• Menu
İsveç Nerede Bulunuyor? Yeme-İçme Kültürü ve Bilinmesi Gerekenler

İsveç Nerede Bulunuyor? Yeme-İçme Kültürü ve Bilinmesi Gerekenler

İsveç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İsveç Krallığı, Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya ile Norveç arasında yer alan Kuzey Avrupa ülkesidir.

Başkent: Stokholm

Para Birimi: İsveç Kronu

Yüzölçümü: 449.964 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: Finlandiya, Norveç.

İsveç Yiyecek - İçecek Kültürü

İsveçliler, taze malzemelerle hazırlanan basit yemekleri severler. Otel ve restoran menülerinde, bir çok tatlı su gölünün yanı sıra bir deniz ülkesi olduklarını yansıtan balık önemli bir yer tutar.

İsveç'le İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yol kenarlarında birçok piknik alanı bulunur. Üst düzey restoranlar oldukça pahalıdır ancak küçük şehirlerde makul fiyatlı self-servis restoranlar ve lokantalar mevcuttur. İsveç'teki bazı restoranlar menülerinde çok uygun fiyatla bir "Günün Balığı" ile salata, meşrubat ve kahveden oluşan seçeneği sunarlar. Barlarda self-servis yanı sıra garsonla servis yaygın bir uygulamadır. Şarap, alkollü içkiler ve bira, mesai saatlerinde açık olan devlet tekeli Systembogalet'ten temin edilebilir. Pazar günleri saat 13:00'den önce bar, restoran ve kafelerde alkollü içki satışı yapılmaz. Gece yarısından sonra ise sadece 02:00 veya 05:002e kadar açık olan gece klüplerinde içilebilir.

İsveç Ulusal Spesiyaller

- Smörgasbord (Salamura ringa balığı, patatesle birlikte haşlanır. Ardından tütsülenmiş somon, çeşitli balıklar veya ançuvez ile dondurulmuş et, doğranmış biftek, börek, tütsülenmiş geyik ve süt danasından oluşan bir tabakta servis edilir)
- Köttbullar (Küçük köfte)
- Lapland yöresinden tütsülenmiş geyik
- Gravlax (Özel olarak marine edilmiş somon)
- Yabani çilek ve ahududu

İsveç Ulusal İçecekler:

- Snapp (Smörgasbord ile birlikte içilen geleneksel likör - tatsızdan, baharat kokuluya kadar çeşitleri bulunur)

Yasal İçki İçme Yaşı: İçki satın almak için 21 ancak bar, restoran veya gece klüplerinde içmek için 18. İçkili araç kullananlara ağır cezalar verilir.

Bahşiş:Restoranlarda faturaya dahil edilmez, % 10 oranında bir bahşiş uygundur.

İsveç Gece Hayatı

Stockholm'de publar, kafeler, diskolar, restoranlar, sinemalar ve tiyatrolar boldur. Kırsal bölgelerde ise gecelerin sakin olması tercih edilir ve eğlence yerleri sınırlıdır. Ağustos ve Haziran ayları arasında, Stokholm'de Royal Ballet'in gösterileri sergilenir. Birçok şehirde yaz boyunca, açıkhava alanlarda müzik ve tiyatro gösterileri olur. Stockholm dışındaki Drotningholm Court Theatre of Palace'da, 18. yüzyıla ait operalar oynanır.

İsveç Alışveriş Kültürü

Tax-Free etiketli mağazalardan yapılan alışverişlerde ödenen Katma Değer Vergisi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşlarına geri ödenir. Ödeme ülkeden ayrılırken havaalanında veya limanlarda, yetkili ödeme merkezlerinde yapılır. İsveç'te birçok yerel geleneksel pazar ve yöresel panayır mevcuttur. Cam ve kristal, seramik, paslanmaz çelik ve gümüş yemek takımları, el yapımı ürünler ve tahta oymalar gözdedir. Özellikle el örgüsü İsveç süeterleri başta olmak üzere kadın ve çocuk giysileri, çok uygun fiyata satın alınabilir.

İsveç Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Cuma günleri arası 09:30-18:00, Cumartesi günleri ise 09:30-14:00/16:00 saatleri arasında açıktır. Bazı katlı mağazalar 19:00 ve daha geç saatlere kadar açıktır. Büyük kentlerde mağazalar Pazar günleri de öğleden sonra açık olur. Kırsal bölgelerde ise dükkanlar ve benzin istasyonları 17:00-18:00 arası kapanır.

İsveç İklimi

Tipik kuzey iklimi görülmekte ve Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gündüzler çok uzun geceler ise o derece kısa olmakta. Kışları sıcaklıklar bazen -50 dereceye kadar düşmektedir.

İsveç ince, uzun bir ülkedir. Kuzey kesimi kutup çemberinin içinde kalır. İsveç’in kuzeybatısı dağlıktır. Kjölen Dağları ve İskandinav Alplerinin doğu yamaçları bu kesimdedir.

Kuzey bölgesi birçok ırmakla doludur. Bu ırmaklar güneyde Bothnia Körfezine dökülürler. Başlıca ırmakları Klar, Une, Angerman, Dal, İndals, Pite, Lule, Kalij, Torne ve Skellette’dir.

