• Menu
En İyi Filoya Sahip Havayolu Şirketleri

En İyi Filoya Sahip Havayolu Şirketleri

En İyi Filoya Sahip Havayolu Şirketleri

Bir şirkete ait olan ve aynı türde taşımacılık yapan araçların tümü, filo olarak adlandırılmaktadır. Havayolu şirketlerinin sahip oldukları uçaklara ise, uçak filosu adı verilmektedir. Filo kapsamı, şirketlerin sahip oldukları taşımacılık faaliyetlerinin kapsamı açısından da en belirgin gösterge olarak kabul edilmektedir.  Dünya çapında en iyi filoya sahip havayolu şirketleri ise kısaca şu şekilde açıklanabilmektedir:
 
  1. American Airlines: Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde bulunan ve yerel ortaklar eşliğinde American Airlines havayolu şirketi, her gün ortalama olarak 350 farklı destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. Günlük yaklaşık uçuş seferi sayısı ise 6800 olarak belirlenmiştir. 130 bini aşkın personeli ile American Airlines, her sene yaklaşık 200 milyonun üzerinde yolcunun uçuş yapmasına olanak tanımaktadır. Şirket filosunda ise 782 dar gövdeli, 155 geniş gövdeli olmak üzere 957 uçak yer almaktadır. Bu uçaklardan 20 tanesi, bölgesel uçak olarak değerlendirilmektedir.
 
  1. Delta Air Lines: Merkezi Atlanta’nın Georgia bölgesinde bulunan Delta Air Lines, bölgesel ortaklarının da destekleri ile her gün yaklaşık olarak 325 farklı destinasyona uçuş düzenlemektedir.Her gün ortalama 5400 uçuş seferi gerçekleştiren şirket filosunda ise 729 dar gövdeli ve 151 geniş gövdeli olarak toplamda 880 uçak bulunmaktadır.
 
  1. United Airlines: Merkezi Chicago’nun Illinois bölgesinde bulunan United Airlines şirketi, 342 farklı destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. Şirket filosunda ise 586 dar gövdeli ve 191 geniş gövdeli olmak üzere toplamda 777 uçak yer almaktadır. Bu filo sayısı ile United Airlines, dünyanın 3. büyük havayolu şirketi olarak yerini korumaktadır.
 
  1. Southwest Airlines: Merkezi Teksas’ta yer alan ve dünya çapında en düşük bütçeye sahip olan Southwest Airlines, gün içerisinde yaklaşık olarak 4000 uçuş seferi gerçekleştirmektedir. Şirket filosunda geniş gövdeli ya da bölgesel uçaklar yer almamaktadır. Ancak 753 dar gövdeli uçak sayısı ile dünyanın en iyi filoya sahip 4. havayolu şirketi olmayı başarmaktadır.
 
  1. China Eastern Airlines: Merkezi Şangay’da bulunan ve taşıdığı yolcu sayısı ile ülkenin en büyük 2. havayolu şirketi olmayı başaran China Eastern Airlines, 248 farklı destinasyona uçuş seferi gerçekleştirmektedir. Şirket filosunda ise 513 dar gövdeli ve 91 geniş gövdeli olmak üzere 604 uçak bulunmaktadır. Bu uçaklardan üçü ise bölgesel uçaklar kategorisinde yer almaktadır.
 
  1. China Southern Airlines: Merkezi Çin’in Guangzhou bölgesinde bulunan China Southern Airlines, 200 farklı destinasyona sefer düzenlemektedir. Günlük ortalama uçuş sayısı ise 2000 olarak belirlenmiştir. Ülkenin en büyük 3 havayolu firması arasında yer alan şirket, 19 bölgesel uçağa sahiptir. Aynı zamanda 463 dar gövdeli ve 97 geniş gövdeli olmak üzere toplamda 603 uçaktan oluşan bir filoya sahiptir.
 
  1. Skywest: Skywest, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve tüm filosu bölgesel uçaklardan oluşan bir havayolu şirketidir. Firma filosu dahilinde toplamda 486 uçak yer almaktadır.
 
  1. Ryanair: Merkezi İrlanda’nın Dublin bölgesinde bulunan Ryanair, dünya çapında en fazla sayıda farklı destinasyona uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi olarak tanınmaktadır. Firma filosu dahilinde hepsi dar gövdeli olmak üzere 456 uçak yer almaktadır.
 
  1. Air China: Merkezi Pekin’de bulunan ve dünya çapında 185 farklı destinasyona uçuş düzenleyen Air China, 1988 senesinden beri aktif olarak hizmet veren bir havayolu şirketidir. Firma filosu dahilinde 306 dar gövdeli ve 130 geniş gövdeli olan toplamda 439 uçak yer almaktadır.
 
  1. Türk Hava Yolları: Kuruluşu 1933 senesi olan ve merkezi İstanbul’da bulunan Türk Hava Yolları, dünya çapında 342 farklı destinasyona uçuş seferi gerçekleştirmektedir. Şirket filosunda 225 dar gövdeli ve 107 geniş gövdeli olmak üzere toplamda 332 uçak yer almaktadır.

Uçakla seyahat etmek, günümüzde en sık tercih edilen yolculuk seçeneklerinin başında yer almaktadır. Filo genişliği ise uçuş sayısı, bilet fiyatları ve ulaşılması mümkün olan destinasyon seçenekleri gibi çok sayıda kriteri doğrudan göstermektedir. Bu nedenle havayolu şirketleri sıralamalarında filo da oldukça önemli hususların başında gelmektedir.

Uçakla güvenle seyahat etmek için en uygun bilet fırsatlarını hemen Bilet-Co ile yakalayın!

250