• Menu
Türbülans Hakkında Bilgiler

Türbülans Hakkında Bilgiler

Türbülans Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Uçak seyahatleri, günümüzde sunulan en konforlu ulaşım seçeneklerinin başında yer almaktadır. Ancak irtifanın yüksek olması gibi koşullar, birçok insanın uçakla yolculuk yapmaktan korkmasına neden olmaktadır. Özellikle ilk kez uçak yolculuğu yapacak olan kişiler, “türbülans nedir?” sorusunun yanıtını sıkça merak etmektedir.

Uçaklar, hava akışı başta olmak üzere çok sayıda unsurdan yardım alarak rotasını izleyebilmektedir. Hava cebi olarak da bilinen türbülans ise bu akışın bozulması ve bunun sonucunda uçağın sallanması ile ortaya çıkan durumdur. Bu sırada uçaklar, türbülansın şiddetine bağlı olarak irtifa kaybedebilmektedir.

Atmosferi oluşturan hava, her an hareket halindedir. Uçakların rotaları üzerinde sabit bir şekilde ilerleyebilmeleri için, kanatların alt ve üst kısımlarından düzenli hava akışının geçmesi gerekmektedir. Bu düzen bozulduğunda ise uçuş sırasında türbülans yaşanmasına neden olmaktadır. En sık karşılaşılan türbülans sebepleri arasında rüzgarların kuvvetli olması, bulutların konumları, soğuk ve sıcak havanın yer değiştirmesi gibi durumlar yer almaktadır. Aynı zamanda düşey hava akımlarının görülmesi, meteorolojik koşullar ve yüzey koşulları da bu sebepler arasındadır.

Uçak Türbülansa Girerse Neler Olur?

Yolcuların uçuş sırasında en çok korktukları ve paniğe kapıldıkları durumların başında  türbülanslar gelmektedir. Türbülansın şiddetine bağlı olarak hafif, orta ve şiddetli sarsıntıların yaşanması mümkündür. Bu durum sonucunda yaşanan anlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:
 
  • Servis sehpalarında bulunan sıvıların dökülmesi
  • Tutunmadan koridorda yürümenin zorlaşması
  • Kemeri takılı olmayan yolcuların denge kayıpları yaşamaları
  • Kabin içerisinde sabitlenmemiş olan eşyaların savrulması
  • Baş üstü dolaplarının iyi kapatılmaması durumunda açılmaları ve içerisinde bulunan eşyaların düşmesidir

Uçakların türbülansa girmeleri ihtimaline karşılık olarak çok sayıda güvenlik önlemi alınmaktadır. Bu nedenle uçuş güvenliğini sağlamak adına yapılan tüm açıklama ve yönlendirmelere uygun şekilde hareket edilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Bir Uçak Türbülansta En Çok Kaç Metre Düşer?

Uçaklar, ortalama olarak 350 ton ağırlığa sahip olan hava araçlarıdır. Ancak yaşanan teknolojik gelişmeler ve alınan tüm önlemlere rağmen türbülans sırasında sarsıntı yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Bu durum sonucunda ise türbülans şiddetine bağlı olarak irtifa kayıpları meydana gelmektedir.

Türbülans sonrası düşüş mesafesi, bazı durumlarda 150 ila 200 metreye kadar ulaşabilmektedir. Aniden gelişen bir durum olması nedeni ile önlem almamış yolcuların yaralanmaları ya da eşyaların düşmesi ve savrulması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu kazaların yaşanmaması için mutlaka uçuş güvenlik önlemlerinin dikkate alınması ve doğru şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu sayede güvenli uçak yolculuğu yapabilmek mümkün hale gelmektedir.

Yaz Aylarında Türbülans Olur Mu?

Yaz ayında türbülans yaşanması, kış ayları kadar sık olmasa da yaygın karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kümülüs kaynaklı türbülanslar en sık görülen türlerin başında yer almaktadır. Kümülüs bulutları, nemli ve sıcak havanın atmosferde yükselmesi ve içerisinde bulunan su buharının gözle görülür hale gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Ardından yükselen buhar, atmosferde yükselerek soğumaya ve çökmeye başlamaktadır.

Çöken kümülüs bulutları, hava ısınmaya başladığında tekrardan yükselmeye başlamaktadır. Uçuş sırasında birçok pilot, bu bulutların etrafından dolaşmayı tercih etmektedir. Ancak bu durum mümkün değilse bulutların içinden, üstünden ya da yakınından geçilmesi mecburi bir seçenek haline gelmektedir. Böylece uçaklar, ani hava değişimi sebebiyle sarsıntı yaşamaktadır.

Türbülans Tehlikeli Midir?

Türbülans, geçmiş dönemlerde düşmeyle sonuçlanan bazı uçak kazalarına neden olmuştur. Ancak günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler ve uçak mühendisliği çalışmaları sayesinde birçok uçak, türbülansın hissedilmeyecek kadar hafif yaşanmasını sağlamaktadır. Bu durum sayesinde türbülans tehlikelerinin azaltılması mümkün olmuştur.

Türbülans riskleri düşüş göstermiş olsa da gerekli uçuş güvenliği önlemlerine uyum göstermeyen kişilerin çeşitli kazalar yaşamaları mümkündür. Bu durum sonucunda ise küçük ya da ciddi yaralanmalar meydana gelmektedir. Bu nedenle uçuş görevlileri tarafından aktarılan tüm talimatların izlenmesi büyük bir önem taşımaktadır.

250