• Menu
Kenya Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Kenya Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Kenya Hakkında En Güncel Bilgiler

Kenya, Hint Okyanusu'na kıyısı olan bir doğu Afrika ülkesidir.

Başkent: Nairobi

Para Birimi: Kenya Şilini

Yüzölçümü: 582.650 km²

Saat Farkı: + 3

Komşuları: Etiyopya, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda

Kenya Yiyecek ve İçecek Kültürü

Kenya'nın geleneksel yemekleri çoğu otelin menüsünde yer alır. Sığır, tavuk, kuzu ve domuz etleri lezzetlidir, tropikal meyveleri çok çeşitlidir. Yerel alabalık, Nil levreği, ıstakoz, karides ve Mombasa istiridyesi, mevsimi geldiğinde menülerde yerlerini alırlar. Çoğu yerde Hint ve Orta Doğu yemekleri de bulunur. Nairobi ve Mombasa'da birçok restoran vardır, küçük yerlerdeki oteller de yemek servisi yaparlar.

Ulusal Spesiyaller
- Bazı av alanlarında likör ve yemişlerle marine edilmiş sığır eti, bal ve krema ile servis edilir.
- Nyma Choma (Kızarmış et - Kenya'nın en ünlü yemeğidir)
- Çoğu Kenya'lı mısır, fasulye ve mısırlı yemekleri tercih eder
- Chai (Süt ve şekerle kaynatılan çay) ile Mandazi (Lokma tatlısı)

Ulusal İçecekler
- Yerel biralar ve şişelenmiş soda heryerde yaygındır
- Kenya Cane (Şeker kamışı içkisi)
- Kenya Gold (Kahve likörü)
- Uki (Baldan yapılan geleneksel bira
- Mısırdan üretilen Changaa ise bazen bulunur

Bahşiş:Talep edilmez. Çoğu otel faturaya % 10 oranında bir servis bedeli ilave eder. Aksi durumda 20 KES'lik bir bahşiş uygundur ancak miktar müşterinin isteğine bağlıdır.

Kenya Gece Hayatı

Nairobi'deki çoğu otel ve turistik yerde her gece canlı müzik gruplarının çaldığı diskolar mevcuttur. Gece klüpleri ise sayılıdır. Nairobi'de ağırlıklı olarak İngiliz, Avrupa ve Amerikan filmleri gösteren çok sayıda sinema vardır. Ayrıca tiyatro oldukça gözdedir. Ulusal tiyatro haricinde birçok küçük tiyatro topluluğu mevcuttur.

Alışveriş
Khanga, kitenge ve kikoi giysileri pazarlardan alınabilir. Masai pazarı, Nairobi'nin kent merkezinde Salı günleri kurulur. Sağlam deri sapları olan doğal boyalarla renklendirilmiş çantalar oldukça gözdedir. Makonde ağaç oymaları ülkenin her yerinde bulunur. Güney sahillerindeki plajlarda, genç Kamba ve Masai'ler oyma işleri ve kolyeler satarlar.

Kenya İklimi

Ülkede sıcaklık, denizden yükseklik durumuna göre değişir. Kıyı şeridinde sıcaklık ortalama 27°C’yi bulurken, dağlık bölgelerde 16°C’ye düşer.

Yağışlar bölgeden bölgeye değişir. Yağışın en fazla olduğu bölge batı kısımlarıdır.

Kenya topraklarının doğu ve batısı birbirinden çok farklıdır. Güneydoğu da Hint Okyanusuna açılan dar kıyılar vardır. Kıyı şeridinden kuzey sınırına kadar uzanan iç bölge ülkenin yarısından fazlasını kaplayan kurak ovalardan meydana gelir. Yaylaların ortasında bütün Doğu Afrika’yı kaplayan Rift Vadisi bulunur. Bu vadinin tabanı göllerle kaplıdır. Ülkenin en büyük akarsuyu Tana ve Athi’dir. Ovaların çoğunluğunun deniz seviyesinden yüksekliği 360 m’yi geçmez.

