Lezzet Tutkunları İçin Seyahat Rotaları

Lezzet Tutkunları İçin Seyahat Rotaları

Lezzet Tutkunları İçin En İyi Seyahat Rotaları

Yurt dışı seyahati gerçekleştirmenin belki de en keyifli noktalarından biri, seyahat edilen ülkenin tarihi, kültürü, yaşam tarzı ve yöresel lezzetlerini tanımaktır. Yurt dışındaki bazı ülkeler ve şehirler, yöresel yemekleri ile ön plana çıkarak lezzet tutkunları için keyifli deneyimler sunmaktadır. Keyifli bir tatil sırasında lezzetli yöresel yemekleri deneyimlemeyi eminiz ki herkes ister. Lezzet tutkunları için seyahat noktalarını sizler için derledik.

Yemek Açısından Zengin Sofraları Bulunan Ülkeler Hangileridir?

Her ülkenin yıllarca süregelen kendine has yemek pişirme ve sunum teknikleri vardır. Yemek kültürleri, bir ülkeyi tanımak için adeta fırsat niteliğindedir. Bazı ülke mutfakları, ürünleri bir araya getirdikten sonra yemek pişirme ve sunum tekniklerini kullanarak hem göze hem de damağa hitap etmeyi başarmaktadır. Bu ülkelerin yemek kültürü global düzeyde kabul görürken turistleri de kendisine çekmektedir.
Yeme – içme tatili için turistlere zengin bir sofra vadeden ülkeler şu şekildedir:
 
 • İtalyan mutfağı: Yemek kültürü denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan İtalya, kendisine has peynirleri, makarnaları ve pizzaları ile adeta büyüleyici bir şölen sunuyor. Akdeniz ülkesi olmasının faydalarından yararlanarak sofralarını zeytin, zeytinyağı ve deniz mahsulleri ile donatan İtalya, pişirme ve sunum konusundaki maharetlerini de sunmaktan geri kalmıyor. İtalya’nın üzüm üretim ülkeler arasında ön sıralarda yer alması da sofralara yansıyor. Farklı kalite ve aromalara sahip şaraplar, yemeklere eşlik ediyor.
 
 • Fransız mutfağı: Gastronomik açıdan hem görsel sunuma hem de damak lezzetine önem veren ülkelerden olan Fransa, “keyif almak için yemek” mottosunu benimsiyor. Hamur işleri, mantarlar ve kabuklu deniz mahsulleri ülkenin yemek kültüründe önemli bir yer tutuyor. Fransız mutfağı içerisinde kurbağa ve salyangoz gibi ilk defa deneyimleyebileceğiniz tatlar da bulunuyor. Fransa tatilinizde kahvaltılarınızı krem karamel, soğan çorbası, makaron, croque madame ve kruvasan gibi lezzetler ile yapabilir, çeşit çeşit peynirlerin sofralarınızı süslemesine izin verebilirsiniz.
 
 • Yunan mutfağı: Ülkemiz ile sınır komşusu olan Yunanistan, bazı yemek ve tatlıları ile ülkemize benzese de kendisine has lezzetleri de bulunuyor. Akdeniz’in simge ülkelerinden biri olan Yunanistan’da deniz mahsulleri ve zeytinyağının önemi büyükken Yunan kebabı gibi et yemeklerini de görmek mümkün. Ülkede damla sakızı üretimi yüksek olduğundan çok sayıda tatlı ve hamur işinde bunu görebilirsiniz.
 
 • Japon mutfağı: Japonya, dört tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesi olduğundan yemek kültürü genellikle deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Baharat ve yağın az kullanıldığı Japon mutfağında her sebzenin sadece mevsiminde tüketilmesi tercih edilmektedir. Dolayısıyla Japonya seyahatinizin tarihi, karşılaşacağınız yemekleri de etkileyebilir. Tüm dünyaya ün salan suşi, Japonya mutfağının gururudur. Ayrıca pilav konusunda uzman sayılmaktadırlar.
 
 • Hint mutfağı: Asya kültürünü görebileceğiniz Hindistan’da lezzetli yemeklerin temelini baharatlar oluşturmaktadır. Köri, zencefil, kakule, karanfil ve zerdeçal gibi pek çok baharat, Hint mutfağında kendisine sıkça yer bulmaktadır.

