• Menu
İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya, Avrupa'nın Güneybatısında, İber yarımadası'nda yer alan ve Parlamenter Monarşi ile yönetilen bir Akdeniz ülkesidir.

Başkent: Madrid

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 504.782 km²

Saat Farkı: +1

Komşuları: Andorra, Fransa, Cebelitarık, Portekiz, Fas.

İspanya Yiyecek - İçecek Kültürü

İspanya'da dışarıda yemek ucuzdur ve yemekler bir oburu bile doyurur. İspanyol yemeklerini tatmanın en iyi yollarından biri, günün her saati yerel barlarda satılan atıştırmalıkları denemektir. Bunlar peynir ve zeytinden, kalamar veya etlere kadar çok çeşitlidir ancak fiyatları ise değişkendir.

Bilinmesi Gerekenler: Restoran ve kafelerde, masaya servis vardır. Kokteyl salonlarınsa ise ayakta servis de mevcuttur. İçki konusunda ise herhangi bir izin söz konusu değildir.

Ulusal Spesiyaller

- Deniz ürünleri: Bask bölgesine ait morina, Aguinaga'ya özgü yavru yılanbalığı, Galicia'da deniz kabukluları ve hake a la Gallega, Katalan'lara özgü ıztakoz, Abdalucia bölgesinde taze ançuvez.
- Paella (Et veya deniz ürünleri ile yapılır, Doğu bölgesine özgüdür)
- Fasulye ile pişirilen Butifarra sosisi (Katalanların yemeğidir)
- Kastilya bölgesine özgü kuzu, dana, süt danası veya süt domuzu etlerinden yapılan et kızartmaları
- Andalucia'ya özgü soğuk sebze çorbası Gazpacho

Ulusal İçecekler:
- Yüksek alkollü İspanyol şarabı Sherry (dört ayrı tipi vardır: Renksiz ve çok sert Fino, sert ve daha koyu renkli Amontillado, orta sertlikte ve altın renkli Oloroso ile tatlı Dulce)
- Bölgelere göre değişiklik özellikler gösteren yerel şaraplar
- Çok çeşitli brendiler.

Bahşiş:Restoranlar, faturaya sıklıkla dahil etseler de, bahşiş hoş karşılanmaz. Kafe ve barlarda ise % 5-10 arası verilebilir.

İspanya Gece Hayatı

İspanyollar akşama genelde ana caddeler boyunca uzanan rahat gezintilerle başlarlar. Bir kafenin terasında oturup, bu gelenek rahatlıkla izlenebilir. Büyük kentlerde, sokak tiyatroları oldukça yaygındır. Fiesta zamanları veya kentin futbol takımı maçı kazandığında ortam etkileyici şekilde değişir ve araba kornalarının kakofonisi, fişekler, takımın renkerinden oluşmuş bir bayrak denizi ile kutlamalar sürer gider. Atıştırmalıklar satılan barlarda rahat bir servis anlayışı ile birbirinden farklı tatları denemek ve aynı gece birçok bar dolaşarak hoşça vakit geçirmek mümkündür. İbiza, Madrid ve Barcelona'daki gece klüpleri uluslararası basının ilgi odağı olsa da, sunulan yemeklerin lezzeti ziyaretçiler için daha önemlidir. Herşey iyi eğlence üzerine odaklanmıştır, dans sabaha kadar sürer. Flamenko ve diğer yerel dans gösterileri ise, dans etmek yerine izlemeyi tercih edenler için ayrı bir seçenek oluşturur.

Alışveriş

İspanya'da yüksek kalite ürünleri sadece büyük kentlerde değil küçük kasabalarda bile uygun fiyata almak mümkündür. Madrid'deki Rastro Pazarı, pazar günleri açıktır ve gezilmesi tavsiye edilir. Pazarın bir kısmı açık hava sergileri, diğer kısmı dükkanlardan oluşmaktadır. Katalan tekstil ürünleri, dünyaca meşhurdur ve bölgeye yayılmış birçok atelye bulunur. Deri ürünleri, dünyaca meşhur markaların pahalı modellerinin uygun fiyatlı versiyonlarını sunar. Süet paltolar ve ceketler, özellikle incelenmelidir. Deri ürünler genelde Andalucia'dan gelir, hemen hepsi el yapımıdır ve modelleri çok şıktır. Kullanışlı ve el yapımı ahşap mobilyaları ile Valencia'da, her yıl uluslararası mobilya fuarı düzenlenir. Alicente, oyuncak üretiminde önemli bir merkezdir. Alicante ve Blaearics'te yoğunlaşmış ayakkabı üretimi, yüksek kalitededir. Caceres, Granada ve Murcia'da halı ve kilim üretilir. Şaraplar ve diğer alkollü ürünleri de üretilen İspanya'dan, eve güzel ürünlerle dönülebilir.

Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Cumartesi günleri arası 09:30-13:30 ve 16:30-20:00 saatleri arası. Çoğu büyük alışveriş merkezi ise 10:00-21:00/22:00 saatleri açıktır.

İspanya İklimi

İspanya İber Yarımadası'nın yedide altısını kaplar. Kuzeydoğusunda Pireneler boyunca Fransa ve Andorra ile İspanya arasındaki sınır uzanır. Bununla birlikte Akdeniz'de bulunan Balear Adaları, Atlantik Okyanusu'ndaki Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika kıyılarında bulunan Septe ve Melilla eyaletleri de İspanya sınırları dahilindedir. Fransa sınırlarındaki Llívia şehri de İspanya'ya aittir. Ayrıca Fas kıyılarında bulunan Chafarinas Adaları, Peñón de Vélez de la Gomera, Alhucemas, Alborán ve Columbretes Adaları ve Perejil Adası da İspanya'ya aittir.

Septe ve Melilla şehirleri Kuzey Afrika'da bulunur ve Fas gibi Akdeniz kıyısındadırlar.

Yarımadanın belli başlı nehirleri doğudan batıya doğru bir yol izleyerek Atlantik Okyanusu'na akar. Ebro nehri, Akdeniz'e dökülür. Denizciliğe elverişli tek nehir olan Guadalquivir ise Sevilla Şehri’nden geçer.

İspanya'nın en büyük ve tek gölü 368 hektarlık bir alana yayılan ve 55 metre derinliğinde olan Lago de Sanabria'dır.

İspanya'da hakim olan iklim kabaca aşağıdaki iklim kuşaklarına ayrılabilir:

Atlantik İklimi: Atlantik Okyanusu kıyısındaki bölgelerde görülür. Galisya, Asturya, Kantabria,Bask Ülkesi, Navarra. Özellikle kış aylarında yağış görülür, kış ve yaz oldukça ılıman geçer.

Okyanus-Kıtasal İklim: İber Yarımadası'nın ortasında görülür: Kastilya Leon, Madrid, La Rioja, Kastilya-La Mancha , Ekstremadura ve Endülüs. Kışlar oldukça soğuk geçer ve özellikle kuzeyde kar yağışları görülür, yazlar ise sıcaktır.

Kıtasal Akdeniz İklimi: Aragona, Katalonya, Valencia (iç kısımlarında), Murcia, Kastilya-La Mancha ve Endülüs'te görülür. Yağışlar ilkbahar ve sonbahar aylarında görülürken, yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer.

Akdeniz İklimi: Katalonya'da, Balear Adaları'nda, Valencia'da, Murcia'da ve Endülüs'te görülür. Çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar aylarında yağış görülür. Yağışlar kuzeyden güneye doğru gidildikçe azalan bir seyirdedir (Barselona 640 mm, Tortosa 524 mm, Valencia 454 mm, Alicante 336 mm, Almería 196 mm). Kış aylarındaki hava sıcaklıkları çok düşük olmamakla birlikte yazın sıcak bir hava hakimdir.

Subtropikal İklim:Kanarya Adaları'nda görülür. Neredeyse bütün yıl boyunca ılıman bir iklim hakimdir (18 ile 24 °C arası). Kış mevsimi yok denecek kadar hafif geçer. Santa Cruz de Tenerife'deki ortalama hava sıcaklıkları Ocak ayında 17,9 °C, Ağustos ayında ise 25,1 °C'dir. Kanarya Adaları'nın yağış oranı bölgeden bölgeye büyük farklılıklar göstermektedir.

Dağ İklimi: Pireneler'in yüksek kesimlerinde ve Kastilya dağlarının yüksek yerlerinde görülen bir iklimdir. Kışlar uzun geçer, yazlar ise kısa ve ılımandır.