Kenya ve Elgon dağları ülkenin en yüksek kısımlarını meydana getirir. Kenya Dağının yüksekliği 5200 m, Elgon Dağının yüksekliği ise 4321 m’dir. Batıdaki Nyanza Yaylası, dağlık bölgeden ve Rift Vadisinden Uganda ve Tanzanya sınırındaki Victoria Gölüne kadar uzanır. Bu yaylada sulama meselesi olmadığı için çeşitli çiftlikler ve ormanlar, otlaklar yer alır.

Kenya Tarihi

Tarih öncesi dönemden bir çok dinozor ve timsah fosili bulunan ülkede, en eski fosil kalıntıları 200 milyon yıl önceye aittir. En eski insan fosilleri Kenya'da Turkana gölü çevresinde bulunmuştur.

M.Ö. 2000 lerde kuzey Afrika'dan göç eden halklar Kenya'da yerleşmiştir. M.S. 1. yüzyılda Arap tüccarları Kenya sahillerine ticari ziyaretler yapmış, M.S. 8. yüzyılda Kenya sahillerindeki Arap ve Fars yerleşimleri giderek çoğalmıştır.

M.S. 10. yüzyılda bu gün Kenya nüfusunun dörtte üçünü oluşturan Nilotic ve Bantu halkları Kenya'ya göç etmiştir. Bu yıllarda Swahili dili meydana gelmiştir. Swahili bir çok Arapça kelime içeren bir Bantu lisanıdır.

Sömürgecilik döneminde Kenya'ya ilk ayak basan Avrupalılardan biri Vasco da Gama 'dır. 1498 yılında Mombasa'yı ziyaret eden Gama buradan Hindistan'a olan deniz yolunu keşfetmistir. Bu keşif Portekizlerin deniz ticaretindeki ağırlığını artırıcı önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Bölgede resmi Portekiz varlığı 1505 yılında bugün Tanzanya'ya ait olan Kilwa adasının alınmasıyla başlamıştır. Bu dönemde bölgede Kenya sahillerindeki şehirler bağımsız beylikler olarak yönetilmiştir.

Yüzyılı aşkın süren Portekiz egemenliğinden sonra, Umman'ın Kenya ve Tanzanya sahillerine saldırıları artmış ve 1730'da Portekizliler bu bölgeden tamamen sürülmüştür. Umman köle ticaretine hız vermiş ve 1839 yılında başkentlerini Zanzibar'a taşıyarak Kenya üzerindeki Arap egemenliğini artırmıştır.

1880'lere gelindiğinde İngilizler uluslarası köle ticaretini tamamen yasaklamış ve bu yasakların desteklenmesi ve denetlenmesi için bir dizi antlaşmalar yapmışlardı.

Ingilizler 1890'larda Kenya Uganda demir yolu inşasına başlamış, bu dönemde inşa için deneyimli işçi gereksinimi karşılamak amacıyla çok sayıda hintli Kenya'ya yerleştirilmiştir.

Kenya'da Görülecek Yerler

Nairobi, Kenya'nın başkentidir. 1899 yılında kurulmuş, 1905 yılında başkent statüsünü Mombasa'dan devralmıştır. Ayrıca Nairobi eyaletinin de başkentidir. Ülkenin güneyindeki Nairobi Nehri üzerine kurulu olan şehir, denizden 1661 metre yüksektedir.

Nairobi, Doğu Afrika'daki en yüksek şehirli nüfusa sahiptir. 1899'da bir demiryolu kampı olarak kurulmasından bu yana şehir, Kenya'nın en büyük şehri olmuş ve Doğu Afrika'nın en büyük şehirleri arasına girmiştir.

Nairobi bugün Afrika'nın politik ve finansal olarak önde gelen şehirleri arasındadır. Birçok şirkete ve organizasyona ev sahipliği yapan Nairobi, iş ve kültür açısından önemli bir merkezdir.

Yerel dilde Nairobi, "yeşil ve sulak yer" anlamına gelmektedir.

250