• Menu
Macaristan Hakkında Güncel Bilgiler

Macaristan Hakkında Güncel Bilgiler

Macaristan İle İlgili Bilgiler

Orta Avrupa ile Balkanlar arasında bir ovaya yayılan Macaristan, denize kıyısı olmayan, Türk'lerin son 400 yıllık tarihinde yakın ilişkiler geliştirmiş oldukları bir ülkedir.
__________________________________________________________________________________________

Başkent: Budapeşte

Para Birimi: Forint

Yüzölçümü: 93.030 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: Avusturya, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Ukrayna

Macaristan Yiyecek ve İçecek Kültürü

Çok seçenek sunan restoranların yanı sıra self-servis yerlerde de güzel yemekler bulunur. Kek ve pasta satılan pastaneler, kafeler oldukça gözdedir. Gerbeaud's, Budapeşte'nin en ünlü kafesidir.

Bilinmesi Gerekenler: İçki satışı konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Küçük yaştakiler de barlara gidebilir ancak servis yapılmaz.

Macaristan Ulusal Spesiyaller

- Halaszle (Alabalık ve kırmızı biberle yapılan baharatlı bir çorba)
- Gulyas (Sığır eti, kırmızı biber ve yeşil biberle yapılan gulaş)
- Gundel Palacsinta (Ceviz, kuru üzüm, limon kabuğu, çikolata sosu ve romla servis edilen gözleme)
- Paprikas Csirke (Biberli tavuk)
- Kolbasz (Acı biberli ve baharatlı sosis)

Macaristan Ulusal İçecekler

- Tokaji (Sert tatlı şarap)
- Bull's Blood (Sert kırmızı şarap)
- Palinka (konyak - kayısı, erik veya kirazdan yapılır)
- Bira
- Unicum (Kokulu otlardan yapılan likör)

Yasal İçki İçme Yaşı:18

Bahşiş: Restoran, bar, klüp, taksi ve diğer her hizmette % 10-15 civarında bir bahşiş beklenir.

Macaristan Gece Hayatı

Budapeşte sayısız klüpleri, barları, diskoları ve kumarhaneleri ile yoğun bir gece hayatına sahiptir. Düzenli gösteriler sunan Budapeşte Operası izlenmeye değer. Debrecan ve Szeged gibi daha küçük kentlerde de özellikle yaz aylarında hareketli ve canlıl bir gece hayatı vardır. Kentlerdeki sinemalar, orijinal dilde ve Macarca altyazılı filmler gösterirler. Batı bölgelerde iyi kalite şarap imalatı yapılır.

Macaristan Alışveriş Kültürü

Nakışlar, porselenler, tahta oyuncaklar ve ulusal bebekler en çok tercih edilen geleneksel ürünlerdir. Aynı zamanda havyar, kaz ciğeri, yerel şarap ve içkiler de gözdedir.

Macaristan Alışveriş Saatleri

Çoğu mağaza Pazartesi-Cuma günleri arası 10:00-18:00, Cumartesi günleri ise 10:00-13:30 saatleri arası açıktır. Alışveriş merkezleri daha uzun süre açık kalırlar, bazıları Pazar günleri de çalışır. Gıda dükkanları Pazartesi-Cumartesi günleri 07:00-18:00 saatleri arasında açık olur.

Macaristan İklimi

Macaristan iklimi bilinen karasal iklim özellikleri gösterir. Soğuk, bulutlu, nemli kışlar ve ılık sıcak arasında geçen yazlar iklimin belirgin özelliğidir. Yıllık ortalama sıcaklık 9°C'tır. Kışın ortalama sıcaklık 0'dan -15 °C'ye değişirken yazları ise 27°C ile 32 °C arasında olmaktadır.

Macaristan'ın kuzey kesimlerinin dağlık bir bölge olduğu görülür. Doğu komşusu Romanya'nın kuzey sınırından içeri giren bu dağ zinciri batıya doğru uzanarak Avusturya Alpleri ile birleşir. Ama bu dağlar akarsulara sık sık geçit veren sayısız birtakım tepelere parçalanmıştır. Dağların en yüksek noktası Kekes Tepesidir (1014 m.). Yer yer vadilerle yarılan dağların yamaçları sık ormanlarla kaplıdır. Tepelerden vadilere inildikçe "lös" adı verilen kil ve kum karışımı sarı renkli balçıkla kaplı olduğu görülür. Bunlar çok verimli topraklardır. Bağlar, meyve bahçeleriyle dolu olan vadilerde sırtlarını yamaçlara dayamış kasabalara rastlanır. Tuna Nehri'nin batısında Bakony Ormanları ile bulunur.

