• Menu
Litvanya Hakkında En Güncel Bilgiler | Litvanya'ya Gitmek

Litvanya Hakkında En Güncel Bilgiler | Litvanya'ya Gitmek

Litvanya Hakkında Bilgiler

Litvanya, Avrupa'nın kuzey doğusunda bir ülkedir.

Başkent: Vilnius

Para Birimi: Lita

Yüzölçümü: 65.200 km²

Saat Farkı: + 2

Komşuları: Beyaz Rusya, Letonya, Polonya, Rusya

Litvanya Yiyecek - İçecek Kültürü

Restoran ve kafelerde garsonla servis uygulanır ancak self-servis hizmet veren resotanlar, kafeler, barlar, büfeler de çok sayıdadır.

Litvanya Ulusal Spesiyaller

- Skilandis (Tütsülenmiş et)
- Salti Barscai (Soğuk çorba)
- Vedarai (Patatesli sosis) ve Bulviniai Blynai (patatesli gözleme)
- Baltık denizinin tütsülenmiş yılan balığı
- Balla servis edilen yumuşak lor peyniri

Litvanya Ulusal İçecekler

- Yerel biralar ile ithal markalar olukça gözdedir
- Midus, baldan yapılan hafif bir içki

Bahşiş: Restoran faturaları, bahşişi de içerir. Diğer yandan bahşiş, isteğe bağlıdır.

Litvanya Gece Hayatı

Sinemalar, bütün şehirlerde bulunur. Litvanya tiyatrolarının çoğu başkentte yer alır ve oldukça ünlüdürler. Vilnius'ta opera ve bale, Kaunas'ta müzikal tiyatro bulunur. Her iki şehirde de çocuklara yönelik kukla tiyatroları mevcuttur. Büyük kentlerdeki restoranlarda canlı müzik de çalınır. Ayrıca sayısız disko ve gece klübünde çok çeşitli eğlenceler gerçekleştirilir.

Litvanya Alışveriş

Kehribar, keten giysiler ile yerel elişleri tercih edilen ürünlerdir. Ulusal alanda tanınmış sanatçıların eserlerinin satıldığı sanat galerileri de bulunur.

Litvanya İklim

İklimi ılımandır. Atlas Okyanusundan gelen hava kütlelerinin etkisi altındadır. Yazlar genelde serin ve yağışlı geçer.

Litvanya topraklarında, geçmişteki buzulların tesiri yaygın olarak görülür. Genelde ülke toprakları düzdür. Kıyı düzlüklerinin ardından kum, çakıl ve çakıl taşlarından meydana gelen Ziezmariai Ovası yer alır. Ovadaki kum tepeleri sık çam ormanları ile kaplıdır. Ülke topraklarını sulayan akarsular Menderes meydana getirerek Baltık Denizine dökülür. Beyaz Rusya sınırında irili ufaklı göller vardır.

Litvanya Tarihi

Litvanyalıların soyu M.Ö. 2500 yılları civarında bu bölgeye yerleşen Baltık halklarından gelmektedir. 13. yüzyıl başlarında Litvanya Grandüklüğü'nü kuran bu halk 1377 yılında oldukça geç bir tarihte Hristiyanlığı kabul etti. Ardından 17. yüzyıl Avrupasının en güçlü devletlerinden biri olan Lehistan-Litvanya Birliği kurulmuş oldu.

Lehistan-Litvanya Birliği Rus çariçesi II. Katerina tarafından 18. yüzyıl sonlarında parçalanınca Litvanya Rusya'nın bir parçası haline geldi. Litvanya ancak I. Dünya Savaşından sonra 16 Şubat 1918 tarihinde bağımsızlığını kazanabilecekti.

II. Dünya Savaşı sırasında Litvanya Nazi Almanyası tarafından işgal edildi ve Litvanya'da yaşayan yüzbinlerce Yahudi Holokost sonucu yok edildi.

1945 yılında Sovyet ordusu Litvanya'ya girdi ve böylece Nazi işgali sona erdi. Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ilan edildi.

23 Ağustos 1989 tarihinde Litvanya, Letonya ve Estonya'daki halk el ele tutuşarak Tallinn'den Riga'ya oradan da Vilnius'a kadar uzanan 600 kilometrelik bir insan zinciri oluşturarak dünyaya seslerini duyurmayı başardılar. Şarkı Devrimi adıyla anılan bu devrimi takiben 11 Mart 1990 tarihinde Litvanya SSCB'den bağımsızlığını ilan eden ilk Sovyet Cumhuriyeti oldu.

250