Lezzet Tutkunları İçin Yurtiçi Seyahat Noktaları

Ülkemiz, bulunduğu konum itibari ile farklı kültür öğelerini bir arada barındırırken bu durum gastronomik açıdan da etkili olmaktadır. Medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılan Anadolu’nun gastronomi şehirlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:
 
 • Gaziantep: Yeme-içme tatili olarak adlandırılan gastronomi turizminin ilk duraklarından biri Gaziantep’tir. Kebapları, içli köfteleri, et yemekleri, mezeleri, baklavası ve hamur işleri ile dünya çapında ün kazanan Gaziantep mutfağı, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.
 
 • Hatay: Lezzetin kapılarını aralayan Hatay mutfağı, birçok kültürün parmak izlerini taşıyor. Türk, Orta Doğu, Osmanlı, Fransız ve Arap mutfaklarının izlerini Hatay’da görebilmeniz mümkün. Hatay mutfağına ait lezzetleri deneyimlemek için uzunca bir tatile ihtiyacınız olabilir. Şişpenek, köbe, döner, biberli ekmek, çökelek salatası, kaytaz böreği, içli köfte, erik kebabı, fellah köftesi, belen tava, tepki kebabı gibi çok sayıda lezzeti deneyimlemek için mutlaka Hatay’a uğramalısınız.
 
 • Konya: Gastronomik açıdan zengin bir çeşitliliğe sahip olan Konya, konumu itibariyle birçok medeniyete ait izler taşımaktadır. Konya küflü peyniri, pastırma, zerde, bamya çorbası, yağ somunu, fırın kebabı, höşmerim, arabaşı çorbası, sac arası ve etli ekmek gibi birçok lezzeti deneyimlemek için Konya’ya gitmeniz önerilmektedir.
 
 • Diyarbakır: Mezopotamya kültürü ile harmanlanmış olan Diyarbakır mutfağı, sadece yemek öncesinde ikram edilen mezeler ile gönüllerinizi fethedebilir. Ciğer kebabı ve kadayıf ile global ölçekte ün kazanan Diyarbakır’ın en meşhur lezzetleri meftune, pıçık, dolma, mumbar dolması, ayvalı kavurma, kaburga dolması, çiğ köfte, patlıcan dizme ve Diyarbakır çöreği olarak sıralanıyor.
 
 • Adana: Türkiye’de yeme içme kültürü denildiğinde akla ilk gelen bir diğer şehir Adana’dır. Keyifli bir yolculuğa çıkaran tarihi ve renkli kişiliğe sahip halkı ile özdeşleşen Adana, gastronomik açıdan doyurucu bir keşif vadediyor. Adana kebabının yanı sıra ekşili topalak, sıkma, lahmacun, analı kızlı çorbası, burma tatlısı, bici bici, cezerye, şalgam, mumbar, şırdan, fellah köftesi, şebit mantısı ve ciğer şiş gibi çok sayıda lezzeti tadabilirsiniz.

Lezzet Tutkunları İçin Yurtdışı Popüler Seyahat Noktaları

Adeta bir gurme edasıyla yurtdışı popüler lezzet noktalarını gezmek istiyorsanız aşağıdaki listemiz tam sizlere göre:
 
 • İtalya
 • Tayland
 • İspanya
 • Japonya
 • Fransa
 • Karayipler
 • Peru
 • Vietnam

Veganlar İçin En İyi Tatil Rotaları

Vegan beslenme düzeni ile yiyecek ve içeceklerini tüketen kişiler için güzel haberimiz var! Dünya genelinde birçok ülke, veganlar için restoranlar oluşturmaya başladı. Vegan dostu olarak da adlandırılan bu şehirler şu şekildedir:
 
 • Bristol (İngiltere)
 • Portland (Amerika Birleşik Devletleri)
 • Barselona (İspanya)
 • Londra (İngiltere)
 • Berlin (Almanya)
 • New York (Amerika Birleşik Devletleri)
 • Melbourne (Avustralya)

250