• Menu
Mısır Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Mısır Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Mısır Hakkında En Güncel Bilgiler

Mısır, Kuzey Afrika'nın en kalabalık ülkesidir. Nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiştir.

Para Birimi: Mısır Poundu

Yüzölçümü: 1.001.450 km²

Saat Farkı: + 2

Komşuları: İsrail, Libya, Sudan

Mısır Yiyecek - İçecek Kültürü

Mısır mutfağı, Orta Doğu mutfaklarının en güzel örneklerinin bir karışımıdır. Çoğu büyük otel ve lokantadan küçük aile işletmlerine kadar hemen her yerde bulunabilir. Kahire'deki çoğu büyük otelde ve yakın çevresinde, en iyi kalite yemekler bulunur. Kahire merkezinde Amerikan tarzı büfeler yaygındır. Lokantalarda garsonlu servis vardır. Mısır'ın bir Müslüman ülke olmasına rağmen, kafe tarzı barlarda ve iyi lokantalarda alkollü içki bulunur.

Mısır'a en uygun bilet avantajları ile seyahat etmek için Bilet-Co doğru adres!

Mısır Ulusal Sipesiyaller

- Faul (Fasülye yemeği)
- Yaprak dolması
- Kızarmış güvercin
- Patlıcan közleme
- Kebaplar

Mısır Ulusal İçecekler

- Kahve (sert ve doygun bir içimi vardır)
- Shay Bil na'na (naneli çay)
- Karkaday (Ebegümeci çiçeklerinden yapılan parlak kırmızı renkli bir içecek)
- Aswanlı (Assuan'da yapılan siyah bira)
- Zibib (Anason tohumu ile yapılan alkollü bir içki)

Mısır Gece Hayatı

kalburüstü gece klüpleri, diskolar, kumarhaneler ve iyi lokantalar Kahire ile İskenderiye'de ve öoğu büyük kentte bulunur. Luksor ve Assuan'da, Nil kenarında barbekü partileri düzenlenir.

Mısır'da Alışveriş

En ilginç alışveriş mekanlarından biri Kahire'deki Eski Pazar'dır. Özellikle antikaların yer aldığı pazarda mücevher, baharat, bakır eşyalar ve geleneksel giysiler de bulunur. Tahrir Meydanı'nda modern alışveriş merkezleri yer alır. Pazarlık normaldir, hatta bazen teşvik bile edilir çünkü bir iletişim ve kültürel bir etkileşim gözü ile bakılır.

Mısır'ın İklimi

Mısır'a hayat veren Nil nehri, dünyanın en uzun nehridir. (6.695 km)

Mayıs - Ekim ayları arası kadar sıcak bir yaz, Kasım - Nisan ayları arası serin bir kış olmak üzere genelde iki mevsim görülür. Çölde yazın sıcaklık gölgede her zaman 40 dereceyi geçer. Ancak gece sıcaklık, 15-18 derece kadardır.

Sahra'dan gelip, Deltaya kadar uzanan hamsin rüzgarları genellikle bahar mevsiminde eserler. Kuru ve kavurucu karakterde olup, sık sık kum ve toz fırtınaları oluştururlar. Kıyı kesiminde Akdeniz iklimi görülür.

Mısır Tarihi

Mısır, Afrika'nın kuzeydoğusunda bulunan bir ülkedir ve dünya tarihinin en eski uygarlıklarından birine ev sahipliği yapmıştır. MÖ 4000 yıllarında Nil Nehri vadisindeki yerleşimlerin bir araya gelmesiyle ilk krallıklar kurulmuştur. MÖ 3100 yılında, Mısır'ın yüzünü birleştiren ve ilk firavun olarak kabul edilen Narmer, Yukarı ve Aşağı Mısır'ı birleştirdi. MÖ 2686 yılında ünlü Giza Piramitleri inşa edildi.

MÖ 1550 yılında, Yeni Krallık dönemi başladı ve bu dönemde Mısır'ın gücü doruk noktasına ulaştı. Bu dönemde, Ramses II gibi ünlü firavunlar hüküm sürdü. MÖ 525 yılında, Mısır Pers İmparatorluğu tarafından işgal edildi ve daha sonra MÖ 332 yılında Büyük İskender tarafından fethedildi.

