Norveç Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Norveç Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Norveç Hakkında Bilgiler

Norveç, Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülke.

Başkent: Oslo
Para Birimi: Kron
Yüzölçümü: 323.802 km²
Saat Farkı: + 1
Komşuları: Finlandiya, İsveç, Rusya.

Norveç Yiyecek - İçecek Kültürü

Kahvaltılar balık, et, peynir ve ekmekle birlikte yenen soğuk yiyecekler ile kahve ve kaynatılmış veya sahanda yumurtadan oluşur. Sandviçler genelde et, balık, peynir ve salata içerir. Alkollü içecekler sınırlı ve pahalıdır ancak restoranlarda bira ve şarap servisi vardır.

Bilinmesi Gerekenler: Barlarda hem ayakta hem de masaya servis uygulanır. Alkollü içkiler sadece resmi satış noktalarında satılır. İçki satış saatleri de oldukça kısıtlıdır.

Norveç Ulusal Spesiyaller

- Koldtbord (Tütsülenmiş somon, taze ıstakoz ve karidesten oluşan soğuk yemek ve sıcak yemekler)
- Kızarmış geyik
- Krema soslu kar tavuğu
- Yaban mersini
- Multer (kendine özgü tadı olan bir çilek)

Norveç Ulusal içecekler

- Aquavit (sert bir içki)

Bahşiş: Garsonlara, faturanın % 5'ini geçmeyen bir bahşiş verilir.
 

Norveç Gece Hayatı

Oslo'daki çok sayıda otel ve restoran müzikli eğlenceler düzenler. İlgili programlar, yerel gazetelerde yer alır. Tiyatrolar, sinemlar, gece klüpleri ve diskolar, bütün büyük merkezlerde bulunur. Yerel danslar oldukça gözdedir.

Noveç'te Alışveriş

Çoğu kent ve dinlenme merkezinde, yerel el ürünleri satan mağazalar mevcuttur. Gümüş işleri ve çömlekler, baskılı yerel giysiler, tahta oymalar, kalay, cam, porselen, gümüş ve emaye ürünler tercih edilir. 3000'den fazla vergisiz alışveriş yapılabilecek mağaza vardır. Normalde ödemen % 11 ile 18 arasındaki vergi, havaalanı, limanlar, turist gemileri ve sınır kapılarında nakit olarak geri alınır.

Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Çarşamba günleri arasında 09:00-17:00/18:00, Perşembe günleri 09:00-20:00, Cumartesi günleri ise 09:00-13:00/15:00 saatleri arası açıktır.

Norveç İklimi

Norveç, Kuzey Avrupa'nın en kuzey kısmını oluşturan İskandinav Yarımadası'nın en kuzey ülkesidir.

Bölgede kıyı boyunca ılıman iklim görülür. Kuzey Atlas akımının etkisiyle sıcaklık değişiklikleri ortaya çıkar. Arazi buzulludur. Çoğunlukla yüksek platolar ve dik dağların arasında verimli vadiler yer alır. Ovalar küçük ve dağınıktır. Kıyıda derinliklerden başlayan fiyortlar yer alır.

Kuzeyde arktik tundra bölgesi vardır. Doğal afetlerden en sık görülenler de heyelan ve çığdır.

Deniz seviyesinden en yüksek noktası 2.469 metrelik rakımıyla Galdhøpiggen'dir.

Norveç Tarihi

Norveç tarihi hakkında yazılmış ilk yazılı dökümanlara göre ülke topraklarında, 9. yüzyıla kadar, Alman kabilelerinin kurmuş olduğu birçok küçük krallıklar vardı. 872 yılında Kral Harold the Fairhaired, bu krallıkları tek bir Norveç Krallığı altında birleştirdi.

1000 yılına kadar Norveç’in ilk yerlileri olarak bilinen Vikingler, yaptıkları sağlam gemilerle Avrupa’da birçok yerlere saldırdılar. Fakat çok geçmeden ekonomik sıkıntılar sebebiyle meydana gelen iç çatışmalar, Norveç’i huzursuz bıraktı. Ardından 14. yüzyıl başlarında “Kara Ölüm” adını alan veba hastalığı Norveç halkına ölüm ve dehşet getirdi. Hemen hemen nüfusun yarısı bu hastalıktan öldü. Hıristiyanlığın ülkeye girdiği sıralarda, mükemmel olan tarım, ticaret ve denizcilik felce uğradı. Norveçlilerin deniz üstünlüğünün yerini, fakirlik aldı.

1397 yılında İsveç, Danimarka ve Norveç, Danimarka Kralı idaresi altında Kalmar birliğini kurdular. 1523’te İsveç bu birlikten ayrıldı. 1814 yılına kadar Danimarka’ya bağlı olarak yaşayan Norveç, 17 mayıs 1814’te Eidsvoll’da bir bağımsızlık deklerasyonu yayınladı. Yeni bir meclis açarak, ilk anayasasını hazırladı. 1905 yılında Danimarkalı Prens Charles’in Norveç Kralı ilan edilmesiyle de, ülke tam bağımsız bir krallık haline geldi.

Norveç Birinci Dünya Savaşı esnasında tarafsızlığını ilan etti. İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde Norveç yine tarafsız idi. Fakat Almanlar, 9 Nisan 1940 tarihinde İskandinavya Yarımadasına taarruz etti. Norveç, 1945 yılına kadar Alman işgali altında kaldı.Bunun üzerine Norveç, müttefikler tarafında yer aldı. Savaş sonrası sürgüne gönderilmiş olan Kral Haakon, ülkesine dönerek tekrar Norveç birliğini yeniden sağladı.

250