İzlanda Hakkında Güncel Bilgiler | Bilinmesi Gerekenler

İzlanda Hakkında Güncel Bilgiler | Bilinmesi Gerekenler

İzlanda Hakkında

İzlanda, Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde Grönland'ın güneydoğusu ile Norveç ve Britanya Adaları'nın arasında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi.

Başkent: Reykjavik

Para Birimi: İzlanda Kronası

Yüzölçümü: 103.000 km²

Saat Farkı: + 0

Komşuları: Ada ülkesidir

İzlanda Yiyecek ve İçecek Kültürü

İzlanda yemekleri balık ve kuzu eti temellidir, İskandinav ve Avrupa mutfaklarının etkisi yansır. Balıkçılık, İzlanda'nın en önemli ihraç kaynağıdır ve ülkenin ihracat gelirlerinin % 70'ini oluşturur. Doğal gayzerlerle ısıtılan seralarda yetiltirilen sebzeler de önemli bir yer tutarlar. Barlarda masaya ve tezgahta servis uygulanır, kahveden alkollü içkiye çok çeşitli içecek menülerde yer alır. Alkollü içkiler genelde pahalıdır. Kafelerde ilk fincan için ödeme yapılır, daha sonrakiler ücretsizdir. Avrupa içkileri ve şarapları çok çeşitlidir.

İzlanda Ulusal Spesiyaller

- Çok değişik şekillerde servis edilen somon
- Hangikjot (Tütsülenmiş kuzu eti)
- Har?fiskur (Kurutulmuş balık)
- Ringa
- Toprağa gömülen köpek balığı daha sonra sert bir içki olan Black Death ile yıkanır ve pişirilir

İzlanda Ulusal İçecekler

- Brennivin (Patatesten elde edilen alkollü bir içki)

Yasal İçki İçme Yaşı:20.

Bahşiş: Çoğu faturaya dahil edilir, fazladan bahşiş beklenmez.

İzlanda Gece Hayatı

Çoğu başkentte olmak üzere çok sayıda bar, gece klübü, kafe ve sinema bulunur. Reykjavik, sıcak ortamlı pubları ile Avrupa'nın gece boyunca sosyal hayatı hiç durmayan kentlerinden biridir. Gece hayatı özellikle Haziran ve Ağustos ayları arasında, İzlandalıların "Beyaz Gece" dedikleri yaklaşık 24 saat aydınlık olan günlerde yoğunlaşır.

Ulusal Tiyatro ile Reykjavik Şehir Tiyatrosu yaz mevsiminde kapalıdır ancak turistlerin olduğu dönemde "Işılı Geceler" denilen ve geleneksel İzlanda hikayeleri ve halk şarkılarının canlandırıldığı ışık gösterileri düzenlenir. İzlanda Senfon Orkestrası, her hafta konserler verir. İzlanda'da 400 kişilik dünyanın en küçük ve en kuzeyinde bulunan bir opera binası vardır ve kış boyunca gösteriler sergiler.

İzlanda'nın müzik endüstrisi de gelişmiştir, Björk ve Sigur Ros gibi dünyaca ünlü müzisyen ve şarkıcıları vardır. Bunun bir etkisi olarak dünya çağında ünlü Amerikan ve İngiliz gruplarının uğrak yerlerinden biridir.

İzlanda'nın yeni yapılan konser ve kongre salonu 2009 sonbaharında açılacaktır. Tasarımı izlanda'nın coğrafi yapısından esinlenen bina, liman bölgesinde yer almaktadır. 100 milyon USD'ına malolan ve 1800 kişilik oturma kapasitesine sahip salon, İzlanda Senfoni Orkestrası'na da ev sahipliği yapacaktır.

İzlanda'da Alışveriş

Kabarık tüylü ve toprak renkli yün battaniye ve giysiler, ceketler, şapkalar ve eldivenler İzlanda'nın en önemli ürünleridir. Doğal renkli toprak çömlekler, lavlardan yapılan çok parlak seramikler gözde hediyeliklerdendir. Keflavik havaalanındaki gümrüksüz mağazada tüm bu ürünler satılmaktadır. Skolavordustigur'daki mağazalar, sanat severlere hitap eder. Kringlan, dünya standartlarında bir alışveriş merkezidir. Kelepir avcıları ise Reykjavik'te her hafta sonu kurulan ve el yapımı İzlanda kazakları, gıdalar ve oyuncaklar satılan Kolaportid pazarını ziyaret etmelidirler.

İzlanda İklimi

İzlanda’nın büyük bir bölümü volkanik olup adadaki yanardağlar hâlâ faaldir. Bunların sayısı 200’ü bulmaktadır. En önemlisi 1490 metre yüksekliğindeki Heklâ’dır. İzlanda’nın kıyıları güneyde düz, öteki yerlerde girintili çıkıntılıdır. En yakın komşusu Grönland olup, 300 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1000 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.

