New York Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

New York Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

New York Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

New York, dünya genelinde milyonlarca kişinin hayallerini süsleyen bir şehirdir. İster turistik amaçlı olsun, ister iş için olsun, New York'a uçakla seyahat etmek, özellikle ilk kez gidenler için oldukça heyecan vericidir. Yüksek binaların oluşturduğu muhteşem silüeti görmek için uçaktan dışarıya bakarken, Central Park'ın büyüleyici manzarasına hayran kalmak ve yüzlerce farklı kültürden insanın bir arada yaşadığı şehrin enerjisini hissetmek, uçak seyahatinin öncesinde bile bir yolcuyu heyecanlandırabilir. Uçak seyahati, New York macerasının sadece bir parçasıdır, ancak şehre varmanın ilk adımıdır. New York Havalimanı’ndan şehir merkezine yolculuk için ihtiyacınız olan bilgileri bu rehberde paylaşıyoruz.

Dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan New York, her yıl milyonlarca turist tarafından iş, eğitim ve gezi amaçlı ziyaret edilmektedir. Gökdelenleri, tarihi yapıları, parkları, müzeleri, restoranları ve eğlence mekanları ile New York, herkesin hayatında en az bir kez görmesi gereken bir şehirdir. Manhattan adasında yer alan Times Meydanı ve Empire State Binası gibi simgesel yapılar, Central Park'ın yeşil alanları, Metropolitan Sanat Müzesi gibi dünyaca ünlü müzeleri ve Broadway gibi tiyatrolarıyla New York, kültür ve sanat dolu bir şehirdir. Tarihi ve modern mimarisi, yüksek kültürel çeşitliliği, ünlü restoranları ve alışveriş merkezleri ile zengin bir deneyim sunmaktadır. New York'un enerjisi, canlılığı ve özgünlüğü ile kendinizi şehre kaptırmanız kaçınılmazdır.

Amerika uçak bileti işlemleri yapmak şimdi çok kolay. Hemen göz atabilirsiniz!

New York'a İniş Yaptıktan Sonra Ulaşım Nasıl Sağlanır?

New York'ta üç adet ana uluslararası havalimanı bulunmaktadır: John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı (JFK), Newark Liberty Uluslararası Havalimanı (EWR) ve LaGuardia Havalimanı (LGA) olarak sıralanmaktadır. Bu havalimanları, dünya genelinde birçok farklı noktaya uçuşlar düzenleyen birçok havayolu şirketi tarafından kullanılmaktadır. JFK Uluslararası Havalimanı, Manhattan'ın güneyinde bulunurken, Newark Liberty ve LaGuardia havalimanları ise New York Metropolitan Bölgesi'nde yer almaktadır. Bu havalimanları, her yıl milyonlarca yolcunun şehre giriş ve çıkış yapmasını sağlamaktadır. New York şehir merkezine yolculuk için tercih edebileceğiniz seçenekler, uçağınızın iniş yaptığı havalimanına göre değişmektedir.

Milyonlarca kişinin yaşamını sürdüğü ve her yıl milyonlarca kişinin turistik gezi gerçekleştirdiği New York, hızlı ve konforlu bir şehir için seyahati için farklı toplu taşıma seçeneklerine sahiptir. New York Havalimanı ulaşım araçları metro, otobüs ve taksi olarak sıralanırken iniş yapacağınız havalimanına göre rotanız değişecektir.

New York Şehir Merkezi'ne Ulaşım Seçenekleri

New York’ta uluslararası statüye sahip üç havalimanı bulunurken bunlar “John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı (JFK), Newark Liberty Uluslararası Havalimanı (EWR) ve LaGuardia Havalimanı (LGA)” olarak sıralanmaktadır. En popüleri ise John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’dır. Türkiye’den New York’a seyahat ettiğinizde muhtemelen JFK’ya iniş yapacaksınız.

John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı Ulaşım Seçenekleri
John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı ile New York şehir merkezi arası mesafe yaklaşık 25 kilometredir.

·        Havaalanı Servisleri: JFK Havalimanı’nda birçok havaalanı servisi tarafından şehir merkezine transfer hizmetleri sunulmaktadır. Bu servislerin birçoğu, Manhattan'ın farklı bölgelerine, Grand Central Station'a veya Penn Station'a giden otobüsler ile hizmet vermektedir. Servisleri tercih ederseniz ortalama 45 - 90 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Ayrıca bazı oteller, kendilerini tercih eden müşterilerinin rahat ulaşım sağlayabilmeleri için seçenekler sunmaktadır.

·        Taksi: Havaalanı terminalleri önünde taksi durakları bulunmaktadır. Manhattan'a gitmek için taksi kullanmak, hızlı ve kolay bir seçenektir. Ancak, New York taksi ücretleri diğer ulaşım seçeneklerine göre daha pahalıdır. Havalimanından şehir merkezine taksi ile 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

·        Metro: JFK Havalimanı, New York Metrosu'nun A, E, J, Z hatlarına hizmet veren AirTrain adlı bir tren sistemine sahiptir. AirTrain, JFK Havalimanı'nda üç farklı terminalde durmakta ve Jamaica Station veya Howard Beach Station'a giden bir metro bağlantısı sunmaktadır. Jamaica Station, Manhattan'ın Midtown bölgesine giden trenlere bağlantı sağlamaktadır. AirTrain bileti 8 ABD dolarıdır. Yolculuk süresi ise 60 ila 90 dakika arasında değişmektedir.

New York Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Taksi ile Ulaşım Pahalı Mıdır?

John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'ndan taksi ile şehir merkezine ulaşım oldukça pahalıdır. Ulaşmak istediğiniz bölgeye ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak, New York taksi ücretleri ortalama 50-70 ABD doları arasında değişmektedir. Ayrıca, taksi ücretine ek olarak, gece tarifesi, havalimanı harcı, yolculuk mesafesi ve trafik durumuna bağlı olarak ekstra ücretler ödeyebilirsiniz. Bu nedenle, taksiyle seyahat etmek diğer ulaşım seçeneklerine göre daha pahalı olabilir.

Taksiler bir diğer yandan oldukça avantajlıdır. Şehir merkezine gitmek için hızlı ve rahat bir seçenek olan taksiler, büyük bagajlarınız veya grubunuzla seyahat ediyorsanız, daha konforlu bir seçenektir.

New York Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Havaalanı Shuttle Servisleri İle Ulaşım

Shuttle servisleri, birçok kişinin seyahat ettiği ortak bir araçtır. Bu servisler, belirli bir rota üzerinde yolculuk yapan ve yolcuları belirli noktalarda bırakan düzenli bir hizmettir. Genellikle havaalanı veya otelden belirli bir güzergâhı takip ederler ve yolcuları bu güzergâh üzerindeki belirli noktalarda indirirler. John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine shuttle servisleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı çıkışından hareket ederek şehir merkezi güzergahına doğru hareket eden servislerin ücreti 19 ABD dolarıdır.

New York Havalimanı'nda Şehir Merkezine Araç Kiralayarak Ulaşım Mümkün Müdür?

Havalimanında birçok araç kiralama şirketi bulunmaktadır. Kiraladığınız araçla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak, trafik yoğunluğu ve otopark sıkıntısı nedeniyle araç kiralamak her zaman en ideal seçenek olmayabilir.

Amerika yolculuğu için en uygun bilet fırsatları şimdi sizlerle!

250