İspanya Tarihi

M.Ö.1100 yıllarında Fenikeliler, İspanya topraklarında ilk yerleşim merkezlerini kurmaya başladılar. Onları Keltler ve Yunanlar takip etti. İspanya daha sonra Kartacalıların egemenliğine girdi.

M.Ö.202 yılında Romalılar Kartacalıları İberik Yarımadasından attılar. Roma İmparatorluğu bu tarihten itibaren İspanya'da birliği sağladı ve zamanla Hıristiyanlığı burada kabul ettirdi.

M.S. 5. yüzyılda İspanya, Germen kabilelerinin saldırılarına hedef oldu. Sırayla Alanlar, Suevler ve Vandalların ardından Vizigotlar İspanya'ya hakim oldu. Vizigotların hakimiyeti uzun sürdü ve Hıristiyanlığı kabul eden Vizigotlar, İspanya'da Hıristiyanlığın yayılmasını sağladı.

711'de Afrika'dan gelen Müslümanlar, 8. asırdan 10. asra kadar kuzeydeki birkaç bölge dışında İspanya'ya hakim oldular ve burada Endülüs medeniyetini kurdular. İlmin merkezi olan üniversiteler açarak, burada İslam medeniyetini yaydılar.

On birinci yüzyılda bu ülkenin iç karışıklıklarından faydalanan Hıristiyanlar kuzeyden başlayarak yarımadayı tekrar ele geçirmeye başladılar. Fethettikleri bölgelerde Müslüman ve Musevi halklarına büyük zulüm yaptılar. Dinini değiştirmeyenleri öldürmeye başladılar. Bu kıyımda birçok Musevi ve Müslüman hayatını kaybetti. 1276 yılında Müslümanların elinde yalnızca güneydeki Granada kalmıştı. 1469'da Aragon ve Castilla Krallıkları tek bir krallık altında birleşerek güçlü bir devlet kurdular. Endülüs'ten kalan bütün kütüphaneleri yakıp yıktılar. Geçmişe dair iz kalmamasına özen gösterdiler.

1492'de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkıldı. Aynı yıl Kristof Kolomb İspanyol hükümdarının maddi desteğiyle Amerika'yı keşfettiği ünlü gezisine çıktı. Bu yolculuk,İspanya'nın dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmasına yol açtı.

1588 yılında İspanyol Armada'nın İngiliz donanmasına yenilmesini takip eden taht ve din kavgaları sonunda İspanya zayıflayarak çökmeye başladı. 1640'ta Portekiz'i, 1714'te ise Avrupa'daki bazı topraklarını ve Cebelitarık'ı kaybetti. On dokuzuncu yüzyılın başlarında İspanyolların Amerika'daki bütün sömürgeleri bağımsızlıklarını kazandılar.

Birinci Dünya Savaşı'nda İspanya ittifak devlet kaldı, fakat savaştan büyük ölçüde etkilendi. Fransa İspanya'nın bazı topraklarına saldırıp işgal etti. General Primoderivera, çıkan ayaklanmaları bastırarak ülkede diktatörlük kurdu. 1930 yılında iktidardan düştü. Bir yıl sonra yapılan seçimleri Cumhuriyetcilerin kazanması sonucu Kral On sekizinci Alfonso ülkeyi terk etti. 1936'da yapılan seçimlerde solcuların başarılı olması üzerine ülkede iç savaş başgösterdi.

1939'da iç savaşın sona ermesiyle Franco Devlet Başkanı oldu. İkinci Dünya Savaşı'na da katılmayan İspanya'da ordunun desteğiyle Franco savaştan sonra da yerini korudu ve bir dikta rejimi kurdu. 1975 yılında Diktatör Franco'nun ölmesiyle yerine I. Juan Carlos geçti. 1976'da Başbakan Navarro'nun istifası ile Carlos kral oldu ve Abolfo Sourez'i başbakanlığa atadı.

15 Haziran 1977'de 41 yıl sonra ilk defa genel seçimler yapıldı. Sourez'in başkanı olduğu Demokratik Merkez Birliği çoğunluğu elde etti. 1981'de sağcı Albay Tejero Cortes'in meclisi basarak yaptığı darbe girişimi sonuçsuz kaldı. 1982 seçimlerini ise Sosyalist Parti seçimi büyük çoğunluğu elde ederek kazandı ve 46 yıl sonra İspanya'da yeniden bir sol iktidarın doğmasını sağladı. Böylece İspanya demokratik bir rejime doğru ilk adımını attı.

250