Roma Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Roma Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Roma Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Turistlere büyüleyici bir yolculuk ve zengin bir deneyim vadeden Roma, İtalya’nın başkenti ve en önemli şehirlerindendir. Tarihi kaynaklara göre 753 yılında Romulus tarafından kurulan şehir, Antik Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmasıyla da önemli bir konumda yer almaktadır. Günümüzde, tarihi yapıları, sanat ve kültür mirası, harika yemekleri ve canlı sokakları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Roma, tarih, sanat ve gastronomi tutkunları için eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Bu büyüleyici şehirdeki Roma Havalimanı’ndan şehir merkezi yolculuk hakkında merak edilenleri sizinle paylaşıyoruz.

İtalya’nın başkenti Roma’da aktif olarak kullanılan 3 havalimanı bulunmaktadır:

·        Fiumicino Havalimanı: Eski adı Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı olan ve şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Fiumicino Havalimanı, bulunduğu bölgenin ismini taşımaktadır. İtalya’nın en büyük havalimanlarından biri olarak dikkat çekerken uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’den Roma’ya uçak seyahati yaptığınızda muhtemelen Fiumicino Havalimanı’na ineceksiniz.

·        Ciampino Uluslararası Havalimanı: Şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Ciampino Havalimanı, Fiumicino Havalimanı’na kıyasla daha küçüktür. Genellikle daha düşük maliyetli havayolu şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Avrupa’nın diğer ülkelerine doğru hareket eden uçakların bir kısmı buradan kalkmaktadır.

·        Roma – Urbe Havalimanı: Şehir merkezine 6 kilometre uzaklığa sahip olan Roma – Urbe Havalimanı, daha çok özel uçuşlar için tercih edilmektedir.

Roma Havalimanı'na İniş Yaptınız, Şimdi Ne Yapmalısınız?

Roma Fiumicino Havalimanı'na iniş yaptıysanız, yapmanız gereken bazı önemli adımlar şunlardır:
·        Pasaport kontrolü: Havalimanından çıkmadan önce pasaport kontrolünden geçmeniz gerekecektir. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarından vize talep edilmektedir.
·        Bagaj alma: Bagajınızı toplayarak, havalimanından çıkabilirsiniz. Bagaj alanınızı bulmak için havalimanındaki elektronik panolara bakabilirsiniz.
·        Roma havalimanından şehir merkezine ulaşım: Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. Tren, otobüs, taksi veya özel transfer gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Tren veya otobüs biletlerini havalimanındaki bilet gişelerinden satın almanız mümkündür.

İtalya’nın resmi para birimi Euro’dur. Roma seyahatiniz sırasında araç kiralama, konaklama, toplu taşıma ve alışveriş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için yanınızda Euro bulundurmanız önerilmektedir. Havalimanının iç ve dış kısmında yer alan döviz bürolarından Türk Lirası’nı Euro’ya çevirebilirsiniz.
Pasaport kontrolünden geçip bagajlarınızı aldıysanız Roma Havalimanı’ndan şehir merkezine yolculuk için ilk adımı atabilirsiniz!

Roma Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Tren ile Ulaşım Mümkün Müdür?

Türkiye’de Roma’ya uçak seyahati için kullanacağınız Fiumicino Havalimanı'ndan şehir merkezine farklı araçlar ile gidebilirsiniz. Roma’da tren yolculuğu, şehrin tarihi ve turistik noktalarını görebileceğiniz, keyifli anlar geçirebileceğiniz bir ulaşım seçeneğidir.
Roma’da tren yolculuğu yaparak şehir merkezine ulaşmak son derece konforlu ve hızlıdır. Trene binebilmek için 3 numaralı terminalin dış kısmına gitmeniz gerekmektedir. Buradan hareket eden iki farklı hat bulunmaktadır. Leonardo Express, son derece hızlıdır ve genellikle ilk tercih olmaktadır. İkincisi ise yerel FL1 hattıdır.

·        Leonardo Express: Hızlı ve konforlu bir seyahat imkanı sunan Leonardo Express için tek yön bileti 4 Euro’dur. 12 yaşından küçük çocuklardan ücret talep edilmemektedir. Bu hat sizi direkt şehir merkezine götürdüğünden zaman tasarrufu sağlarsınız. Ayrıca her gün 30 dakikalık periyotlarla sefer düzenlendiği için tren istasyonunda uzun süre beklemenize gerek kalmaz. Tren biletlerini online olarak ya da durağa girmeden önce karşılaşacağınız makinelerden satın alabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

·        FL1: Roma’da tren yolculuğu için bir diğer seçeneğiniz olan FL1 ile şehir merkezine gidebilmeniz için 8 Euro ödemeniz gerekmektedir. Bölgesel tren olarak da adlandırılan FL1, birkaç durakta durduğu için yolculuk Leonardo Express’e kıyasla daha uzun sürmektedir.

Tren yolculuğu için 3 numaralın terminalin dış kısmına çıkarak yön tabelalarını takip etmeniz gerekmektedir. Fiumicino Havalimanı ile tren istasyonu arasındaki mesafeyi yürüyerek 10 dakikada tamamlayabilirsiniz.

Roma Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Ulaşım Mümkün Müdür?

Roma Havalimanı araç kiralama için farklı seçenekler barındırmaktadır. İş, eğitim ya da turistik amaçlı seyahat gerçekleştiren kişiler, Roma Havalimanı’nda stantları bulunan araç kiralama firmaları ile görüşerek ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ayrıca bu işlemleri Roma seyahatiniz öncesinde planlayarak zaman tasarrufu yapabilirsiniz.

Roma Havalimanı'ndan Şehir Merkezi Toplu Ulaşım ile Gidebilir Mi?

Roma Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma için ilk seçenek trendir. Roma’da tren yolculuğunun yanı sıra otobüsleri de kullanabilirsiniz. Şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu olarak görülen otobüsler için farklı seçenekleriniz bulunmaktadır. Roma’daki birçok özel otobüs şirketi, havalimanı ile şehir merkezi arasında sefer düzenlemektedir. Farklı firmalara ait araçlar farklı rotalar ile şehir merkezine ulaştığından yolculuk 45 ila 70 dakika arasında sürebilmektedir.

Roma Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma hizmeti veren otobüs hatlarının en popülerleri Tam Bus, Sit Bus ve Terravision’dur. Bunlara ek olarak farklı firmaları da tercih edebilirsiniz. Tek yön için Tam Bus 5 Euro, Sit Bus 6 Euro, Terravision 5,80 Euro talep etmektedir.

Fiumicino Havalimanı'ndan otobüs ile şehir merkezine gitmek için 3 numaralın dış kısmından itibaren tabelaları takip etmeniz gerekir. Havalimanı çıkış noktası ile otobüs durağı arası mesafe yürüyerek 15 dakikadır.

Roma Havalimanlarından Şehir Merkezi Arası Mesafeler Ne Kadardır?

Roma’da 3 adet uluslararası statüye sahip havalimanı bulunurken bunların şehir merkezine olan uzaklığı şu şekildedir:

·        Fiumicino Havalimanı 30 km,
·        Ciampino Uluslararası Havalimanı 15 km,
·        Roma – Urbe Havalimanı 6 km.

İtalya uçak biletleri en uygun bilet avantajları ile şimdi sizlerle!

250