• Menu
Son 10 Yılda En Çok Turist Çeken Ülkeler

Son 10 Yılda En Çok Turist Çeken Ülkeler

Son 10 Yılda En Çok Turist Çeken Ülkeler

Havayolu taşımacılığı ve seyahat özgürlüklerinin yaygınlaşması ile birlikte turistik ziyaretler tüm dünya çapında artış göstermeye başlamıştır. Turistlerin seyahat ettiği bölgeler, dönemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Son 10 yılda en çok turist çeken ülkeler ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:
 
  1. Fransa: Tarihi dokusu romantik ambiyansı ve kırsal kesimleri ile ön plana çıkan Fransa; eşsiz plajları ile de her sene 80 milyonu aşkın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda müzeleri ve kış turizmi ile de büyük bir ilgi gören ülkeler arasında yer almaktadır.
 
  1. İspanya: Ilıman iklimi, mavi bayraklı plajları ve tarihi dokusu ile dikkat çeken İspanya; 70 milyonu aşkın turist ağırlamaktadır. Kültürel çeşitliliğin zengin olması ve her zevkten kişiye hitap edecek aktivitelerin düzenlenmesi, ülkenin sık ziyaret almasındaki en önemli etmenlerin başında gelmektedir.
 
  1. Türkiye: 2022 senesi kayıtları, ülkemizin 50 milyonu aşkın turist tarafından ziyaret edildiğini göstermektedir. 4 mevsimin yaşanması, tarihi dokuların korunması, doğal güzellikler ve eşsiz manzaraların her coğrafi bölgede bulunması gibi kriterler ile doğrudan alakalıdır.
 
  1. ABD: Amerika Birleşik Devletleri, her sene ortalama olarak 50 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ülke sınırları içerisinde sayısız kültürün yer alması, özgürlük ülkesi olarak tanınması, gelişmiş ekonomisi, eğitim programları ve eğlence aktiviteleri gibi avantajlar bu ziyaretlerin her sene artış göstermesinde doğrudan etkili olmaktadır.
 
  1. İtalya: Eşsiz Akdeniz plajları, dünyaca ünlü mutfağı, romantik dokusu ve sıcakkanlı insanları ile tüm dünyanın beğenisi kazanan İtalya; yaklaşık olarak 50 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede kültür ve sanat faaliyetlerinin zengin olması, turist ziyaretlerinin yüksek olmasındaki en önemli unsur olarak kabul edilmektedir.
 
  1. Meksika: İlgi çekici tarihi, renkli sanatsal faaliyetleri ve eşsiz doğası ile Meksika; en sık ziyaret edilen lokasyonlar arasında yer almaktadır. Turistler özellikle Meksika Mutfağı yemekleri ve içecekleri hakkında hayli olumlu yorumlar yapmaktadır.
 
  1. Yunanistan: Sınırları içerisinde 18 adet UNESCO Dünya Mirası alanı bulunan Yunanistan, zengin tarihi ve kültürü ile sık sık ziyaret edilmektedir. Aynı zamanda yapılardaki doğal dokular ve eşsiz güzellikteki plajları nedeniyle yaz aylarında büyük bir ilgi görmektedir.
 
  1. İngiltere: Oldukça uzun bir tarihi geçmişi olan İngiltere, kültürü ve tarihi güzellikleri ile sıkça ziyaret edilen lokasyonlar arasında bulunmaktadır. Sarayları, katedralleri ve kalelerinin yanı sıra kırsal kesimleri ile de büyük bir beğeni kazanmaktadır.
 
  1. Almanya: Tarihi geçmişi ve kültürü nedeniyle tüm dünyada merak uyandıran Almanya, özellikle kırsal kentleri ile büyük bir beğeni kazanmaktadır. Aynı zamanda eğlence aktiviteleri ve eğitim programları ile de sık sık ziyaretçi çekmeyi başaran ülkeler arasında yer almaktadır.
 
  1. Portekiz: Dini ve tarihi mekanları ile büyük bir ilgi gören Portekiz, kendine özgü kültürü ile her sene dünya çapından milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda sarayları, tapınakları ve plajları ile de oldukça beğeni kazanmaktadır.

Son 10 yılda en çok turist çeken ülkelerin sıralaması her yıl değişiklik göstermektedir. Bu durum, ekonomik şartlar ve turistik gelişmeler ile doğrudan alakalıdır. Bu ülkere seyahat etmek için en uygun bilet arayışındaysanız hemen şimdi Bilet-Co'yu inceleyebilirsiniz!

Turistler En Çok Hangi Kıtalara Seyahat Ediyor?

Turistlerin ziyaret ettikleri kıtalar, dönemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, son dönemlerde en sık ziyaret alan kıtanın Avrupa olduğunu göstermektedir. Ardından Amerika, Asya ve Afrika kıtaları yer almaktadır.

İstatistikler, Kuzey Amerika kıtasının Güney Amerika kıtasına oranla daha fazla ziyaretçi aldığını göstermektedir. Bu durum, seyahat amaçları ile doğrudan alakalıdır. Son sıralarda ise Avustralya ve Antartika kıtaları yer almaktadır.

Türkiye Turist Sayısında Kaçıncı Sırada?

Türkiye’ye gelen turist sayıları her sene hızlı bir artış göstermeye devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde dünya çapında genel olarak 4 ila 6. sıralar arasında yer alan Türkiye, 2022 verileri dahilinde 3. sıraya yükselmeyi başarmıştır. Bu sayının ilerleyen senelerde daha da artış göstermesi beklenmektedir.

Türkiye’de sürdürülen turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi ve konaklama hizmetleri kalitesinin artış göstermesi, ziyaretçi sayısının yükselmesinde de doğrudan etkili olmuştur. Aynı zamanda doğal güzellikleri ve 4 mevsimin yaşanması gibi avantajlar da ziyaretçilerin ilgisini uyandıran unsurlar arasında yer almaktadır.

250