İrlanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

İrlanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

İrlanda Hakkında Tüm Bilgiler

İrlanda, Atlas Okyanusu'nda Britanya Adaları'nın batısındaki İrlanda Adası üzerinde kurulu Avrupa Birliği üyesi bir ülke. İrlanda, 1973'ten beri AB üyesi olmasına karşın NATO üyesi değildir.

Başkent: Dublin

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 70.280 km²

Saat Farkı: - 2

Komşuları: İngiltere

İrlanda Yiyecek ve İçecek Kültürü

İrlanda bir çiftlik ülkesidir dolayısıyla et, kümes ve mandıra ürünleri boldur. Denizle de çevrili olan ülkede somon, alabalık, ıstakoz, midye ve deniz salyangozu gözdedir. 

İrlanda yemeğe meraklı olanlar için yakın zamanda gözde bir yer olmuştur. Bütün ülkede aşçılık kursları yaygındır. Bütün yıl derse devem zorunluluğu olan örgün eğitim kurumlarından farklı olarak tanınmış şeflerin kursları hobi amaçlıdır.

Bilinmesi Gerekenler: Masaya ve self-servis uygulaması vardır. Salon veya bar da denilen İrlanda publarının dışında, İngiltere'deki gibi renkli tabelalar yerine sadece isminin yazılı olduğu bir tabela yer alır. Bar ve publarda, tezgahta servis uygulanır. İrlanda'daki ölçekler, İngiltere'ye oranla daha fazladır.

İrlanda Ulusal Spesiyaller:
- Dublin koyu karidesi
- Bira ve ekmekle servis edilen istiridye
- Patates, soğan, havuç, sarmısak ve etsuyu ile servis edilen koyun eti
- Crubeen (Domuz paçası)
- Colcannon (Patatesli lahana yemeği)

İrlanda Ulusal İçecekler

- Viski
- İrlanda kahvesi (Sert koyu bir kahvedir ve kahverengi şeker, viski ve krema ile servis edilir)
- Bira
- Her yerde bulunan yerel bir bira olan Ale
- İrkanda viskisinden yapılan likörler

Yasak İçki İçme Yaşı:18. Bazı barlarda 21 olarak uygulanır ve kimlik istenir. 18 yaşından küçükler, 21:00'den önce çıkmak zorundadırlar.

İrlanda'da Bahşiş Kültürü: İsteğe bağlıdır ve % 10-12 civarında uygundur. Bazı otel ve restoranlar faturaya ilave eder. Masaya servis olmadığından barlarda servis çok küçük olabilir.

İrlanda Gece Hayatı

İrlanda'daki çoğu kentte canlı müzik olan bar, klüp ve publar bulunur. Çoğu barda geleneksel müzik aletleri ile çalınan geleneksel müzik çalınır. Önceleri dans salonu ve disko olan yerler bugün İngilere ve diğer Batı Avrupa ülkelerindeki gece klüplerine dönüşmüştür. Bunratty Castle'daki ortaçağ ziyafetleri gibi özel etkinlikler ve tematik gecelere sık rastlanır. Sinema ve tiyatro açısından iyi seçenekler mevcuttur.

İrlanda'da Alışveriş

El dokuması İskaç kumaşı, el örgüsü yünlü ve pamuklular, koyun derisi ürünler, altın ve gümüş işleri, Aran örgüleri, keten kumaşlar, çömlekler, İrlanda kristalleri ve sepetler gibi çok çeşitli el işleri mevcuttur. En iyi armağanlar ise İlyada'nın bir baskısı, bir şişe Jameson veya Busmills viskisi veya İrlanda somonudur.

İrlanda Alışveriş Saatleri

Pazartesi-Cumartesi günleri arası 09:00-17:30/18:00 saatleri arası. Bazı yerlerde Perşembe ve Cuma günleri 20:00 veya 21:00'e kadar açık yerler bulunur. Daha küçük yerlerde ise daha erken saatte kapanır. Pazar günleri büyük alışveriş yerleri ile katlı mağazalar 12:00-17:00/18:00 saatleri arasında açıktır. Bazı küçük süpermarketler ise sürekli açık olur.

İrlanda İklimi

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir.

Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.

Bataklıklar ülkenin altıda birini kaplar. Bunlar genellikle Shannon Irmağının batısında yer alır. Britanya Adalarının en uzun ırmağı olan Shannon 385 km uzunluğundadır. Ülkenin diğer önemli ırmağı Liffey’dir. Önemli gölleri arasında yine İngiliz adalarının en büyük gölü olan Logh Neagh bulunur. Ayrıca göller bölgesinde Ree, Derg ve Killarney de önemli göller arasındadır.

İrlanda Tarihi

1916 Nisan'ındaki Paskalya Başkaldırısı'nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA (Irish Republician Army, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu) çatısı altında örgütlenerek Britanyalılar'a karşı bir gerilla savaşına giriştiler.

İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalıştı. Protestan Kuzey İrlanda'da (Ulster) parlamento toplandı. Ancak katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermeyi reddetti. Bunun üzerine İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalı yurtseverlerle görüşme masasında barış yaptı. Anlaşma sonucunda Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı. Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık'a bağlı kaldı.

De Valera'nın Fianna Fáil partisi, 1927'de başbakan William Cosgrave'in hükümetine katıldı. 1932'de De Valera başbakan oldu ve Birleşik Krallık karşıtı bir takım ekonomik önlemler aldı.

İkinci Dünya Savaşı'nda İrlanda tarafsız kaldı. Ancak İngiltere ile olan çekişme zaman zaman çok şiddetli bir şekilde devam ederek günümüze kadar geldi.

İrlanda'da Görülmesi Gereken Yerler

Dublin
Dublin, İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey nehrinin ağzında yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir.

250