MÖ 30 yılında, Mısır Roma İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi ve 7. yüzyılda İslam'ın yayılmasıyla Araplar tarafından fethedildi. 19. yüzyılda, Mısır Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası haline geldi, ancak 20. yüzyılda bağımsızlığını kazandı. Günümüzde Mısır, Afrika ve Orta Doğu'da önemli bir kültür, tarih ve turizm merkezi olarak kabul edilir.

Mısır'da Görülmesi Gereken Yerler

Kahire:
Başkent olan Kahire, Mısırlılar tarafından çoğu kez ülkenin ismi olan Arapça Misru, Mısır arapçası Masr olarak adlandırılır.
Kahire Afrika kıtasının en büyük metropolü konumundadır.

Şarm El-Şeyh:
Şarm El-Şeyh ya da kısaca Şarm, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti ve turizm merkezidir. Sina yarımadasının güney ucunda, Sina Dağı ile Kızıl Deniz arasındaki kıyı şeridinde yer almaktadır. Şarm El-Şeyh aynı zamanda Mısır'ın Güney Sina ilinin idari merkezidir.

Luksor:
Luksor, Güney Mısır'da Al Uqsur valiliğinin başkenti olan şehir. Antik Mısır şehri Thebes'in harabelerinin üstüne kurulmuş olduğundan dolayı dünyanın en büyük açık müzesi olarak da adlandırılır. Bu sebepten dolayı her yıl binlerce turist tarafında ziyaret edilir.
Şehir aslında eski Luksor şehri (Waset), şimdiki Luksor ve Karnak kasabasından oluşmaktadır.

Yeni Krallık döneminde Tanrı Amon'un şehri olan Waset en güçlü zamanlarını yaşamıştır. Karnak, Hatçepsut ve Luksor tapınakları, Krallar Vadisi'ndeki mezarlar bu döneme aittir.

M.Ö. 1070'teki bir istilanın ardından zayıflayan şehir son olarak M.Ö. 665'te Mezopotamya'lılar tarafından yıkılır ve 639 yılında Araplar'ın şehre gelmesine kadar harabe halinde kalır.

Araplar bu harabelerin güzelliği ile karşılaşınca şehre Al-Uksor (mücevher) adını takarlar.

Doğu Kıyısı

Luksor Tapınağı
Karnak Tapınağı
Luksor Müzesi
Mumyalama Müzesi

Batı Kıyısı

Krallar Vadisi
Kraliçeler Vadisi
Medinet Habu Tapınağı (Ramses III anısına yapılmış tapınak)
Ramesseum (Ramses II anısına yapılmış tapınak)
Deir al-Madinah
Deir el-Bahri
Malkata

Giza

Giza, ya Gize olarak bilinen, Kahire yakınlarında bir Mısır kenti.

Kahire lehçesinde, yani Mısır Arapçası'nda eg-Giza; olarak okunur. Nil Nehri'nin batı yakasında ve Kahire'nin yaklaşık 20 km güneybatısındadır. Şu anda Kahire metropolüne dahildir. Piramitleriyle ünlüdür.

Eski Kahire

El Maallaqah, Abu Serga kilisesi, St. Barbara kilisesi, Ben-Ezra Sinagog, Coptic müze

İki Adalar

Gzira - Kahre kulesi, Roda adası, manial sarayı, cario nilometre

Yukarı Mısır

Luxor - büyük tapınak, Amon büyük tapınak, büyük hypostyle, kutsal göl,
Esna - Khnum tapınağı
Edfu - Horus tapınağı, kom ombo tapınağı

Aswan

Yüksek baraj, tamamlanmış obelisk, Elephantine adası, Kitchonor adası, Aga Khan türbesi, St. Simeon manastırı, Philae tapınağı, Yüce İsis tapınağı, Mondoulis tapınağı, Kertassi tapınağı, Beit El-Wali

Theban Necropolis - colossi of Memnon, Medinet Habu, Kraliçe vadisi, Deir El Medineh, Ramesseum, Mena türbesi, Sennefer türbesi, Rekhmere - Ra türbesi, Ramoses türbesi, Deir el-Bahari

Krallar vadisi - Tutankhamon türbesi, Iseti türbesi, Ramesis türbesi, Horemheb türbesi, Amenophis türbesi, Thutmose türbesi

Abu Simbel - Hathor tapınağı

Uçak bileti arayanlar hemen şimdi göz atabilirler!

250