• Menu
Hollanda Hakkında Her Şey | Hollanda İle İlgili Güncel Bilgiler

Hollanda Hakkında Her Şey | Hollanda İle İlgili Güncel Bilgiler

Hollanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda, Avrupa kıtasındaki ana topraklar, Aruba ve Hollanda Antillerinden oluşan meşruti monarşi ile yönetilen bir ülkedir.

Başkent: Amsterdam

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 41.526 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: Belçika, Almanya

Hollanda Yiyecek - İçecek Kültürü

Hollanda yemekleri sağlıklı ve lezzetlidir. Büyük kentler, uluslararası yemekleri içeren geniş seçeneklere sahip birçok restorana sahiptir. Endonezya mutfağı, sömürge zamalanlarından bu yana baharatlı yemekleri ile Hollanda mutfağında önemli bir yer edinmiştir.

Hollanda Ulusal Spesiyaller

- Hollanda'da kahvaltı taze ekmek, peynir, pişmiş et ve sosis, tereyağı ve serpme çikolata, reçel veya bal ile kaynamış yumurta içerir. Akçam yemekleri de benzerdir.
- Broodjes (Sandviç) Heryerde bulunan büfelerde servis edilen güniçi atıştırmalığıdır.
- Poffertjes (Krep) Çay zamanı tereyağı ve şekerle servis edilir.
- Tütsülenmiş yılan balığı
- Matjes (Salamura ringa balığı - Sokak satıcılarında yaygınlıkla bulunur)
- Çeşitli peynirler (Kimyon gibi baharatlarla zenginleştirilmiş çok değişik tatlar sunarlar)

Hollanda Ulusal İçecekler

- Kahve, çay, çikolata ve meyve suyu kahvaltılarda yer alır
- Jenever (Hollanda cini) Genellikle bir bardak bira öncesi içilir ancak bu sarhoş edici bir karışımdır.
- Önemli bira markaları Amstel ve Heineken, Amsterdam'da üretilir. Bunlardan başka birçok küçük bira üreticisi mevcuttur ve farklı biralar üretirler.

Hollanda Gece Hayatı

Hollandalılar eğlenceyi severler ve bu ülkeyi ilk kez ziyaret edenler, gece yaşamının çeşitliliği karşısında şaşırabilirler. Büyük kentlerde iyi planlanmış gece klüpleri ve diskolar mevcuttur. Ancak geç vakte kadar açık olan barlar ve kafeler daha gözdedir. İçki satışı konusunda izin söz konusu değildir ve günün her saatinde içki bulunur.

Büyük kentlerde tiyatrolar ve sinemalar vardır. Sanat, önemli bir yere sahiptir ve kozmopolit bir şehir olan Amsterdam'da Avrupa'nın en canlı gece yaşamı sürer. De Wallen, sayısız bar, klüp ve kafesi ile bir çekim merkezidir.

Diğer bir gözde gece etkinliği ise kanal ve liman boyunca gezen cam tavanlı gemilerde yenen yemeklerdir. Birkaç şehir ve kasabada kumarhaneler de bulunur.

Hollanda İklimi

Ilıman deniz iklimi, yazlar serin ve kışlar ılıman geçer.

Çoğunlukla kıyı bölgesinde alçak ovalar ve düzlükler, güneydoğuda tepelikler yer alır.

Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır.

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur.

Hollanda Tarihi

Utrecht Birliği'ne bağlı Kuzey Hollanda eyaletleri 26 Temmuz 1581'de İspanya kralı II. Felipe'den bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1648'de imzalanan Vestfalya Antlaşması'nda Hollanda vilayetlerinin bağımsızlığı tanındı. Bu yaklaşık olarak, daha sonra kurulacak olan Hollanda'nın bulunduğu bölgeydi. Buna karşın, bu bölgenin güneyinde kalan bölgeler, Flanderler dahil olmak üzere, krallıkta kaldı; daha sonra buradan Belçika Ülkesi oluştu. Bu tarihten sonra Kuzey Hollandalılar ve Güney Hollandalılar üzere iki toplumdan bahsedilmeye başlandı.

Viyana Kongresi kuzey ve güneyi bağımsız bir ülke olan Hollanda Krallığı olarak kısa bir süre için birleştirse de güney Hollandalılar (Felemenkliler) 1830'da bağımsızlıklarını Belçika adı altında ilan etmişlerdi bile ("Belgica" eski bir Roma eyaletinin ismidir, ve Rönesans döneminde bu ifade, kuzey dahil, Hollanda'nın Latince ismi olarak kullanıldı.)

Hollanda'da Görülmesi Gereken Yerler

Amsterdam
Hollanda'nın başkentidir ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir.

Rotterdam
Rotterdam Hollanda'nın batı-güneyinde. Amsterdam'dan sonra nüfus olarak 2. büyük şehirdir, fakat Rotterdam'in yüzölçümü daha büyüktür. Rotterdam, Avrupa'nın en büyük limanını barındırır. Dünyanın dört bir yanından getirilen kargoların kıtaya kuzeyden giriş noktasıdır. İsmini Rotte ırmağından almaktadır. Rotterdam'in ulusal slogan'i: Sterker door Strijd, yani: Mücadele ederek, daha güçlü olmak.

Eindhoven
Eindhoven, Hollanda'nın beşinci büyük şehiridir .
Hollanda'nın güneyinde yer alan şehir önemli bir sanayi merkezidir. Philips fabrikaları bu şehirde kurulmuş ve dünyaya buradan yayılmıstır.
Avrupa çapinda ünlü PSV Eindhoven futbol takımı bu şehirde 1911 yılında kurulmuştur. PSV kısaltması "Philips Spor Kulübü" anlamını taşımaktadır.

Ünlü Evoluon binası bu şehirde bulunmaktadır.

250