Paris Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Paris Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Paris Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Aşk şehri olarak anılan ve dünyanın en popüler turistik şehirlerinden biri olan Paris, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Romantizm, moda, sanat, tarih ve gastronomi gibi pek çok konuda zengin bir kültürel mirasa sahip olan Paris, dünyanın en iyi şefleri ve restoranlarına ev sahipliği yaparken, aynı zamanda tarihi yapıları, müzeleri ve parkları ile de ünlüdür. Paris aynı zamanda uluslararası bir hava trafiği merkezidir ve dünyanın dört bir yanındaki şehirlerle birçok hava yolu şirketi tarafından bağlantılı uçuşlar sunulmaktadır. Paris Havalimanı’ndan şehir merkezine yolculuk için aradığınız bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Paris'e uçakla seyahat etmek, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlar için kolay bir seçenektir. Paris’te Charles de Gaulle Havalimanı ve Orly Havalimanı olmak üzere iki ayrı havalimanı bulunmaktadır. Charles de Gaulle Havalimanı (CDG), Fransa’nın en büyük ve işlek havalimanlarından biri olmakla birlikte yurt dışından gelen kişiler daha çok burayı tercih etmektedir. Orly Havalimanı ise daha küçüktür ve genellikle Avrupa için yapılan seyahatler gerçekleştirilmektedir.

İş, okul, eğitim ya da turistik amaçlarla Türkiye’den Paris’e uçakla seyahat etmek istediğinizde varış noktanız çok büyük olasılıkla Charles de Gaulle Havalimanı (CDG) olacaktır.

Paris seyahati için en uygun bilet avantajları sizlerle!

Paris Havalimanı'na İniş Yaptınız, Şimdi Ne Yapmalısınız?

Paris Charles de Gaulle Havalimanı'na indiyseniz, yapmanız gereken ilk şey, gümrük kontrolünden geçmek ve bagajınızı almak olacaktır. Bagajınızı aldıktan sonra Paris havalimanından şehir merkezine yolculuk için farklı seçenekleriniz vardır.

Charles de Gaulle Havalimanı, şehirde kalacağınız süre boyunca ihtiyacınız olan ürün ve hizmetlere ulaşabileceğiniz seçenekler sunmaktadır. Fransa’da 2001 yılından beri Euro kullanılmaktadır. Ulaşım araçları, konaklama ve diğer harcamalarınız için Euro kullanmanız gerekeceğinizden Türk Lirası’nı Euro’ya çevirmelisiniz. Bu işlemi havalimanındaki ve çevresindeki döviz bürolarından gerçekleştirebilirsiniz.

Charles de Gaulle Havalimanı’nda araç kiralama ve konaklama hizmeti sunan firmaların stantlarını bulabilirsiniz. Eğer konaklama ve araç kiralama için rezervasyon yaptırmadıysanız bu hizmetleri havalimanından veya şehir merkezinden karşılayabilirsiniz. Hazırsanız Paris havalimanından şehir merkezine yolculuk için ulaşım seçeneklerine birlikte bakalım!

Paris havalimanı ve şehir merkezi mesafesi yaklaşık 34 kilometredir. Şehir merkezine ulaşmak için taksi, otobüs ya da tren seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Paris Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Otobüsle Ulaşım

Havalimanına iniş yaptıktan sonra Paris’e otobüs ile yolculuk yapma şansınız bulunmaktadır. En ekonomik ve konforlu seçeneklerden biri olan otobüs yolculuğu, yaklaşık 80 dakika sürmektedir. Bu süre, trafik gibi etmenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Paris’e otobüs ile yolculuk için farklı hatları kullanabilirsiniz. Bilet ücreti hatta bağlı olarak 6 ila 11,50 Euro arasında değişmektedir.

Gündüz ve gece saatlerinde farklı hatlar bulunmaktadır. Gündüz saatlerinde aktif olarak çalışan üç otobüs hattı bulunurken bunlardan en hızlı ve en uygunu Roissybus’tur. Bu hat, direkt şehir merkezine gitmektedir. 350 ve 351 numaralı diğer iki hat ise Paris şehir merkezine giderken farklı güzergahlar kullanmaktadır. Paris’e otobüs ile yolculuk için gece saatlerinde N143 ve N140 hatları aktif olarak çalışmaktadır.

Paris’te toplu taşıma için kullanılan otobüslerin tek yön ücreti 6 Euro’dur. Charles de Gaulle Havalimanı ile şehir merkezi arasında sefer düzenleyen Roissybus’un ücreti ise 11,50 Euro’dur. 4 yaşından küçükler için ücret talep edilmezken ihtiyacınız olan bileti havalimanının çıkışında yer alan büfelerden temin edebilirsiniz.

Paris’e otobüs ile yolculuk yapmak istiyorsanız T1, T2 ve T3’ün gelen yolcu kapılarının dışında bulunan duraklara gitmeniz gerekir.

Paris Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım Mümkün Müdür?

Havalimanından Paris şehir merkezine taksi ile seyahat etmeniz mümkündür. Terminalin çıkış kapısının önünde yer alan taksiler, her an hazır şekilde bulunmaktadır. Yaklaşık 45 dakika süren konforlu bir yolculuk için ödeyeceğiniz ücret Paris’in sol yakası için 60 Euro, sağ yakası için ise 55 Euro’dur.

Paris’te taksi tarifesi sabittir. Bagajlar için ek ücret alınmazken aynı ücret ile 4 kişi seyahat edebilirsiniz. 4 kişiden sonraki her kişi için ise 4 Euro daha talep edilmektedir.

Paris Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Havaalanı Shuttle Servisleri Var Mıdır?

Paris Havaalanı shuttle servisi bulunmaktadır. Le Bus olarak da adlandırılan bu servisler, internet üzerinden satın alınabildiği için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Tek yön için 17, gidiş dönüş için 30 Euro talep edilmektedir. 4 ile 11 yaş aralığında çocuklardan ise 10 Euro bilet ücreti alınmaktadır.

Paris Havaalanı shuttle servisi 1 ve 2 numaralı terminallerden hareket etmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 60 dakika sürmektedir.

Paris'te Havalimanı Sonrası Araç Kiralanabilir Mi?

Paris'te araç kiralama şartları, araç kiralama şirketine ve kiralama süresine göre değişmektedir. Ancak genellikle araç kiralama şirketleri tarafından talep edilen bazı şartlar aşağıdaki gibidir:

·        Minimum 21 yaşında olmanız gerekir.
·        En az bir yıllık ehliyet sahibi olunmalıdır.
·        Uluslararası sürücü belgesine sahip olmak gereklidir.
·        Kredi kartı veya banka kartı gibi geçerli bir ödeme yöntemi sağlanmalıdır.
·        Araç kiralama sözleşmesi imzalanmalıdır.
·        Sigorta kapsamı hakkında bilgi alınmalıdır.

Araç kiralama şirketleri; araç teslim ve alma yerleri, ek sürücü ücretleri, yakıt politikası ve ek ücretler gibi konularda da farklı politikalar uygulayabilmektedir. Bu nedenle, araç kiralamadan önce araç kiralama şirketi ile iletişime geçmek ve tüm şartları ve gereksinimleri önceden doğrulamak önemlidir.

Fransa uçak bileti satın al işlemleri için en güvenilir firma Bilet-Co!

250
Bilet-Co
Bizimle İletişime Geçin'