Letonya Hakkın En Güncel Bilgiler | Bilinmesi Gerekenler

Letonya Hakkın En Güncel Bilgiler | Bilinmesi Gerekenler

Letonya İle İlgili Bilgler

Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Avrupa Devlett'tir.

Başkent: Riga

Para Birimi: Lat

Yüzölçümü: 64.589 km²

Saat Farkı: + 2

Komşuları: Beyaz Rusya, Estonya, Litvanya, Rusya.

Letonya Yiyecek - İçecek Kültürü

Yemeğin en güzel kısmını ordövr'ler oluşturur. Letonya yemekleri ağır olabilir ancak lezzetli ve sağlıklıdır.

Letonya Ulusal Spesiyaller

- Kotletes (Yassı et köfteleri)
- Skabu Kapostu (Lahana Çorbası)
- Alexander Torte (Ahudud veya kızılcık doldurulmuş tatlı çubuklar)
- Kurutulmuş meyveler içeren sakatat çorbası
- Piragi (Domuz pastırması ve soğanla doldurulmuş hamur yemeği)

Letonya Ulusal İçecekler

- Riga'nın Siyah Balsam'ı 1700'den beri üretilen yoğun, sert ve alkollü bir içkidir. İçeriği sır gibi saklansa da zencefil, maşa ağacı kabuğu, portakal kabuğu birası ve konyak, bilinen malzemelerindendir. Kahve veya votkayla karıştırıldığında, sarhoş edicidir.
- Birçok iyi kalite yerel bira
- Kvass, canlandırıcı bir yaz içeceğidir
- Köpüklü şarap

Yasal İçki İçme Yaşı:18

Bahşiş:Restoran faturaları genelde bahşişi de içerir. İyi bir servis için fazladan bahşiş ise isteğe bağlıdır.

Letonya Gece Hayatı

Riga kaliteli restoranları, barları ve kafeleri ile çeşitli seçeneklere sahiptir. Yaz aylarında kafeler, sokaklara yayılırlar. Gece klüpleri danstan, bütün gece süren blues konserlerine kadar çeşitli etkinlikeri barındırırlar.

Letonya'da Alışveriş

Kehribar çok iyi kalitededir ve iyi bir seçenektir. Folklorik ürünler, saz örgüleri ve toprak kaplar diğer gözde ürünlerdir.

Letonya Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Cuma günleri arası 0900/10:00-18:00/19:00, Cumartesi günleri ise 0900/10:00-16:00/17:00 saatleri arasındadır. Bazı küçük dükkanlar öğle tatili için 12:00-15:00 arası bir veya iki saatliğine kapanır. Gıda dükkanları ise 08:00/09:00 ile 20:00/21:00 saatleri arası hizmet verir. Bazı mağazalar ise 24 saat açıktır.

Letonya İklimi

Ilımandır. Atlas Okyanusundan gelen hava kütlelerinin etkisi altındadır. Yazlar genelde serin ve yağışlı geçer.

Letonya’nın büyük bölümü dalgalı düzlüklerden meydana gelir. Baltık ve Riga Körfezi kıyıları oldukça düzgündür. En önemli akarsuyu Dvina Nehridir. Diğer akarsular Baltık Denizine dökülür. Sovyet sınırı yakınlarında irili ufaklı göller vardır.

Letonya Tarihi

Bölgenin yerleşik halkı olan Letonlar M.Ö. 3000 yıllarında Baltık kıyısına gelip yerleştiler. Uzun yıllar ticaretle uğraşarak geçimlerini temin ettiler. Letonya diğer Baltık ülkeleri gibi M.S. 9. asırda Vikinglerin istilasına uğradı. Germenler 1198-1290 yılları arasında Letonya topraklarını ele geçirdiler. Bu arada bölgede Hıristiyanlık yayıldı. Letonya 15. asırda kurulan Litvanya Federasyonuna katıldı. Rusya ile olan savaşlar neticesinde konfederasyon dağıldı. Letonya İsveç’in hakimiyeti altına girdi.

Büyük Kuzey Savaşları neticesinde Çar Birinci Petro Letonya’yı ele geçirdi (1700-21). Bu tarihten itibaren Rusya’nın hakimiyeti altında kaldı. Rusya’daki 1905 işçi ayaklanması Letonya’da büyük yankılar uyandırdı. Ayaklanma askeri ordu tarafından bastırıldı ve elebaşılar Sibirya’ya sürüldü.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Letonya topraklarının büyük bölümünü Almanlar işgal etti. Almanların savaşta mağlup olmasını fırsat bilen Rusya, Baltık ülkelerine karşı harekata geçti ise de, yoğun bir karşı koyma ile geri çekilmek mecburiyetinde kaldı. Alman orduları Letonya’dan 15 Aralık 1919’da geri çekildiler. Bir süre sonra Letonya ve diğer Baltık ülkelerini tanıyan Rusya bir seri antlaşma imzaladı.

Almanya’nın 1939’da Polonya’yı yenmesinden sonra Letonya da uluslararası alanda bir müttefik bulamayınca Ruslara topraklarında üs kurması için izin verdi. 14-15 Temmuz 1940’ta yapılan seçimleri Sovyet yanlısı adaylar kazandı. Seçimler sonrası kurulan Letonya hükümeti ve parlamentosu Sovyetler Birliğine katılma kararı aldı. SSCB Yüksek Sovyeti bu isteği onayladı ve Letonya, Sovyetler Birliğinin Cumhuriyetleri arasına girmiş oldu.

Letonya 1991’e kadar Sovyetler Birliğini meydana getiren 15 cumhuriyetten biri olarak kaldı. Rusya’da başlayan reform hareketleri neticesinde 1991’de Letonya bağımsızlığını ilan etti. Rusya Federasyonu dahil Avrupa devletleri Letonya Cumhuriyetini tanıdı.

Letonya Görülecek Yerler

Pape Gölü kıyındaki Pape Doğa Parkı'nda yabani atlar ve bizonlarla, özel yapılmış kulede kuş gözlemi yapılabilir. Jürkalne'nin sessiz ve el değmemiş kumsalları, Ventspils'in mavi bayraklı denizi dinlenmek ve yüzmek için uygun bir seçenektir. Ciruli Hayvanat Bahçesi'nde yüzlerce hayvan türünün görülebilir. Slitere Ulusal Parkı'ndaki orman ve bataklıklarda nadir kuş türleri yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kulgida kasabası 1874 yılında inşa edilmiş 166 m. uzunluğundaki Avrupa'nın en uzun taş köprüsü ve Ventas Rumba şelaleleri ile görülmeye değer yerlerdendir. Jeolojik yapısı ve canlı türleri ile öne çıkan Abava Vadisi Doğa Parkı, 186 farklı kuş türü barındıran Engure Gölü Doğa Parkı ve Letonya'nın en uzun mağarası Riezupe Kum Mağarası doğal güzellikleri ile etkileyicidir.

Araisi Gölü'ndeki Geç Demir Çağı yerleşimleri ilgi çekicidir.

33 km. uzunluğundaki Jürmala kumsalı rüzgar sörfü, yüzme, su kayağı gibi etkinlikleri ile en gözde sahildir.

Çok sayıda kale ve müze görülebilecek yerler arasındadır.

250