Romanya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Romanya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Romanya Hakkında Bilgiler

Romanya Orta Avrupa'nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası'nın kuzeyinde bulunan bir ülke.

Para Birimi: Rumen Leyi

Yüzölçümü: 237.500 km²

Saat Farkı: + 2

Komşuları: Bulgaristan, Moldova, Macaristan, Sırbistan, Ukrayna.

Romanya Yiyecek - İçecek Kültürü

Romen mutfağı, yüzyıllardır iletişimde olduğu Yunan, İtalyan, Sakson, Türk ve Slav komşularının yemeklerininin etkisini barındırır. Romen aşçıların en çok kullandığı malzeme domuz, sığır ve kuzu gibi etler, balık, sebzeler, meyveler ve mandıra ürünleridir. Çorbalarda ayrıca ustalaşmışlardır. Kahvaltıda daima yumurta bulunur. Beyaz peynir, jambon veya mantarla hazırlanan omletler sıklıkla serviste yerini alır.

Bilinmesi Gerekenler: Vejeteryanlar, yerel yemeklerin et içermesinden dolayı sıkıntı yaşayabilirler. Self-servis olan restoranlar olsa da, masaya servis adettir. Çalışma saatleri konusunda ise sbir sınır söz konusu değildir.

Ulusal Spesiyaller

- Çorbalar: (Köfteli çorba Ciorba de perisoare, ekşi krema ile servis edilen etli pirinç topları içerens sebze çorbası Ciorba Taraneasca, sakatat ve balık çorbaları
- Parjoale (Çok baharatlı ve çeşitli garnitürlerle servis edilen kalın et dilimi)
- Mamaliga (Mısır unundan yapılan bir yemek)
- nisetru la Gratar (Izgara Karadeniz Mersin Balığı)
- Pasca (Peynir tatlısı)

Ulusal İçecekler

- Tuica (Erik konyağı) ve Tuica de Bihor (Palinca olarak bilinen sert bir konyak)
- Şaraplar: Murfatlar yöresinin ve Moldavya'nın Cotnari bölgesinin çeşitli şarapları.
- Köpüklü şaraplar
- Glühwein (Şeker ve baharatla karıştılıp kaynatılmış şarap)

Yasal İçki İçme Yaşı: Barlarda 18.

Bahşiş: Restoranlarda, % 5-10 civarında bahşiş uygundur.

 

Romanya Gece Hayatı

Bükreş canlı müzik ve dans olan gece klüplerinin giderek arttığı bir şehirdir. Çoğu büyük otelde restoranların yanı sıra gece klüpleri ve Paris tarzı kafeler bulunur. Calea Victoriei'de iki kumarhane vardır. İki senfoni orkestrası ve opera ile yerel eğlencelerin düzenlendiği bir salon ve çok sayıda başka tiyatro vardır.

Alışveriş Kültürü

Elişlemeleri, çömlekler, porselenler, gümüş işlemeler, halılar, seramikler, kristaller, cam ürünleri, kumaşlar, yün kazaklar, tahta oymalar, deri giysiler, kilimler, cam boyamalar ve ipek en gözde ürünlerdir.

Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 09:00-18:00 saatleri arası açıktır. çalışma saatleri mevsime ve bölgeye göre değişir.

İklimi: Ilıman.

Arazi Yapısı: Orta kısımda yer alan Transilvanya Havzası, Moldova Ovasından Karpat Dağları ile ayrılır.

Romanya Tarihi

Romanya Avrupa'daki en eski insan fosillerinin keşfedildiği ülkedir. 2002 yılında Romanya'nın batısındaki bir mağarada keşfedilen (Kemikli Mağara Rumence: Peştera cu Oase) bu fosillerin 42.000 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilmektedir.

Romanya topraklarında kurulan ilk devlet ise Trakların kurduğu Daçya Krallığıdır. Bu devlet 101-107 yılları arasında Roma İmparatorluğu'nun bir eyaleti haline geldi. Roma İmparatorluğu'nun çökmesinden sonra bu topraklar Gotlar, Hunlar, Avarlar, Slavların istilasına uğradı. 9.-11. yüzyıllar arasında Birinci Bulgar Devleti'nin bir parçası haline geldi. Bu dönemi Macar, Peçenek, Kuman ve Tatar istilaları izledi.

Rumenler ilk defa 14. yüzyılda kendilerine ait devletler kurmayı başardılar. Bu devletler 1310 yılında I. Basarab tarafından kurulmuş Eflak Beyliği ve 1352 yılında Dragoş tarafından kurulmuş Boğdan Beyliğidir. Günümüzdeki Romanya'nın bir parçası olan Erdel ise 10.-16. yüzyıllar arasında Macaristan Krallığının bir parçasıydı. 15. ve 16. yüzyıllarda bu üç ülke de Osmanlı Devleti'nin himayesi altına girdiler. Bu durum 1826 yılında Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasına kadar devam etti.

93 Harbi'nde Osmanlıların Ruslar karşısında aldıkları yenilgiden sonra 1878 yılında yapılan Berlin Antlaşması'yla Eflak ve Boğdan Osmanlı Devleti'nden bağımsızlıklarını kazandı ve Romanya adı altında birleştiler.

1881 yılında Romanya Krallığı ilan edildi. Alman Hohenzollern Hanedanından Prens Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig Romanya kralı olarak I. Carol adını aldı. Romanya I. Dünya Savaşı'na İtilaf Devletlerinin yanında katılarak savaştan karlı çıktı. Ancak II. Dünya Savaşı'nda Almanya'nın yanında yer alarak faşizme yöneldi. 1944 yılında Kızıl Ordu Romanya'yı işgal etti. 1947 yılında komünist Romanya Halk Cumhuriyeti ilan edildi. 1967 yılında Nikolay Çavuşesku Romanya'nın devlet başkanı oldu. 1989 yılında Romanya Devrimi'yle Çavuşesku iktidarı son buldu ve Romanya demokrasiye geçti.

Romanya'da Görülmesi Gereken Yerler

Bükreş

Bükreş Romanya'nın başkentidir. Romanya Ovasının ortasında, Tuna Irmağının bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında kurulmuştur.

Günümüzde şehir son derece planlı ve konut surununun yaşanmadığı bir şehirdir. Romanya'nın ticaret merkezidir.

Bükreş'teki en önemli yüksek öğretim kurumları Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi'dir. Ayrıca, çok sayıda araştırma merkezi ile bilim ve sanat dallarında öğrenim veren yüksek okullar vardır.

250
Bilet-Co
Bizimle İletişime Geçin'