Türkiye’nin Dalış Rotaları

Türkiye’nin Dalış Rotaları

Türkiye’nin En Popüler Dalış Rotaları

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist için eşsiz bir tatil deneyimi sunmaktadır. Deniz, kum ve güneşin muazzam güzellikte uyumunu gözler önüne seren sayısız destinasyon ile dikkat çeken Türkiye, dalış noktalarıyla da ün dikkat çekmeye devam etmektedir. Her yıl binlerce kişi, mavinin tonlarını muhteşem bir şekilde sunan berrak denizlerde keşfe çıkabilmek için Türkiye’de dalış rotalarını tercih etmektedir.  

Türkiye’de Eşsiz Deneyim İçin Dalış Noktaları

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz dalış noktaları açısından son derece zengindir. Sualtında keşfedilmeyi bekleyen tarihi gözlemlemek ve deniz canlılarının yaşam serüvenine yakından tanık olmak isteyen kişiler için Akdeniz ve Ege dalış noktaları unutulmaz bir deneyim vadetmektedir. Saros, Ayvalık, Fethiye, Bodrum ve Kaş gibi popüler tatil lokasyonlarında yer alan dalış rotalarına, Türkiye’deki uzman eğitmenler sayesinde talep her geçen gün artmaktadır.

Saros (Çanakkale)
Ege Denizi’nin en temiz bölgelerinden biri olarak dikkatleri üzerine çeken Saros Körfezi, muhteşem bir sualtı zenginliğe sahiptir. 200’ü aşkın deniz canlısının yaşadığı bilinen körfez, her yıl en az 3 kere kendini temizlemektedir. Saros Körfezi’nin en önemli özelliklerin biri de elbette dalış için uygun şartlar sağlamasıdır. Minnoş Kayalıkları, Kömür Limanı, Üç Adalar, Asker Taşı, Toplar Burnu, Cennet ve Cehennem gibi çok sayıda noktadan sualtı dalışı yapılabilmektedir. Dalış esnasında gizemini koruyan batıkları incelemek de mümkün olmaktadır.

Ayvalık (Balıkesir)
Türkiye’deki en popüler dalış rotalarından biri olan Ayvalık, İlyosta Adası ve Deli Mehmet ile dikkat çekmektedir. Özellikle İlyosta Adası, birbirinden güzel canlı türlerine ev sahipliği yaptığından görsel açıdan adeta şölen sunmaktadır. Ayvalık’ı tercih eden kişiler için bir diğer seçenek ise Gavur Limanı’dır.

Fener Adası (Çeşme)
Türkiye’de tatil denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Çeşme, amatör ve profesyonel dalgıçlar için adeta biçilmiş kaftan olarak değerlendirilmektedir. Çeşme’nin Ildır köyü açıklarında yer alan Fener Adası, zengin sualtı çeşitliliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sualtı dünyasına adım atan dalgıçlar, berrak denizin keyfini sürerken sarpa ve karagöz gibi balık sürülerini de keşfedebilmetkedir.

Akvaryum Koyu (Fethiye)
Berrak denizi ve birbirinden özel deniz canlılarından dolayı Akvaryum adını alan bu koy hem amatör hem de profesyonel dalış için uygun şartlar sunmaktadır. Dalış esnasında orfoz ve lahoz gibi deniz canlılarını görebilme imkanınız bulunmaktadır. Akvaryum Koyu, gece dalışlarının yapılabildiği ender rotalardan biri olarak da ön plana çıkmaktadır.

Akdeniz’de Dalış Yapmak İçin En İyi Zaman Hangisidir?

Akdeniz’de dalış yapmak için mevsim seçimi son derece önemlidir. Deniz sıcaklığının ideal düzeye ulaştığı dönemde dalış yaptığınızda güvende olabilir, keyif alabilirsiniz. Akdeniz’de tüm yıl dalış yapılabilmektedir. Ancak ideal mevsim ilkbahar sonu ve yazdır.

Ege’de Dalış Yapılabilecek Şehirler Hangileridir?

Ege’de dalış yapılabilecek şehirler şu şekildedir:
  • Muğla
  • İzmir
  • Aydın

250
Bilet-Co
Bizimle İletişime Geçin'