Portekiz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portekiz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portekiz Hakkında Bilgiler

Portekiz, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yeralan ülkesidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in bir parçasıdır.

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 92.391 km²

Saat Farkı: + 0

Komşuları: İspanya

Portekiz Yiyecek - İçecek Kültürü

Özellikle Lizbon'da deniz ürünleri gözdedir. Çorba ana yemektir. Portekiz tatlıları, özellikle denemeye değer.

Bilinmesi Gerekenler: Masaya servis uygulanır. Çalışma saatlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur.

Ulusal Spesiyaller

- Sopa de Marisco (Şarap ile pişirilen deniz kabuklusu çorbası)
- Caldo verde (Yeşil sebze yaprakları ve etsuyu çorbası)
- Bacalhau (Kurutulmuş morina, 100 farklı şekilde pişirilebilir)
- Caldeirada (Soğan ve domates ile pişirilen balık güveç)
- Carne de porco a Alentejana (İstiridye sosu, soğan ve domates ile pişirilen kızarmış domuz güveç)
- Pirinçli, yumurtalı çeşitli muhallebiler

Ulusal İçecekler

- Son on yılda Portekiz şarapları büyük gelişim göstermiştir. Bunların çoğu dünya çapındadır. Özellikle pembe şaraplar gözdedir.
- Yerel brendiler

Yasal İçki İçme Yaşı:18

Bahşiş: Genelde % 10-15 oranında bir bahşiş gerekir.

Portekiz Gece Hayatı

Büyük kentlerde her türlü eğlence mevcuttur. Çok sayıda gece klübü, tiyatro, sinema, sahne gösterileri, halk dansları ve müzik gösterileri çeşitlidir. Geleneksel Fado, hemen her lokantada duyulur. Kumar, izne tabidir. Espinho, Estoril, Figuera da Foz ve Monte Gordo'da kumarhaneler mevcuttur.

Portekiz'de Alışveriş

Deri ürünler, bakır, seramik, el yapımı gümüş ve altın işleri, nakış ve goblen işlemeler, tahta oymalar, mantar ürünleri, porselen, kristal ve cam işleri gözdedir.

Alışveriş Saatleri

Genelde Pazartesi-Cuma günleri arası 10:00-19:00 ile Cumartesi günleri 09:00-13:00saatleri arasında açıktır. Alışveriş merkezleri Pazartesi-Pazar 10:00-00:00 arası açık olur.

Portekiz İklimi

Portekiz’in anakarada bulunan toprakları, en büyük nehri olan Tejo Nehri ile ikiye bölünür. Kuzey kısmı içeride düzlükler barındıran ve dört yerde kesintiye uğrayarak tarıma elverişli alanlar yaratan dağlık bir bölgedir. Tejo Nehri ile Algarve arasındaki güney kısmı genelde serin ve yağmurlu bir iklime sahip kuzeyden daha ılık ve kuru bir iklime sahip ovalardan oluşur. Alentejo’dan dağlarla ayrılan Algarve bölgesi ise Fas ve Güney İspanya’ya benzer bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Azor Adaları ve Madeira Orta Atlas Okyanusu üzerinde yer alır. Bu adaların bazıları 1957 yılı gibi yakın geçmişe kadar volkanik olarak etkindi. Portekiz’in en yüksek noktası Pico Adası’nda bulunan 2.351 m. yüksekliğinde eski bir yanardağ olan Pico Dağı’dır.

Portekiz, Akdeniz iklimine sahiptir. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden biri olan Portekiz’in anakaradaki topraklarında yıllık ortalama sıcaklık kuzeyde 15 °C ve güneyde 18 °C’dir. Madeira ve Azor Adaları sıcaklık aralığı daha dardır. Bahar ve yaz mevsimlerinde güneşli, sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmurlu ve rüzgârlıdır.

Portekiz Tarihi

Geçen 3.100 yıl boyunca Portekiz toprakları, ülkenin kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını etkileyen ve içlerinde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar, Cermenler, ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetlerin geçişine tanık olmuştur.

5. yüzyılda Portekiz ülkesi Douro Nehri’nin ağzındaki Portu (günümüzdeki Porto şehri) ile Cale (günümüzdeki Vila Nova de Gaia) şehirlerine istinaden Latince Terra Portucalis diye anılıyordu. 1093 yılında Kastilya ve Leon kralı VI. Alfonso, krallığının güneybatısındaki toprakları Henrique de Borgonha’ya vererek Portus Cale Kontluğu ‘nu kurdu. Comes Portucalensis denen bu kontluk sonraki yıllarda bağımsız bir krallığın doğuşuna sahne olmuştur.

15. ve 16. yüzyıllarda Brezilya’dan Filipinler’e uzanan Portekiz İmparatorluğu dünyanın önde gelen ekonomik, politik ve kültürel güçlerinden biriydi. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle birlikte Portekiz Avrupa’ya dönmüştür ve günümüzde uzun bir dikta yönetimini ardından dengeli demokratik yapısıyla Avrupa Birliği’nin bir parçasını oluşturmaktadır.

Portekiz'de Görülmesi Gereken Yerler

Porto
Porto şehri Portekiz'in kuzeyinde Rio Doura nehrinin ağzında bulunmaktadır. Ülkenin en önemli endüstri noktası ve aynı isimli vilayetin başkentidir. Rio Doura nehrinin kuzey yakasında bulunan şehir merkezi 1996 yılında Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır. Porto'nun en tanınmış dışsatım malı Port şarabı'dır. Bu özel şarap için yetiştirilen üzüm çeşidi, Rio Doura nehri boyunca yetiştirilen üzüm bağlarını kapsamaktadır. 1756'da çıkarılan bir yasayla Porto şarabın üretiminde kullanılan üzüm çeşidi ve şarabın tarifi korunmaktadır.

Lizbon
Lizbon, Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir. Lizbon bölgesine bağlı Büyük Lizbon altbölgesinin belediyelerinden biridir. Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır.

250