• Menu
Polonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Polonya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Polonya Hakkında Güncel Bilgiler

Polonya, kuzeydoğu Avrupa'da, Baltık denizi kıyısında yer alan bir devlettir.

Para Birimi: Zloty
Yüzölçümü: 312.685 km²
Saat Farkı: + 1
Komşuları: Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Litvanya, Rusya, Slovakya, Ukrayna.

Polonya Yiyecek - İçecek Kültürü

Polonya mutfağı çorbalara, soslara ve et kavurmaya daima katılan dereotu, mercanköşk, kimyon, yabani mantar ve ekşi krema ile kendine özgü bir yapıya sahiptir. Çorbaların, yemeklerde özel bir yeri vardır, bol malzemeli ve yoğundurlar. Et veya lahana ile yapılan ve kupa içinde servis edilen berrak ve ince pancar çorbası öne çıkar. Alabalık, sazan ve ringa gibi çok çeşitli tatlı ve tuzlu su balığı bulunur. Elmalı pasta, jöleli çörek ve haşhaş tohumlu pasta gibi çok çeşitli tatlılar, fırınlardan alınabilir. Büyük kentlerde, dünya mutfağından örnekler bulunur.

Polonya Ulusal Spesiyaller

- Bigos (Lahana turşusu, taze lahana, soğan ve et ile yapılan bir yemek)
- Turşu ve soğan ile servis edilen tuzlanmış ringa balığı filetosu
- Kabanos (Uzun, kalın bir sosis)
- Pierogi ( Et, mantar veya lahana ile pirişilmiş peynir veya meyve köftesi)
- Kasza (Karabuğday)

Polonya Ulusal İçecekler

- Votka
- Bira

Yasal İçki İçme Yaşı:18.

Polonya'da Bahşiş: Kafe ve lokantalarda % 10-15 oranında bir bahşiş gerekir. Self-servis mekanlarda bahşiş uygulaması yoktur. Otel ve tren garlarındali hamallara bahşiş mutlaka verilir ancak miktar tamamen verene kalmıştır.

Polonya Gece Hayatı
Büyük kentlerde çeşitli tiyatro ve dans salonları bulunur. Ulusal Senfoni Orkestrası, Ulusal Opera ve çok sayıda sinema salonu da mevcuttur. Dans klüpleri, barlar ve canlı müzik mekanları çok çeşitlidir. Klüpler, genelde son müşteri gidene kadar açık kalır.

Polonya Alışveriş
Cam ve emaye ürünler, el dokuma kilimler, gümüş işleri, el yapımı amber ve gümüş takılar, geleneksel giysiler giyen bebekler, tahta oymalar, kil ve metal heykeller gözdedir.

Alışveriş Saatleri
Pazartesi-Cuma günleri arası 10:00-18:00/20:00 ile Cumartesi günleri 10:00-13:00/16:00 saatleri arasında açıktır. Gececi dükkanlar 24 saat açık kalır. Süpermarketler ve katlı mağazalar genelde 10:00-19:00 arası açık olur.

Polonya İklimi

Ilımandan soğuğa değişiklik görülür.

Arazi Yapısı: Çoğunlukla düz ovalar yer alır, dağlar güney kıyısı boyunca sıralanmıştır.

Polonya Tarihi

Slavların Polonya'daki varlığı çok eski çağlara dayanmaktadır. Ancak ilk Polonya devletinin kurulması 966 yılında Polonyalı kral I. Mieszko'nun Hristiyanlığı kabul etmesiyle başlar.

1569 tarihinde Lubnin Birliği sonucunda Lehistan-Litvanya Birliği doğmuş oldu. Osmanlı Devleti'yle sürekli olarak savaş halinde olan bu devlet 17. yüzyılda Avrupa'nın en güçlü devletlerinden biriydi.

Ancak 18. yüzyılda Lehistan zayıflamaya başladı. Bu zayıflıktan yararlanan Rusya, Avusturya ve Prusya 1772-1795 yılları arasında Polonya'yı kendi aralarında paylaştılar. Bu tarihten sonra Polonya'nın tekrar bir devlet kurması ancak I. Dünya Savaşı'ndan sonra 1918 yılında mümkün oldu.

1939 yılında Nazi Almanyası Polonya'yı işgal ederek II. Dünya Savaşı'nı başlattı.

II. Dünya Savaşı'nın bitmesinden sonra Polonya SSCB'nin baskısı altında Doğu Bloku ülkelerine katıldı. Doğu Bloku ülkeleri arasında kurulan Varşova Paktı 14 Mayıs 1955 tarihinde Polonya'nın başkenti olan Varşova'da imzalandı. Ancak 1980'li yıllarda tüm ülkede yayılan grevler ve protesto gösterilerine dayanamayan hükümet seçimlerin serbestçe yapılmasına izin verdi. 4 Temmuz 1989'de yapılan seçimlerde Lech Walesa'nın önderliğindeki Solidarnosc (Dayanışma) Partisi büyük bir zafer kazandı.

Böylece Polonya'da komünist yönetim sona erdi. Polonya bugün, ortalama siyasi ve ekonomik gücü ile Doğu ile Batı arasına sıkışmış durumdadır.

Polonya Görülecek Yerler

Varşova
Varşova, Polonya'nın başkenti ve yüzölçümü en büyük şehri. Baltık Denizi'ne ve Karpat Dağları'na yaklaşık 350 km uzaklıkta, Vistül nehri kıyısında kuruludur.

Kraków
Kraków Polonya'nın en eski ve en büyük şehirlerinden biridir. Tarihi şehir, Vistül Irmağı'nın Wawel Tepesi'nin ayağında Küçük Polonya'nın güneyinde kalıyor. Daha Küçük Polonya Voyvodası'nın da 1999'dan beri başkentidir. Eskiden Kraków Voyvodası'nın başkentiydi.

Kraków geleneksel olarak ülkenin bilim, kültür ve artistik merkezi olmuştur. Eski Polonya krallarının oturdukları, eski başkent ve birçoğu için tarihi sahnelere tanık olmasından dolayı Polonya'nın kalbi olarak söz edilmektedir. Yerli ve uluslararası turizm yılda yedi milyon turisti ağırlıyor.

Wroclaw
Wroclaw, Güneybatı Polonya'da bulununan Aşağı Silezya'nın tarihi bölgesi ve başkentidir. Odra nehri üzerine kurulmuştur. Varşova'dan sonra, Polonyanın ikinci büyük finansal merkezi olduğu düşünülür.

250