• Menu
Karadağ Hakkında Güncel Bilgiler | Karadağ'da Neler Yapılabilir?

Karadağ Hakkında Güncel Bilgiler | Karadağ'da Neler Yapılabilir?

Karadağ Hakkında Bilgiler

Karadağ, Adriyatik kıyısında yer alan bir Avrupa devletidir.

Karadağ Yiyecek - İçecek Kültürü

Bir bölgeden diğerine değişen zengin bir mutfağa sahiptir.

Karadağ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tel restoranlarında masaya servis uygulanır. Bar ve kafelerde ise ayakta servis ve masaya servis biraradadır. Çoğu yerde alkollü içki servisi 22:00'de sona erer.

Karadağ Ulusal Spesiyaller

- Kuzu veya oğlak eti
- Pivski kajmak (Piva'nın özel kaymağı)
- Balık çorbası
- Kızarmış sazan
- Tütsülenmiş balık

Karadağ Ulusal İçecekler

- Yerel biralar
- Üzüm konyağı

Karadağ'da Gece Hayatı

Sinemalar 23:00'e, restoranlar gece yarısına, gece klüpleri 04:00/05:00'e kadar açık olur. Büyük kent ve kasabalarda gece klüpleri ve diskolar mevcuttur.

Karadağ'da Alışveriş

Pazarlarda taze meyve ve sebze, peynir, et, balık gibi gıdaların yanında ucuz giyim ve ev eşyaları da satılır. Herceg Novi'nin eski mahalleleri kuyumcular ve sanat galeri yapılarak restore edilmiştir. Podgorica'da çok çeşitli giyim mağazaları ile alışveriş merkezleri vardır.

Karadağ Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Cuma günleri arası 09:00-21:00, Cumartesi günleri ise 08:00-15:00 saatleri arasında açıktır. Bakkallar ise saat 06:00'da açılır. Turistik yerlerdeki mağazalar yoğun sezonlarda gece yarısına kadar açık olur.

Karağ İklimi

Kıyı bölgelerinde Akdeniz, dağlık kısımlarda ise Alp iklimi görülür. Sahil bölgelerinin yaz ortalama sıcaklığı 27°C'dir. Kış aylarında ve dağlık bölgelerde orta kalınlıkta giysiler ile kalın paltolar, yaz aylarında ise hafif giysiler tercih edilmelidir.

Karadağ Adriyatik kıyısında batısında Bosna Hersek, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Arnavutluk bulunan dağlık, küçük bir ülkedir. Dar kıyı şeridindeki Kotor körfezinde yer alan Bar'da en önemli limanları bulunur.

Karadağ Tarihi

Zeta Prensliği adıyla, bağımsız bir il olarak kurulan Karadağ, 12. yüzyıl sonlarında Sırp egemenliğine girdi. 1389'da Sırplar Kosova'da Osmanlılara yenildikten sonra da bağımsızlığını korudu. 1516'dan sonra yönetim, halk meclislerince seçilen vladike adlı piskoposların elindeydi. Osmanlılar ve Arnavutlarla sık sık savaşan Karadağlılar 1711'de Rusya ile ittifak kurdu.

1878'deki Berlin Kongresi'nde Karadağ'ın bağımsızlığı tanındı ve ülkenin sınırları iki katına çıktı. 1912-1913 Balkan Savaşları'nda Osmanlılara karşı Sırbistan ile birleşen Karadağ bu savaşta topraklarını kuzeye ve doğuya doğru genişleterek Sırbistan'a komşu oldu.

I. Dünya Savaşı sırasında Sırbistan'ı destekledi. Kasım 1918'de Sırbistan'a katılmaya karar verdi.

Nisan 1941'de İtalyan birlikleri Karadağ'ın bazı bölgelerini işgal etti. 1946'da yapılan federal anayasa ile Karadağ, Yugoslavya'yı oluşturan altı özerk federe birimden bir yapıldı.

1992'de Yugoslavya'nın yıkılmasından sonra, Karadağ aynı yıl içinde Sırbistan ile birlikte Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni oluşturdu. Bosna Savaşı'nda Karadağ polisi ve paramiliter güçleri ile birlikte Sırpların yanında yer aldı.1996'da Milo Dukanovic başkanlığındaki Karadağ yönetimi Slobodan Miloseviç yönetimindeki Sırbistan ile olan bağlarını kopardı, kendi ekonomi politikasını oluşturmaya karar vererek, para birimini Alman Markı olarak değiştirdi.Ancak Karadağ, Sırbistanla gevşek de olsa sürdürdüğü birlik yüzünden 1999'daki NATO bombardımanından kendini kurtaramadı.

2002 yılında Sırbistan ile Karadağ arasındaki birlik antlaşması yenilendi. Yeni antlaşmaya göre ülkenin adı Sırbistan ve Karadağ Devlet Birliği olarak değiştirilirken, üç yıl içinde taraflardan herhangi birinde yapılacak referandumla kendi kaderlerini tayin hakkı tanındı. 2006'da bağımsızlık kararı alındı. Karadağ'ın bağımsızlık kararını tanımasıyla Sırbistan Karadağ Birliği resmen sona erdi.

Karadağ'da Görülmesi Gereken Yerler

Adriyatik sahilinde yer alan 117 adet kumsal, Budva, Kotor veya Bar'daki tarihi mahalleler, Durmitor Ulusal Parkı'nda tırmanış, Avrupa'nın en derin kanyonunda rafting, kıtanın son bakir ormanlarında keşif ve Adriyatik sahilinde yer alan fiyordlara açılmak, ülkeyi ziyaret edenlerin önünde zengin seçenekler olarak durmaktadır.

Kotor Koyu, Avrupa'nın en güneyinde yer alan ve Akdeniz'in zengin kültürü ve tarihini yansıtan özelliği ile mutlaka görülmelidir.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Durmitor Dağı Ulusal Parkı'nda en bilineni Karagöl olan 18 buzul gölü yer alır. Kışın karla kaplı olan dağ, yazın sergilediği 1600'den fazla bitki ve hayvan türü zenginliği ile etkileyicidir. 400 yıllık ve 50 m. boyundaki Karaçamlar görülmeye değerdir. Bölgede kaleler, gözlem kuleleri ve köprülerden oluşan tarihi yapılar da bulunur.

Biogradska Gora Ulusal Parkı vadileri, gölleri, yüzlerce yıllık ağaçları ve zengin canlı türleri ile doğa meraklılarının görmesi gereken yerlerdendir.

Ülkenin Lovcen Ulusal Parkı tarihi kalıntıları ve doğası, Skadar Gölü Ulusal Parkı balık ve kuş türleri ile öne çıkar.

Tara kanyonu rafting yapmak için çok uygundur. 1400 km'lik Drina ırmağı Balkanların en uzun nehridir. Kanyon ise yüzyıllar boyunca aşınarak oluşmuş, bazı yerleri 1300 m. derinliğe sahip yapısı raftingcilerin gözde yerlerindendir.

Sarkıt ve dikitleri ile Buz Mağarası, tüm yıl boyunca ziyaret edilebilir.

Bojana ırmağının Akdeniz'e döküldüğü yerde bulunan Bojana Nehri Adası, 2880 m'lik sahili ile deniz ve güneşi tercih edenlerin gözdesidir.

250