Kıyılarının uzunluğu 6000 km’den fazladır. Adanın bazı bölümleri geçmişteki yanardağ püskürmeleri sonucu ortaya çıkmıştır. Lav ovalarıyla kaplıdır. Bu ovalarda yer yer jökül adı verilen buz kubbelerine rastlanır. Bunların en büyüğü Vatnapöhull 8500 km2yi bulan yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş buzuludur.

Adada bol çağlayanlı birçok ırmak bulunmaktadır. Bunlar kısa ve ulaşıma elverişsizdir. Irmaklarından en önemlisi Tjorsa'dır (210 km). İzlanda’da çok sayıda krater gölü vardır. En önemlisi olan Thingvallavat Gölü 120 km2 olup, 116 metre derinliktedir.

Adanın yanardağlarından sonra en önemli özelliği gayzerlerdir. Bu sıcak su kaynakları ısınma ve elektrik enerjisi elde etmede kullanılır.

İzlanda’nın bulunduğu enlem dairesine karşı iklimi çok soğuk değildir. Gulf Stream akıntısının etkisinde kalan adada yazlar nemli ve serindir. Kışlar ise çok yumuşaktır. Isı ortalaması başkent Reykjavik çevresinde kışın -1C°, yazın ise +11C° dir. Fakat kuzey bölgeleri daha soğuk olup, ısı ortalaması kışın -8°C civarındadır. Kuzey kesiminde haziran ayında güneş 18 gün süre ile hiç batmadan ufuk hattı üzerinde durur.

İzlanda Tarihi

861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilen adaya ilk kez 9 ve 10. yüzyılda Norveç’ten gelen Vikingler yerleşmişlerdir. Bu toplulukların önderleri birleşerek 930 yılında parlamentonun ilk örneği sayılabilecek Athing’i meydana getirdiler. İç anlaşmazlıklar sonucu bağımsızlığını kaybeden ada 1262 yılında Norveç’in egemenliği altına girdi.

On dördüncü yüzyılda Norveç’in Danimarka’ya bağlanmasıyla, Danimarka’nın hakimiyeti altına girdi. Danimarka önceleri adadan ticari bakımdan faydalanmaktaydı. Daha sonra İzlanda’yı tamamen idaresi altına aldı. 1551 yılında Protestanlığı zorla kabul eden İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini ettiler.

On yedinci yüzyılda adada hastalık, kıtlık ve volkan püskürmeleri ortalığı kasıp kavurdu. 1838’de Reykjavik’te on üyeli bir meclis kuruldu. 1843’te de Althing yeniden teşkil edildi. 1904’te İzlanda’ya diplomasi dışında muhtariyet tanındı.

On dokuzuncu asırda ortaya çıkan milliyetçilik akımları sonucu 1918 yılında İzlanda, Danimarka’ya bağlı bir devlet haline geldi. İkinci Dünya Savaşı sırasında stratejik bir değer kazanan İzlanda’yı korumak bahanesiyle İngiltere tarafından işgal edildi. Daha sonra 1941’de Amerikalılar burayı devraldı. 1941 yılında Althing, Danimarka ile bağlarını koparma kararı aldı.

1944 yılı Mayıs ayında halk oyuna sunulan yeni anayasa oylandıktan sonra 17 Haziran'da Cumhuriyet ilan edildi. İzlanda 1949 yılında NATO’ya üye oldu.

Günümüzde aktif volkanları ile adından söz ettirmektedir.

İzlanda'da Görülmesi Gereken Yerler

Reykjavik

Reykjavik İzlanda'nın başkenti. Yeryüzünde kutup bölgesine en yakın başkenttir. Önemli bir balıkçılık bölgesidir. İzlanda nüfusunun yarısı bu şehirde yaşar.

Vestmannaeyjar

Vestmannaeyjar, İzlanda'nın güney kıyıları yakınında, Atlas Okyanusu'nda bulunan takımadalardır. İçlerinden sadece en büyük olan Heimaey'de yerleşim vardır.

Adalar, 1627 yılında bugünkü Cezayir kıyılarından gelen korsanlarca işgal edildi. Ada sakinlerinin pek çoğu öldürülürken, bir bölümü de tutsak edilerek Cezayir'e götürüldüler. İzlandalı tutsakların pek çoğu yaşamlarının sonuna kadar Cezayir'de kaldılar.

Jeolojik yönden bakıldığında, adaların bulunduğu bölge tüm İzlanda gibi oldukça hareketlidir. 20. yüzyılın en büyük iki yanardağ püskürmesi bu bölgede olmuştur. Birincisi 210 metrelik bir dağ oluşmasına ve adanın 5000 sakininin geçici olarak tahliye edilmesine neden olan Ocak 1973'te gerçekleşen Eldfell, ikincisi ise denizaltından Surtsey Adası'nın çıkmasına neden olan 1963 hareketlenmesidir.

250