İtalya'ya Seyahat ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya'ya Seyahat ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya Hakkında Tüm Bilgiler

İtalya, Avrupa'nın güneyinde, Po Nehri ovasının, çizme biçimli bir yarımada olan İtalya Yarımadası'nın ve Akdeniz'de Sicilya ve Sardinya adalarının üzerine kurulmuş bir ülkedir.
__________________________________________________________________________________________

Başkent: Roma

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 301.230 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: Avusturya, Fransa, Vatikan, San Marino, Slovenya, İsviçre

İtalya Yiyecek ve İçecek Kültürü

Makarna ve pizza İtalyan yemekleri arasında en önde yer alsalar da birçok yöresel yemek mevcuttur. Örneğin Toskana'da fasulye, Po Vadisi'nde risottolar tercih edilir. Mozarella, setr bir koyun peyniri olan pecorino ve gorgonzola gibi çeşitli peynirler ünlüdür.

Ulusal Spesiyaller
Roma
- Gnocchi alla Romana (İrmik köftesi)
Piemonte
- Bagna Caoda (Sebzeli hamsi)
Lombardiya
- Panettone (Meyveli şekerler ve kuru üzümle yapılan Noel keki)
Liguria
- Pesto (Fesleğen, çam fıstığı ve pecorino peyniri sosu)
Emilia-Romagna
- Parmigiano (Parmesan peyniri - bir tür eski kaşar)

Ulusal İçecekler
- Üzüm, kasaba veya bölgelerle isimlendirilen şaraplar
- Piemonte'de vermutlar gözdedir
- Campari ve Punt e Mes gibi hafif aperatifler
- İtalyan likörkeri

Yasak İçki İçme Yaşı:18.

Bahşiş: Bütün otel faturalarında servis ücreti ve diğer vergiler dahildir. Servisten memnun kalınırda, ek olarak % 10 bahşiş verilebilir.

İtalya Gece Hayatı

Çoğu büyük kent ve turistik yerlerde gece klüpleri, restoranlar, barlar ve dans salonları bulunur. Roma'da İngilizce filmler oynatan sinemalar da vardır. Restoran ve kafeler, bütün İtalya'da dışarıda masaya sahiptir. Caracalla Hamamları'nda bulunan açıkhava tiyatrosunda yaz aylarında konserler ve operalar yer alır. Caz, rock, folk ve yerel müzikler her yerde bulunur.

İtalya'da Alışveriş

İtalyan ayakkabıları, çantaları ve giysileri tasarım ve kaliteleri ile dünyaca ünlüdür. Floransa, Milano ve Roma ünlü moda merkezleridir. Bazı bölgelerin ürünleri özellikle öne çıkar: Toskana'daki Carrara mermeri, Sardunya'nın bazı yerlerinde yazı kağıdından üretilen şişe mantarları, Lombardiya'daki Cremona'nın el yapımı kemanları, Valenza'nın altın işlemeleri, Sulmona'nın bütün İtalya'daki düğünlerin vazgeçilmezi şeker kaplı bademleri, Ravenna'nın mozaikleri ve Volterra'nın su mermeri ürünleri.

Roma:Ünlü moda markaları Via Condotti'de toplanmıştır. Piazza Borghese'den eski kitaplar ve baskılar satın alınabilir. Roma'nın bit pazarı Porta Portese'de, pazar sabahları kurulur.

Milano:Kentin üretüm zenginliği Via Montenapoleone'deki şık ve lüks mağazalarda yansır. Fiyatlar, diğer büyük kentlerden daha pahalıdır.

Venedik: Murano adasında üretilen cam işleri ile ünlüdür. Sanat galerileri ve altın işlemeciler de çoktur.

Floransa: En iyi altın işlemelere sahip olmakla övünen kentte kuyumcular, Ponte Vecchio'da yoğunlaşmıştır. Floransa mücevherleri, saten cilaları ile ayrıca değerlidir.

Siena: Kağıt, giysi, seramik ve mum gibi el yapımı ürünler satan sayısız mağaza bulunur.

Güney İtalya: Aileler hala, ataları ile aynı el yapımı ürünleri geleneksel tarzda üretirler: Abruzzo'da dövme demir eşyalar ve telkari mücevherler, Calabria'da ağaç işleri, Sicilya ve Sardunya'da giysiler ve masa örtüleri.

Alışveriş Saatleri:
Genelde Pazartesi-Cumartesi günleri arası 08:30-12:30 ve 15:30-19:30 saatleri arası. Kuzey İtalya'da öğle tatili daha kısadır ancak mağazalar da daha erken kapanır.

İtalya İklimi:Yedi ayrı iklim görülmektedir. Ama genel olarak ılıman hava hakimdir.

Arazi yapısı: Arazi engebeli ve dağlıktır, ovalar ve kıyıda alçak araziler yer alır.

