Danimarka Kültürü ve Coğrafyası Hakkında Bilgiler

Danimarka Kültürü ve Coğrafyası Hakkında Bilgiler

Danimarka Hakkında

Danimarka, Kuzey Avrupa'da bir ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi ile yönetilmektedir. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir. İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştır.
__________________________________________________________________________________________

Başkent: Kopenhag

Para Birimi: Danimarka Kronu

Yüzölçümü: 43.094 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: Almanya

Danimarka'da Yiyecen ve İçecek Kültürü

Danimarkalılar, yemekleri aynı tabakta birarada yemezler ve kurala çok sıkı bağlıdırlar. Coğrafi konumundan dolayı Danimarka mutfağında deniz ürünleri önemli bir yer tutar. Yerel yemeklerin yanında Fransız ve uluslararası muftağından örnekler de günlük menülere girmiştir. Kopenhag'da mükemmel lezzetler sunan restoranlar bulunur. Çoğu şehirde fast-food lokantaları, köşe başlarında sıcak sosis satan sosis satıcıları mevcuttur. Hamburger, hafif içecekler ve bira oldukça gözdedir. İçki satışı açısından sınırlama yoktur.

Bilinmesi Gerekenler: Danimarka Oteller ve Restoranlar Birliği, şeker hastalarına özel menülere sahip yerlere bunu belli eden bir işaret asar. Bu işaret, bir aşçı şapkasını çevreleyen "Diabetes mad - sund mad for alle" (Şeker Hastaları için Menü - Herkes için sağlıklı yemek" yazısından oluşmaktadır.

Danimarka Ulusal Sipesiyaller

- Smorberrod (Öğlenleri yenen oldukça gözde bir yerel yemektir. Tereyağlı siyah ekmek, ekmek dilimi üzerinde et, balık veya peynir ve yeşilliklerden oluşur. Oturarak ve çatal-kaşıkla yemek gereklidir)
- Koldt Bord (Büfe tarzı öğlen yemeğidir. Balık, et, sıcak yemekler, peynir ve tatlıdan oluşur, genelde self-servistir)
- Sıradan bir Danimarka kahvaltısında çeşitli ekmekler, reçel, peynir, dilimlenmiş et, kaynamış yumurta ve sıcak Danimarka hamur işleri bulunur.

Danimarka Ulusal Yiyecekler

- Danimarka kahvesi
- Çok çeşitli biralar
- Akvavit (Genelde soğuk yiyeceklerle içilir, biranın yerine geçer. Çok soğuk servis edilir).

Danimarka Gece Hayatı

Özellikle Kopenhag'da çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Genelde diğer yerlerin kapanış saati olan 05:00'de restoranlar açılır. Başkentteki caz ve dans klüpleri üst düzey kalitededir ve dünyaca ünlü müzisyenlerin düzenli konserleri olur. Bunun haricinde sayısız biraevi bulunur.

Danimarka'da Alışveriş

Özellikle Kopenhag'da çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Genelde diğer yerlerin kapanış saati olan 05:00'de restoranlar açılır. Başkentteki caz ve dans klüpleri üst düzey kalitededir ve dünyaca ünlü müzisyenlerin düzenli konserleri olur. Bunun haricinde sayısız biraevi bulunur.

Danimarka İklimi

Kuzey ikliminin bütün özellikleri görülmekte olup genelde bulutlu ve bol yağış alan bir ülkedir. Kısa bir yaz ve uzunca bir kış iklimi hakimdir.

Haziran, temmuz, ağustos yılın en sıcak aylarıdır. Şubat ise en soğuk ayıdır. Kışın günler kısa geceler uzundur.

Danimarka Tarihi

Danimarka'ya hakim olan ilk kavim 8.-11. yüzyıl hüküm süren Vikinglerdir. Savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikingler batıda Britanya, İzlanda, Grönland ve hatta Kuzey Amerika'ya kadar ulaşarak sömürgeler kurdular. Doğuda ise Karadeniz ve Hazar Denizi kıyılarına kadar uzanan yerleşim birimleri kurmuşlardır. İngiltere'nin büyük bir bölümü bu dönemde Viking egemenliği altında kaldı.

İskandinavyalı Mavi Diş Harald 980 yılında ilk defa olarak Danimarka ve Norveç'i birleştirerek bir krallık kurmayı başardı. Ayrıca Alman misyonerlerin etkisiyle Hristiyanlığı kabul etti.

1363 yılında Danimarka kralı IV. Valdemar'ın kızı I. Margrete, Norveç kralı VI. Håkon'la evlenerek iki ülkeyi bir bayrak altında birleştirdi. 1397 yılında İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğu haline geldiler.

1521 yılında İsveç Kalmar Birliği'nden resmen ayrıldı. Danimarka ve Norveç 1821 yılına kadar Danimarka-Norveç adı altında birlikte hareket etmeye devam ettiler. Birleşik Krallık filosu 1801 yılında Kopenhag'a saldırdı. Savaş sonunda Danimarka, İsveç'e Norveç'i bırakmak zorunda kaldı.

20. yüzyılın ilk yıllarında Danimarka'nın Karayiplerdeki sömürgeleri ABD'ye satıldı. Danimarka I. ve II. Dünya Savaşları'nda tarafsız kaldı. Ancak 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Buna karşılık Birleşik Krallık ordusu Faroe Adaları ve İzlanda'yı işgal etti. İzlanda 17 Haziran 1944 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek Danimarka'dan ayrıldı. Faroe Adaları ise 1948'de Danimarka'ya geri verildi.

Dünya savaşlarından sonra Danimarka tarafsızlık siyasetine son verdi. 1945 yılında Birleşmiş Milletler'e üye oldu. 1949 yılında ise NATO'nun kurucu üyelerinden biri oldu. 1 Ocak 1973 tarihinde de Avrupa Birliği'ne katılan Danimarka bazı konularda Avrupa Birliği'nin dışında kalmayı tercih etmektedir. Örneğin 2000 yılında yapılan bir referandumun reddedilmesi üzerine Danimarka Avro Alanı dışında kalmayı yeğlemiştir.
 

250
Bilet-Co
Bizimle İletişime Geçin'