Dünyanın En Büyük Havayolu Şirketleri

Dünyanın En Büyük Havayolu Şirketleri

Dünya'nın En Büyük Havayolu Şirketleri Hangileridir?

Günümüzde havayolu seyahatlerinin yaygınlık kazanması, kaliteli uçuş deneyimi arayışını da beraberinde getirmiştir. Bu durum sonucunda ise havayolu şirketleri arasında büyük bir rekabet ortaya çıkmaktadır. Büyük seyahat firmaları rekabetteki yerini korumayı başarsa da ikramlar, servisler, dakiklik, destinasyon noktaları ve filo genişliği gibi kriterler belirleyici unsurların başında yer almaktadır. Bu nedenle uçak seyahati alanında en büyük firma olmak için yapılan yarışa dünya çapındaki tüm havayolu şirketleri dahil olmak istemektedir. İstatistikler ise Dünya’nın en büyük havayolu şirketlerini şu şekilde sıralamaktadır:
 
1. Qatar Airways: Katar merkezli olan şirket, 1993 yılında kurulmuştur. 100 uçak filosuna sahip olan Qatar Airways, dünya üzerinde Asya, Amerika, Afrika, Avrupa ve Okyanusya’da 100'ü aşkın noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

2. Singapore Airlines: Singapur’un ulusal havayolu şirketi olan firma, 1947’de Malayan Airways adıyla kurulmuş; 1972’de ise günümüzdeki adını almıştır. Singapore Airlines; Avrupa, Asya, Afrika, Avustralya ve Amerika’da yer alan 60 farklı destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir.

3. Emirates Airlines: Birleşik Arap Emirlikleri ulusal havayolu şirketi olan Emirates Airlines, Dubai merkezli bir havayolu şirketidir. The Emirates Group bünyesinde yer alan firma, Dünya’nın en genç filolarından birine sahiptir. Hepsi geniş gövdeli olmak üzere 259 uçağa sahip olan şirket, 75’ten fazla ülke ve 140'ı aşkın destinasyona sefer gerçekleştirmektedir.

4. ANA (All Nippon Airways): Tokyo merkezli Japon havayolu firması olan All Nippon Airways, Japonya'da 50; Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da 32 destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. Business, Birinci Sınıf, Ekonomi ve Ayrıcalıklı Ekonomi sınıflarından oluşan oturma düzenine sahip uçaklar ile hizmet sağlamaktadır.

5. Qantas Airways: 1920 yılında kurulmuş olan Avustralya havayolu şirketidir. Avustralya’da Qantas sözcüğü, ‘’uçan kanguru’’ anlamına gelmektedir. Filosunda 188 uçağa sahip olan firma; Avrupa, Asya, Amerika, Orta Doğu ve Afrika’da bulunan 85 farklı noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

6. Japan Airlines: 1951 yılında kurulan Japan Airlines, 1953 yılında devlet kuruluşu haline gelmiştir. 1987 yılında Japon hükümeti tarafından hisseleri satılan firma, 2001 yılında Japan Airlines System ile birleşmiş ve 2004 yılında Japan Airlines International adını almıştır. Avrupa, Asya, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Avustralya’da bulunan farklı destinasyonlara uçuşlar gerçekleştirmektedir.

7. Turkish Airlines: Türkiye’nin İstanbul merkezli ulusal havayolu şirketidir. İlk olarak 20 Mayıs 1933 tarihinde devlet kuruluşu olarak göreve başlamıştır. 1955 yılında ise Türk Hava Yolları adı altında anonim şirket haline gelmiştir. THY, 2022 yılı itibariyle 388 uçaktan oluşan filosu ile 129 ülkede bulunan 340’ı aşkın noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

8. Air France: Societe Air France, Paris merkezli olan Fransa ulusal havayolu şirketidir. Şirket, 95 ülkede yer alan 191 farklı destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir.

9. Korean Air: Güney Kore’nin en büyük ve ulusal havayolu şirketi olan ve 1962’de kurulan Korean Air, 1969’da özelleştirilmiştir. Seul merkezli havayolu, Güney Kore içinde 20; Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya ve Afrika’da ise 100 farklı noktaya uçuş gerçekleştirmektedir.

10. Swiss International Air Lines: Zürih merkezli ve İsviçre ulusal havayolu firması olan Swiss İnternational Airlines; Asya, Avrupa, Güney Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da bulunan 48 ülkedeki 100’den fazla noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Şirket, aynı zamanda Alman Lufthansa Havayolları kuruluşudur.

Dünya’nın en büyük havayolu şirketleri sıralaması, birçok farklı kritere ve yıllara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kişiler, en güncel veriler üzerinden bilgi topladıklarından emin olmalıdır.

Ayrıca en uygun bilet avantajları ile seyahat etmek isteyenler hemen şimdi web sitemize göz atabilirler.

Türk Hava Yolları En Büyük Kaçıncı Havayolu Şirketidir?

Türkiye’nin ulusal havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, Dünya’nın birçok noktasına gerçekleştirdiği uçuşlar ve hizmet kalitesi ile ön plana çıkmayı başarmaktadır. Star Alliance üyesi olan firma, 2016 yılında Skytrax ödüllerinde 6. kez en iyi havayolu seçilmiştir. 2022 senesinde düzenlenen anketler dahilinde ise Dünya’nın en iyi 7. havayolu şirketi olarak ilk 10’daki yerini korumayı başarmıştır.
Türk Hava Yolları, sunduğu ikramlar ve Dünya Mutfağı yemekleri ile birçok lezzet ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda porsiyonların büyüklüğü ve Türk yemekleri ile de dünya çapından birçok yolcunun beğenisini kazanmayı başarmıştır.

250