Doğal kaynakları: Cıva, potas, mermer, sülfür, doğal gaz, ham petrol, balık, kömür, işlenebilir arazi

İtalya Tarihi

İtalya tarihi Antik Roma döneminde ilk altın çağını yaşamıştır. Roma İmparatorluğunun çökmesiyle İtalya'da irili ufaklı devletler ortaya çıkmıştır. Venedik Cumhuriyeti,Ceneviz Cumhuriyeti, Papalık Devleti, Lombard Birliği, Napoli Krallığı ve Floransa Cumhuriyeti gibi bu devletler kendi aralarında ve diğer ülkelerle savaşmışlardır. Ayrıca İtalya'nın tarihinde güney bölgesinde kurulmuş Müslüman bir Sicilya Emirliği dönemi de vardır.

15. yüzyılda Rönesans İtalya'da doruğuna ulaşmıştır. 1861 yılında İtalya Krallığı kurulunca İtalya, Roma döneminden sonra ilk defa tek bir ülke haline gelmiştir. Bundan sonra diğer Avrupa ülkeleri gibi kolonileşme yoluna giden İtalya Osmanlı Devleti'na karşı yaptığı Trablusgarp Savaşı'nı kazandı. Libya, Etyopya ve Somali gibi bazı Afrika ülkelerini işgal etti. Ayrıca I. Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı'ya ait Oniki Adaları eline geçirdi.

1922-1943 yılları arasında İtalya Benito Mussolini'nin liderliği altında Faşizme yöneldi. II. Dünya Savaşı'nda yenilmesinden sonra büyük bir çöküntü yaşadı. İtalyan halkı 1 Ocak 1948 tarihinde yeni bir anayasayı onaylayarak cumhuriyeti ilan etti. 4 Nisan 1949 tarihinde NATO'nun, 25 Mart 1957 tarihinde de Avrupa Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

İtalya'da Görülecek Yerler

Milano

Milano kuzey İtalya'da bir şehirdir.

Roma

Roma, İtalya'nın ve Lazio bölgesinin başkentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz'e yakındır. Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da Roma'da yer almaktadır.

Roma, İtalya'nın en kalabalık şehri ve 1290 km²lik yüzölçümüyle Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir.

75 milyar € luk gelirle İtalya'nın toplam milli hasılasının %6.5'ini tek başına kazanır.

2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma'nın, Roma Krallığı'nın, Roma Cumhuriyeti'nin, Roma İmparatorluğu'nun, Papalık Yönetiminin, İtalyan Krallığı'nın ve İtalya Cumhuriyeti'nin merkezi ya da başkenti olmuştur.

Roma, 7 tepe üzerinde kuruludur. Bu tepeler :

Palatino
Aventino
Campidoglio
Quirinale
Viminale
Esquilino
Celio

Venedik

Venedik, Kuzey İtalya'nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında, İtalya'ya bağlı ada şehir. Karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanır. Yaklaşık 118 adacık üzerine kuruludur. Venedik'te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.

Pisa

Pisa Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinde yer alan bir şehirdir. Ünlü Eğik Pisa Kulesinin yanısıra 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında İtalya yarımadasının en güçlü 4 deniz cumhuriyetlerinden biri olarak (diğerleri Ceneviz Cumhuriyeti, Venedik Cumhuriyeti ve Amalfi) tarihe geçmiştir. Ayrıca Pisa ünlü bilim adamı Galileo Galilei'nin yaşamış olduğu kenttir.

Pisa Kulesi Pisa'nın en önemli görülecek yeridir. 1173-1372 yılları arasında aşamalı olarak inşa edilmiştir. Kentin en önemli meydanı olan Mucizeler Meydanı (Campo dei Miracoli)'de yer alır.
Gene Mucizeler Meydanında yer alan Pisa Katedrali (Duomo di Pisa), Vaftizhane (Baptisterio) ve Anıt Mezar (Camposanto) da görülecek yerler arasındadır.
Ünlü mimar Giorgio Vasari'nin inşa ettiği Şövalyeler Meydanı (Piazza dei Cavalieri)'nda yer alan Carovana Sarayı (Palazzo della Carovana)
Gene Vasari tarafından tasarlanmış Santo Stefano dei Cavalieri
Şu an Belediye Sarayı olarak kullanılan Palazzo Gambacorti
Medici Sarayı Floransa'nın ünlü Medici ailesinden Lorenzo di Medici'nin yazlık olarak kullandığı saray.
San Matteo Milli Müzesi (Museo Nazionale di S. Matteo)'nde 12. yüzyıl-15. yüzyıl döneminden kalma birçok heykel ve tablo sergilenmektedir.

Floransa

Floransa (Firenze), İtalya'da bir şehirdir. Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığı'na da başkentlik yapmıştır.

250