Fransa'da Neler Yapılır? Gidilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Fransa'da Neler Yapılır? Gidilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Fransa Hakkında Bilgiler

Fransa Avrupa Birliği'nin kurucu üyesidir.

Fransa Yemek Kültürü

Çin'in haricinde Fransa, en zengin mutfaklardan birine sahip ülkelerdendir.

Bilinmesi Gerekenler:Hemen bütün restoranlar iki tip menüye sahiptir: Alakart (her bir yemeğin ayrı ayrı seçilebildiği ve daha pahalı olan menü) ve fiks menü (Alakart menüden seçilerek gruplanmış ve sabit bir fiyata sahip menü).

Ulusal Spesiyaller
- Ratatouille Niçoise (Kabak, domates ve patlıcandan yapılan bir sebze yemeği)
- Kuzey'de balık ve kabuklu deniz ürünleri menünün yıldızlarıdır.
- Alsace ve Lorraine lahana turşusu, özel bir pasta olan kugelhof, quiche lorraine ve tarte flambee ile öne çıkar.
- Lyon, Fransız mutfağını kalbidir; yemeklerde ayrıntıdan çok malzeme zenginliği öne çıkar. Bu yörenin özel yemeği sosis şekli verilmiş turna balığı ezmesidir ve genelde kerevitli bir sosla servis edilir.
- Tatlılar ise sufle, kremalı muhallebi, milföy, çikolata kremalı bisküvi, meyveli kekler ve tatlılardır.

Ulusal İçecekler:
- Şarap, Fransa'daki en gözde alkollü içkidir. Bölgelere göre çok fazla çeşit bulunur.
- Pastis, Ricard ve Pernod gini hafif içkiler
- Nord Pas de Calais ve Picardy bölgelerinin bira ve elma şarapları
- Alsace bölgesi, Fransa'nın en iyi birasını ürettiği konusunda iddialıdır.
- Yemekten sonra kahve, daima servis edilir. Koyudur, küçük bir fincanda olur ve genelde krema katılır.
- Çeşitli marka likörler ve konyaklar.

Fransa Gece Hayatı

Paris, Lyon veya Marsilya gibi büyük kentlerde bazen girişi ücretsiz olan hareketli gece klüpleri vardır. Bunun aksi durumda giriş ücretine, bir içki dahildir. Fransa'nın en ücra köşeleri de dahil olmak üzere heryerde gece klüpleri bulunur. Müzikleri ve tarzları birinden diğerine değişir. Gece klüplerinin kapanış saati ise heryerde aynıdır: 05:00.

Gece klüplerine alternatif olarak birçok gece boyu açık barlar ve kafeler de bulunur. Paris ve yakın çevresinde tiyatrolar klasiklerden hafif komedilere, tek kişilik gösterilerden kabarelere kadar çok çeşitli seçenekler sunarlar.

Turizm bürosu ücretsiz yayınlanan yllık ve aylık bültenlerle, etkinlikleri duyurur. Bundan başka başkentte görülebilecek çok çeşitli etkinliği listeleyen diğer birçok yayın bulunur. Gazete bayilerinde satılan bu bültenler, sinema programlarını, müzeleri, sergileri ve diğer bütün gösterileri içerirler.

Montparnasse tren garının ön avlusunda ve Place de la Madeleine'da bulunan gişelerde, aynı güne tiyatro biletleri indirimli fiyattan satılır. Konserlere ait biletleri ise FNAC, Virgin gişeleri ve salonlarına gişelerinden alınabilir.

Taşrada ise Fransızlar geceleri genelde yiyip içerek geçirirler. Turistik mekanlarda diskolar ve gece klüpleri bulunur. Kırsal bölgelerde yaz boyunca düzenlenen hafta sonu kutlamaları, en gözde gece eğlenceleridir. Ülkede 100'den fazla halka açık kumarhane bulunur.

Fransa Alışveriş Hayatı

Dantel, kristal bardaklar, peynirler, kahve ve tabi ki şaraplar, alkollü içkiler ve likörler en çok tercih edilen ürünlerdir. Crsytal D'Arques'in vatanı Arques, St. Omer ile Calais arasındadır. Fransız sancaklarının ana vatanı Lille, tekstil ve özellikle dantelleri ile meşhurdur.

Cumartesi günleri çoğu kasabada meyve ve sebze pazarları kurulur. Gıdadan giysiye, elektrikli aletlerden mobilyaya kadar çok çeşitli ürünün satıldığı hipermarketler, bütün Fransa'ya yayılmıştır. Çoğunluğu yerlerşim birimlerinin dışındadır ve çok büyük otoparklara sahiptir.