Macar Denizi diye anılan Balaton Gölü'ne kadar uzayan bu dağlık bölge çoğunlukla kireçtaşından oluşmuş bir yayladır. En yüksek tepesi Koröshegy Dağı'dır (713 m.). Buralarda da tepeler ormanlarla kaplı olup vadiler tarıma ayrılmıştır. Vadilerde de yer yer lös toprağına rastlanır. Balaton Gölü'nden güneye doğru, Yugoslavya sınırı yakınlarında Mecsek Dağları (En yüksek noktası 682 m.) bulunur. "Felföld" diye anılan Macaristan yaylası burada sona erer.

Macaristan Tarihi

Macaristan tarihi, Macarların ya da Avrupa'da bilinen adları ile Hungarların kökenine ilişkin genel olarak kabul edilen görüş belirsiz ve tartışmalı olmasına karşın; onların İsa'dan sonra 9. yüzyıla kadar Avrasya'nın ovalarında yaşayan göçebe topluluklar oldukları yönündedir.

Macarların yurdu, Fin-Ugor kavimlerinin ana yurdu olan Ural dağları ile Volga nehri dolaylarıydı. Fin-Ugor kavimlerinin doğudaki kolu olan Ugorlar daha sonra güneye inerek Onogurlar karıştılar. Daha sonra batıya göç eden Hunlarla karıştılar. Bu üç boyun karışmasıyla Volga bölgesinde “Macar” milleti meydana geldi. Yani günümüz Macarları üçü Türki üç kavmin birleşmesinden doğmuştur: Onogurlar, Ugorlar, Hunlar ve Kavar Hazarları.

Macarların Avrupa'da yaygın biçimde kullanılan adlarının nerden geldiğine yönelik en güçlü olasılık o dönemin Türkçesinde "on ok" anlamına gelen "on ogur" sözcüğünün değişerek Hungar sözcüğüne dönüşmesidir. "On ogur" sözcüğü 10 boyun bir araya gelerek oluşturduğu birliği simgeler. Macarlar 896 yılında Transilvanya'ya gelerek bu bölgeye yerleştiler. Ardından bugünkü doğu Avusturya ve güney Slovakya topraklarının bir bölümünü işgal ettiler. 995 yılında yapılan Lechfeld Savaşı'nın sonucunda aldıkları büyük yenilgiden sonra daha fazla ilerleyemeyerek Karpatya Ovası'na kesin olarak yerleştiler.

Arpad, 9. yüzyılda Macar Boyları'na önderlik ederek Avrupa'da fetihler yapan ve kendi soyundan gelenler ile Árpádlar Hanedanı'nı kuran Macar hükümdardır. Árpád'dan sonra yerine gelen Prens Géza bu Macar boylarını Hristiyan Avrupa ile bütünleştirmeye çalışmış, yaşadıkları yerleri Avrupa mimarisine göre düzenletmiştir. Hristiyanlığı Macarlar arasında büyük ölçüde yaymış ve yerine oğlu Vajk'ın geçmesini vasiyet ederek, hanedanın en yaşlı üyesinin tahta geçmesi kuralını kaldırmıştır.

1918 yılında Birinci Dünya Savaşı'nda alınan yenilginin etkisiyle Avusturya-Macaristan birliği dağıldı. Savaşın ardından bağımsız bir devlet ilan edildi. 22 Kasım 1918 tarihinde Romanyalılar Macar Hükûmeti'ne Erdel'in yönetiminin kendilerine ait olduğunu söylediler. 1 Aralık 1918'de düzenlenen Alba Iulia (Gyulafehérvár) toplantısında Erdel'in Romanya'ya bağlanması kararı alındı.

Yeni Macar Hükûmeti 1919 Şubatı'na kadar toplumsal hizmetlerin yetersizliği ve askerî başarısızlıklar nedeniyle halk desteğini büyük oranda yitirdi. 21 Mart'ta askerî ittifak güçleri Macaristan'dan daha fazla toprak isteyince Károlyi istifa etti. Bunun üzerine Béla Kun başkanlığında Macaristan Komünist Partisi'si iktidara geldi ve Macar Sovyet Cumhuriyeti'ni ilan etti.

