resmi tatillerde de uçak bileti fiyatlarında artış görülmektedir.

Uçak Bileti Ertelenebilir Mi?

Havayolu firmaları, yolcuların yaşadıkları aksilikler ve olaylar karşısında uçuşa katılamayacak olmaları durumuna karşı erteleme hizmetleri sunmaktadır. Ancak uçak bileti erteleme şartları, her firmada farklı prosedürlerle gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kişilerin bilet satın aldıkları seyahat acenteleri ya da havayolu firmalarından bilgi almaları gerekmektedir. Böylece en doğru prosedürlerin izlenmesi mümkün olacaktır.

Uçak biletlerini ertelemek için 2 farklı prosedür uygulanmaktadır. Zamanı belirli olan işlemler için doğrudan erteleme talebi, zamanı belirsiz olan işlemler içinse biletin açığa alınması talebi oluşturulmalıdır. Bu sayede kişiler, kendileri için en uygun olan tarih aralığında yolculuk yapma haklarını koruyabilmektedir.

Uçak Bilet Fiyatları Düşer Mi? Ne Zaman Düşer?

Uçak bileti fiyatları, birçok farklı unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Firmalar arasında bulunan rekabet, uçuş sırasında izlenecek rotanın detayları, uçuşta kat edilecek olan mesafe ve kampanya detayları bu duruma örnek gösterilebilmektedir. Aynı zamanda uçak biletinin satın alındığı dönem de fiyatları doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Uçak bileti fiyatları, uçuştan 1 ila 3 ay öncesinde en cazip hale gelmektedir. Bu nedenle kişilerin yolculuk planlaması yapmaya başladıktan hemen sonrasında fiyat araştırmalarına başlamaları, uçuştan 3 ila 16 hafta öncesinde ise satın alma işlemlerini tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Uçağa Binmeden Önce Check-in Nasıl Yapılır?

Check-in işlemleri, yolcuların uçuşa katılacaklarını doğrulamaları anlamına gelen bir uygulamadır. Günümüzde bu işlemlerin online olarak yapılması mümkündür. Aynı zamanda genel olarak uçuştan 24 ila 1 saat öncesine bu işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Yurt dışı uçuşlarında ise en az 2 saat öncesinde check-in yapılmalıdır.

Check-in süreleri, yolcuların tercih ettikleri havayolu firmalarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle yolcuların, havayolu firması ya da seyahat acentelerinden bilgi almaları gerekmektedir. Bu sayede en doğru adımların izlenmesi mümkün olmaktadır.

Uçak Biletini Yazdırmaya Gerek Var Mıdır?

Uçak biletleri, günümüzde e-belge olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle biletlerin uygulama ya da web sitesi üzerinden kullanılması mümkündür. Yalnızca yolcuların kimlik belgeleri ve PNR numaralarını görevlilere iletmeleri gerekecektir. Böylece uçuş işlemlerinin tamamlanması mümkün olmaktadır.

Yurt dışı uçuşları için uygulanan prosedürler, yurtiçi uçuşlarından farklıdır. Bu nedenle ülke dışına uçuş yapacak olan yolcular, biletlerini yazdırmalıdır. Gerekli durumlarda biletlerin havaalanlarında yazdırılması imkanı da sunulmaktadır.

250