Kelepir avcılarının bir sürü ıvır zıvır bulabilecekleri bit pazarları, genelde kentlerin kenar mahallelerinde kurulur. Bunların en büyüklerinden biri Paris'in Porte de Clignancourt semtinde kurulandır. Bunun haricinde antika mobilyalar ve diğer objelerin satıldığı birkaç önemli antika pazarı da hizmet verir.

Paris'te bulunan birçok katlı mağaza arasında Printemps, Galeries Lafayette, Bon Marche, Samaritaine ve Bazar Hotel de Ville en büyükleridir.

Bunların haricinde Paris'te çiçek pazarları, her mahallede bulunan kuş ve organik gıda pazarları, özellikle kitap pazarları da boldur. Seinne kıyında sıralanmış kitap dükkanları tıka basa kitap, çizgi roman ve çeşitli kartpostallarla doludur.

Genelde kasaba merkezlerinde, çeşitli giyim mağazaları bulunur. Bunlar en az Paris'tekiler kadar kalitelidir. Bazıları ise ikinci el giysi satar.

Fransa İklimi

Ilıman bir iklim görülür. Ülkenin kuzeyinde kışları soğuk, yazları yağmurlu geçer. Güneyde ise Akdeniz iklimi hakimdir.

Fransa Konumu

Batı Avrupa'da, kuzeyde Lüksemburg, Belçika ve Marş Denizi, batıda Atlas Okyanusu ve Biskay Körfezi, güneyde İspanya ve Akdeniz, doğuda da İtalya, İsviçre ve Almanya ile çevrilidir.

Fransa Tarihi

Fransa tarihi Roma İmparatorluğu'nun bir parçası olan Galya ile başlar. Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra Germen bir ırk olan Franklar'ın egemenliği altında devam eder. Fransa Şarlman İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur.

Fransız kimliği Orta Çağ'da ortaya çıkmıştır. Fransız kralı I. François'nın krallığı döneminde Fransa Kutsal Germen İmparatoru V. Karl'a karşı Kanuni Sultan Süleyman'la işbirliğine girdi. 1789 yılındaki Fransız Devrimi bütün dünyada yankılar uyandıran bir dönüm noktası oldu. Devrimden sonra Napolyon Bonapart Fransa'da büyük bir imparatorluk kurdu.

19. yüzyılda Fransa diğer Avrupa ülkeleri gibi kolonileşme yoluna girdi. Amerika, Ortadoğu, Uzak doğu ve Afrika'da bir çok koloniler kurdu. I. Dünya Savaşı'nda ve II. Dünya Savaşı'nda Fransa galip gelen tarafta yer aldı. Savaşlardan sonra Fransa NATO ve Avrupa Birliği'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Fransada Görülmesi Gereken Yerler

Paris

Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış (bilinen) olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir (kent) olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır (bilinmektedir.)

2004 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.153.600 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques - Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. [1] 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 2007'da 12,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca:« Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yy.'da Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.

Marsilya

Marsilya (Yerel deyişle Marsey), 1999 nüfus sayımına göre 1,5 milyon kişi olan nüfusu ile, Avrupa’da en büyük kara alanına sahip olan Fransa'nın 2. en büyük şehri ve 3. en büyük yerleşim alanıdır. Bouches-du-Rhône bölgesinde yer almaktadır.

Bordeaux

Fransa'nın güneybatısında yer almaktadır. Fransa'nın büyük şehirlerindendir.(Tahmini olarak 5.) Güneybatı Fransa'nın başlıca ticaret merkezi ve limanıdır. Şehir yarım ay şekli görünümündedir. Bulunduğu nokta Garonne'un Atlas Okyanusu'na döküldüğü noktadan 98 km. uzaklıkta olup şarap üretimi ile meşhur olan Bordelais biölgesinin içerisindedir. Bölge üzüm yetiştirilmesine çok elverişlidir. Meşhur beyaz ve kırmızı bordo şarapları burada yapılır.

Önemli olan diğer bir endüstri kolu ise gemi yapımıdır. Garonne nehrinin üzerindeki ulaşım nedeniyle, Fransa'nın alım satım limanı görevini de yapar. Buradan dışarıya şarap, kanyak, cam, halı, kağıt, şişe satılır. Dışarıdan kömür, petrol, fosfat getirilir ve alınır. Türkiye'den ilk göçünü 1962'de Ardahan'ın Posof ilçesinden almıştır. Şuan 10.000'e yakın Türk yaşamaktadır. Bu nüfusu oluşturan başlıca Isparta / Yalvaç, 2. sırayı ise 3000 nüfusuyla Ardahan / Posof'lular oluşturmaktadır.

250