Kjölen Dağlarının yüksek yamaçlarında yüzlerce küçük buzul ovaları vardır. Norland Bothnia Körfezinde Kjölen Dağlarına kadar kat kat sıralanmış bir yayla dizisi bulunur.

Kumsal sâhili olan Czania dışında İsveç kıyıları çoğunlukla kayalık ve küçük adalarla doludur. Baltık Denizinde bulunan Scania, Gotland ve Oland adaları tortul asıllı engebesiz ve düz topraklardan meydana gelmiştir.

İsveç Tarihi

İsveç’e ilk insan yerleşmeleri, eldeki belgelere göre M.Ö. 800 yıllarında İsveç’in güney ucunda görülmüştür. İlk İsveçliler zamanla kuzeye doğru yayılmaya başlamışlardır. Sonraları ticaret yapmak için Akdeniz’e açılmışlar, Romalılarla ticari ilişkiler kurmuşlardır.

İsveç’in adı Svear kabilelerinden gelir. Ülkenin başlangıç tarihinde ülkenin güneyinde yerleşmiş olan Gotarlarla Svearlar arasında uzun süreli çatışmalar olmuştur. Svearların Gotarları Brevalla’da yenmesiyle İsveç Krallığı kurulmuştur.

İsveç’e M.S. 4. yüzyıldan başlayarak bazı Germen kabileleri göç etmişlerdir. Dokuzuncu yüzyılda İsveç kralları Normanların Batı Avrupa’ya yaptıkları akınlara katıldılar. Ancak gerçekte doğuda bir takım topraklar elde etmek istiyorlardı. Doğuya yönelen İsveçliler Novgorod ve Kiev’i ele geçirerek, buralarda birer prenslik kurdular. Onuncu ve on birinci yüzyıllarda Norveç ve Danimarka ile aralıklı çatışmalara girdiler. On birinci yüzyılda Hıristiyanlık İsveç’te resmi din olarak kabul edildi. On üçüncü yüzyılda, dört İskandinav ülkesi (İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya) Kalmar Birliği adı ile bir tek otorite altında toplandılar.

Kalmar Birliği yaklaşık 125 yıl sürdü. Danimarka ile İsveç arasındaki zıtlaşmalar yoğunlaşınca, İsveç Kralı Gustaf Vasa, Danimarkalıları İsveç’ten kovarak birliğe son verdi. 1523’te İsveç Kralı Gustaf Vafa, İsveç’in bağımsızlığını ilan etti. 1520’lerde başlayan Lutherci Reform hareketleri başarıya ulaşınca, 1529’da Roma ile ilişkileri kesildi. Bunu takip eden 200 yıl içinde İsveç; Danimarka, Polonya ve Rusya’yla Baltık egemenliği için birçok savaşlar yapmıştır.

Napolyon’un generallerinden Jean Baptiste Bernadotte 1818 yılında Ondördüncü Karl adıyla İsveç kralı olmuştur. Bugün İsveç’te hüküm süren kral ailesi bu soydandır. On dördüncü Karl döneminde İsveç ile Norveç birleşmiş, bu birleşme 1905 yılında barışcı bir biçimde son bulmuştur. İsveç Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'nda tarafsız olarak kalmıştır.

İsveç bugün Anayasal bir Monarşi ile idâre edilmektedir. İdari olarak 21 ilden meydana gelir: Blekinge, Dalarna, Gävleborg, Gotland, Halland, Jämtland, Jönkoping, Kalmar, Kronoberg, Norrbotten, Örebro, Östergotland, Skåne, Sodermanland, Stockholm, Uppsala, Värmland, Västerbotten, Västernorrland, Västmanland, Västra Gotaland.

İsveç'te Görülmesi Gereken Yerler

Göteborg

Göteborg, İsveç'in ikinci ve İskandinavya'nın dördüncü büyük şehridir. Stokholm'den sonra İsveç'in ikinci büyük, 60.000 üniversite öğrencisiyle İskandinavya'nın en çok öğrenci barındıran şehridir.

Stokholm

Stokholm, İsveç'in başkenti ve en büyük şehri. 

12 üniversiteli şehir pek çok kültür enstitüsü, onlarca opera, bale, tiyatro binası sahibidir. Drottningholm Sarayı ve Büyük Mezarlık UNESCO Dünya Mirasidir. 1912 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan şehir, 1998 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir. 

Malmö

Malmö, İsveç'in güney sahilinde bulunan bir liman kentidir. Malmö İsveç'in 3. büyük kentidir. Danimarka'nın başkenti Kopenhag ile arasında uzaklığı 20 kilometre olan bir boğaz mevcuttur.

Kopenhag ile aralarında 2001'de hizmete girmiş olan Oresund adlı köprü ile 100 yıllık bir hayal gerçekleştirilmiş olup sadece güzel havalarda (ki coğrafi koşullardan ötürü çok fazla değildir böyle günlerin sayısı) hızlı feribotla kurulabilen bağlantı artık alttan trenlerin üsten araçların gidebildiği muazzam bir şekle dönüşmüştür. Bu 100 yıllık hayalin maliyeti 5 milyar € civarında olmuştur.

250