1920 Ocak ayında Macar kadın ve erkekler ilk kez gizli usulde oy verdi. Önceki oylamalar, oylamanın gizli olmamasından dolayı demokratik ölçülerde değerlendirilmiyordu. Sağ kanat bu oylamadan birinci çıktı. 1867 Uzlaşması'nı ortadan kaldırarak, monarşiyi yeniden düzenledi.

Macaristan 4 Haziran 1920 tarihinde Trianon Antlaşması'nı izmalayarak ülkenin parçalandığını kabul etti. Antlaşmaya göre Macaristan topraklarının bir kısmı, komşu ülkeleri arasında paylaştırıldı. Yaklaşım 10 milyon Macar topraklarını terketmek zorunda kaldı. Ülkenin etkin yapısında değişiklikler oldu. Bu değişim sonucunda Macaristan'ın etnik yapısı; % 90'ı Macar, % 6'sı Alman, geriye kalan kısmı ise Slovaklar, Hırvatlar, Romenler, Yahudi ve Çingene olarak değişti.

Macaristan 1. Dünya Savaşı öncesi savaş endüstrisinin önemli merkezlerinden birisiydi.

Bethlen'in iktidarda durduğu süre istikrarlı geçti (1921-1931). Yeni bir politik anlayış ile seçmenlere yaklaştı, bürokratik konumlara kendi destekçilerini yerleştirdi, siyasi becerisini kırsal alanda hissettirdi. Bethlen devlet mekanizması üzerinde radikal devrimler yaptı. Yahudi ve sol kesim üzerindeki baskıları azalttı. 1921 yılında Sosyal Demokratlar'a ve ticari birliğe yeni haklar sağladı. Legal olarak çalışmalarını sağlayacak yasaları çıkarttı. Anti-Macar ve siyasi suçlulara af sağladı. Bethlen 1921'de Macaristan'ın Milletler Birliği'ne girmesini sağladı.1927 yılında İtalya ile yeni bir dostluk antlaşması imzaladı. Trianon Antlaşması ülke gündemine geldi. Bethlen bu antlaşmanın etkilerini; ticari, sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik alanda yükselirken basamak olarak kullandı.

Büyük Bunalım dönemi yaşam standardında olduğu gibi, sağ kanadın politik kariyerinde de büyük düşüşe neden oldu. 1932 yılında Horthy'nin yerine, Almanya ile sıcak ilişkiler olan Gyula Gömbös atandı. Gömbös aşırı milliyetçi kanattaydı ve Maygarizasyon politikasını güden bir politika izlemekteydi. Gömbös ekonomik krizden kurtulmak için Almanya ile yeni bir ticari anlaşma imzaladı. Bunun sonucu olarakta Macar pazarı ve madenleri Almanya kontrolüne geçmiş oldu.

Adolf Hitler'in Macarlara Trianon Antlaşması ile kaybettikleri toprakları geri verme sözü ile Macarlar Nazi'lere Yahudi Politikası'nd yardımcı olmaya başladılar. 1935 yılında, Macaristan'ın faşist partisi olan Çapraz Ok partisi Ferenc Szálasi tarafından kuruldu. Gömbös'ün danışmanı Kálmán Darányi Birinci Yahudi Yasası'nın çıkmamasını sağlayarak Nazileri ve antisemist Macarları memnun etti. Macar meclisi bu rahatsızlık verici gelişmeler üzerine Béla Imrédy'i Darányi'nin istifası üzerine başbakan olarak atadı(1938).

Imrédy ilk olarak İngiltere ile diplomatik ilişkileri geliştirme politikasını izledi. Bu gelişmeler, Almanya ve İtalya tarafından rahatsızlık verici olarak yorumlandı. Savaş sonrası Macaristan, Sovyet blokuna yaklaştı.

1991 sonrası ise Doğu Blokunun yıkılması ile Avrupa Birliği üyesi bir ülke olarak yoluna devam etti.

Macaristan'da Görülmesi Gereken Yerler

Budapeşte, Macaristan'ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin ve Peşte şehirlerinin 17 Kasım 1873 yılında birleşimidir.

Macaristan'ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. 

250