Slovenya Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Güncel Bilgiler

Slovenya Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Güncel Bilgiler

Slovenya Hakkında Bilgiler

Slovenya, Orta Avrupa'nın güneyinde yer alan eski Yugoslavya cumhuriyetlerinden biridir. Slovenya "Slavlar Ülkesi" anlamına gelmektedir.

Başkent: Ljubljana

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 20.253 km²

Saat Farkı: + 1

Slovenya Yiyecek - İçecek Kültürü

Slovenya'nın ulusal mutfağı menüden eksik olmayan lahana turşusu, ızgara sosis ve elmalı kek gibi yiyeceklerle Avusturya ve Alman etkisini hissettirir.

Ulusal Spesiyaller

- Slovenya'nın en bilinen gıdası örgü şeklindeki somun veya halka halindeki ekmeklerdir. Sturklji et, sebze veya tatlı ile doldurulmuş bir ekmek türüdür.
- Potica (Çok çeşitli şekillerde hazırlanan bir tatlı)
- Primorska bölgesinde deniz ürünleri
- Doğudaki Prekmurje'de gözde olan ve Macar kökenli Gulaş

Ulusal İçecekler

- Slovenya'nın güney batı, doğu ve kuzey doğu bölgelerinin kendine özgü beyaz şarapları
- Güney doğu bölgesinin hafif, kırmızımsı şarabı
- Adriyatik kıyıları ile Karst bölgesinin sert, kırmızı şarabı
- Biralar da lezzetli ve oldukça çeşitlidir.

Slovenya Gece Hayatı

Büyük kentlerde tiyatrolar, sinemalar, kumarhaneler ve gece klüpleri açısından seçenekler oldukça geniştir. Ljubljana'da güzel bir opera binası vardır ve senfoni orkestrası, düzenli olarak konserler verir. Ljubljana, giderek artan turist miktarının yanı sıra büyük bir öğrenci nüfusuna sahiptir ve bu, bar ve klüplerin daima canlı kalmasını sağlar. Maribor, yoğun üniversite öğrencisi kitlesi ile hareketli bir gece hayatına sahiptir.

Slovenya İklimi

Slovenya'nın büyük bölümü Slovenya Alpleri ile kaplı olup doğusunda Macaristan ovalarının uzantıları yer alır. Slovenya'nın en önemli akarsuları Avusturya Alpleri'nden doğan Sava ve Drava'dır. Ülkenin orta bölümü ve doğusundaki ovalar bu akarsular tarafından sulanır.

Adriyatik denizi kıyısındaki dar bir şeritte Akdeniz iklimi görülür. İç kesimlerde ise iklim karasal iklim'dir. Özellikle kuzeydeki dağlık alanlarda kışlar çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Sıcaklık ve yağış şartlarının uygun olması nedeni ile ülke topraklarının %57'si ormanlarla kaplıdır.

Slovenya Tarihi

Slovenler, bir devlet kuramadıkları için Avarların baskısından kurtulmak için önce Samo’nun daha sonra da 740’lı yıllarda Bavyera Krallığının hakimiyetine girdi. Bu arada Slovenler arasında Hıristiyanlık hızla yayıldı. Onuncu yüzyılda bölge önce Macarların daha sonra da Almanların hakimiyeti altına girdi. Almanlar bölge halkını köleleştirdiler ve bölgeye çok sayıda Alman yerleştirdiler.

Slovenlerin yaşadığı bölgelerin 1814’te Avusturya’ya verilmesi milli uyanışı körükledi. Bu uyanış Slovenleri, dil kardeşleri olan Hırvatlar ve Sırplarla birleşmeye itti. Fakat 1866’da Sloven topraklarının bir kısmı İtalya ve Macaristan arasında paylaşıldı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında, Slovenya’nın 1 Aralık 1918’de kurulan Sırp, Hırvat ve Slovenlerden meydana gelen krallığa katıldığını açıklandı. Fakat yeni kurulan devlet bütün Slovenleri bir araya getiremedi. Krallığın adı 1928’den sonra Yugoslavya olarak değiştirildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Slovenya’nın güneybatısı İtalyanlar, kuzeydoğusu ise Almanya tarafından işgal edildi. Bundan sonraki dönemde Yugoslav tarihinin bir parçası olarak Sırbistan ile aynı kaderi paylaştı.

Eski Yugoslavya'nın bir parçası olan Slovenya, 1991'de bağımsızlığını ilân etti ve 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne katıldı. Parçalanan Yugoslavya'dan Avrupa Birliği'ne girebilmiş olan ilk ve tek ülkedir.

Slovenya'da Görülmesi Gereken Yerler

Galeriler, geçitler ve odalardan oluşan 20 km'lik bir ağdan oluşan Postojna Mağarası, Avrupa'nın en çok turist çeken ve ilginç mağarasıdır.

Şehirden 20 dakika uzaklıkta bulunan ve bir kısmı doğa koruma alanı olan Ljubljana Hayvanat Bahçesi, ziyaret edilebilir.

Bled Gölü üzerindeki küçük adada bulunan barok mimari tarzındaki kilise, 1000 yıllarında inşa edilmiş Ljubljana Kalesi, 123 metrelik bir uçurumun tepesinde bulunan Predjama kalesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Skocjan Mağarası, Lipica At çiftliği, Bohinj gölü ile Savica şelalesi, büyüleyici doğası ile Vintgar Gorge, 700 yıldır geleneksel yöntemlerle işletilen Secolvje Tuz madenleri Doğa Parkı, Triglav Ulusal Parkı'nın en alçak noktasında bulunan ve Solvenya'nın en uzun kanyonu olan Tolmin Gorges, 400 yıldır işletilen kalay ve çinko madeni Peca Underground, sarkı ve dikitleri ile şeytana benzeyen görünümünden dolayı ismi verilen Cehennem Mağarası, karanlıkta parlayan sarkıt ve dikitleri ile Pivka ve Black Mağaraları, 600 metrelik koridorları ile birbirine bağlı yedi güzel odası bulunan Tabor Mağarası görülebilir.

Ülkede ayrıca çok sayıda manastır, kilise, kale, müze ve sanat galerisi mevcuttur.

250