Lükmsemburg Hakkında En Güncel Bilgiler | Bilet-co

Lükmsemburg Hakkında En Güncel Bilgiler | Bilet-co

Lüksemburg Hakkında Tüm Bilgiler

Lüksemburg Fransa, Almanya ve Belçika ile komşu, denize kıyısı olmayan, kuzeybatı Avrupa'da bir ülkedir.
__________________________________________________________________________________________

Başkent: Lüksemburg

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 2.586 km²

Saat Farkı: + 2

Komşuları: Belçika, Fransa, Almanya

Lüksemburg Yiyecek - İçecek Kültürü

Lüksemburg yemekleri Alman, Fransız ve Belçika yemeklerinin bir karışımıdır. Alabalık, turna balığı ve kerevitleri, hamur işleri ve pastalar kadar lezizdir. Yerel likörler, erik rakısı ve kiraz raksı ile yapılan tatlılara meyveler eklenir. Restoran ve barların görünüşleri, Avrupa'nın diğer yerleri aynıdır. Lüksemburg'un beyaz Moselle şarabı, Fransızlarınkinden daha serttir. Geleneksel bir ürün olan bira da diğer bir gözde içkidir.

Lüksemburg Ulusal Spesiyaller

- Bakla veya lahana turşusu ile tütsülenmiş domuz
- Süt domuzu peltesi
- Ünlü tütsülenmiş Ardenne jambonu
- Kiraz rakılı omlet

Lüksemburg Ulusal İçecekler:

- Yerel biralar
- Eau de Vie (%45-50 civarında alkol içerir)

Yasal İçki İçme Yaşı: Barlarda 17. Bu yaştan daha küçük birisi kafe ve barlarda, ancak bir yetişkinlikte birlikte bar veya kafede oturabilir.

Bahşiş:Genelde faturalara dahil edilmiş olur ancak hesabı yuvarlamak amacıyla da verilir.

Lüksemburg Gece Hayatı

Tiyatro oyunlarından klasik müzik konserlerine, opera ve baleden gece klüplerine, sinemalara ve diskolara kadar çok çeşitli seçenekler sunan bir gece hayatı vardır.

Lüksemburg Alışveriş Bölgeleri

Porselen ve kristal ürünler en çok tercih edilen ürünlerdir. Villeroy & Boch kristal fabrikası, ziyaret gezilerine açıktır. Geleneksel toprak kapların üretildiği Nospelt'de iki haftada bir yerel ürünler pazarı kurulur.

Lüksemburg Alışveriş Saatleri

Pazartesi günleri 14:00-18:00, Salı-Perşembe günleri arası 08:00-18:00 saatleri arasındadır.

Lüksemburg Tarihi

Bu küçük ülkenin tarihi 963'te kont Siegfried'in Lütteburg kalesini kurdurmasıyla başlar. I. Karl, Lüksemburg'u 1354'te düklüğe dönüştürmüştür. 1443'te Bourgogne sülalesinin eline geçen ve yüzyıllarca yabancı devletlerin egemenliğinde yaşayan düklük, Bourgogne sülalesinden Marie'nin Avusturya imparatoru Maximillien ile evlenmesi ile Habsburglara geçmiştir.

Habsburg'ların bölünmesi ile ailenin İspanyol koluna geçti. 1684'te Fransa kralı 16. Louis tarafından ele geçirilen, 1697'de Habsburgların geri aldığı ülke 1794'te yine Fransız işgaline uğramıştır. 1815'e kadar Fransız egemenliği altında kalan ülke Viyana Kongresi'nde bağımsız bir büyükdüklük olarak Hollanda'ya geçmiştir. 1830 ayaklanmasından sonra ülke toprkları Belçika'ya geçmiştir.

1827'de bağımsızlığa kavuşan Lüksemburg Büyükdüklüğü, 1868'de üstünde birçok değişiklikler yapılmasına rağmen günümüzde de geçerli olan aynı anayasayı kullanmaktadır. O tarihten itibaren yansızlık politikası uygulamasına karşın her iki dünya savaşında da Alman işgalinde kalan Lüksemburg, 1947 Mart'ında Belçika ve Hollanda'yla iktisat ve gümrük birliği Benelüks'ü oluşturmuştur.

Diğer ülkelere nazaran zengin bir toplum olması, ülke topraklarının küçük olması ve çekirdek bir ülke olarak yaşaması ile doğru orantılıdır.

Lüksemburg'da Görülmesi Gereken Yerler

İspanyol işgali sırasında 1644 'te savunma amaçlı yapılmış Casemates tünelleri, 963'te Siegfried tarafından yapılan Bock Promontory kalesi, 1732 tarihli Thüngen Kalesi, 1234'te inşa edilmiş Kutsal Ruh Manastırı ile Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi başta olmak üzere çok sayıda müze görülebilecek yerler arasındadır.

250
Bilet-Co
Bizimle İletişime Geçin'