Çocukla Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocukla Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocukla Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ailemiz ile birlikte gerçekleştireceğimiz tatilin planlamasını yaparken rota seçiminden uçak bileti satın alımına, bavul hazırlamadan konaklama rezervasyonuna kadar birçok noktada dikkatli olmamız gerekir. Aile bireylerinin her biri tatilden keyif almalı ve hem eğlenmek hem de dinlenmek için özel anlara sahip olmalıdır. Ebeveynler, çocuklarının istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Peki, çocukla tatile çıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Aile tatili için son derece önemli olan bu sorunun cevabını sizinle paylaşıyoruz.

Çocuklarla Tatile Çıkmadan Önce Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Çocuklarınızla geçireceğiniz tatil esnasında oluşabilecek aksilikler moralinizi bozabilir ve keyfinizi kaçırabilir. Çocuklarınızın dahil olduğu tatil planlarınız için ekstra özen göstermeniz gerekir. Oluşabilecek aksilikleri minimum seviyeye indirmeniz için hazırlık yapmanızı tavsiye ederiz. Çocuklu tatil öncesi yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Tatil öncesi sağlık muayenesi yaptırın: Çocuğunuzun tatil esnasında rahatsızlanması tüm keyfinizi kaçırabilir. Minik yavrunuzun hasta, yorgun veya rahatsızlığından şikayetçi olması halinde tatilinizi yarıda kesebilirsiniz. Bu tür olumsuz senaryolar ile karşı karşıya kalmamak için tatil öncesi sağlık muayenesi yaptırmalısınız.
 
 • Bavulu birlikte hazırlayın: Rotanızı belirlediyseniz gideceğiniz tarihlerdeki hava durumunu referans alarak kıyafet tercihi yapabilirsiniz. Bavul hazırlarken çok fazla kıyafet almak yerine çocuğunuzun istediği kıyafetlere yönelebilirsiniz. Böylelikle çocuklarınız hem istedikleri kıyafetleri giyerek tatilin keyfini çıkarır hem de mevsim şartlarına uygun giyinmiş olur.
 
 • Konaklama tercihiniz çocuğunuz için de uygun olmalıdır: Yurt içi ve yurt dışı konaklama seçeneklerinin büyük bir bölümü yetişkinler için uygun olmaktadır. Ancak çocuklu tatil için konaklama tercihinizin minik yavrunuz için de uygun şartlar sağlaması gerekir. Çocuklar için uygun oteller veya villalar tercih edilebilir. Böylelikle çocuğunuz kendi için uygun ortamlar bulabilir, eğlenebilir ve güvende olur.
 
 • Çocuğunuzu sevdiği eşyalardan ayırmayın: Her çocuk, bebeklikten itibaren bebek, araba veya kitap gibi nesnelere karşı ilgi gösterebilmektedir. Tatilde konaklarken çocuğunuz ortamı yadırgayabilir veya güvende hissetmeyebilir. Çocuğunuzun sevdiği oyuncak veya kitap gibi nesneleri yanınıza alarak onun rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.
 
 • Acil durumlar ve ihtiyaçlar için tedarikli olun: Her ne kadar tatil öncesi sağlık muayenesi yaptırsanız da tatil esnasında çocuğunuz rahatsızlanabilir. Tatil için tercih ettiğiniz lokasyonda acil ihtiyaçları karşılamakta zorlanabilirsiniz. Bu tür durumların önüne geçmek için temel ilaçları yanınıza alabilirsiniz.

Çocuklu Tatil İçin En Uygun Seyahat Noktaları Nelerdir?

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de çocuklu tatil için çok sayıda uygun seyahat noktası bulunmaktadır. Bu noktaların ön plana çıkmalarının sebepleri arasında çocuklar için uygun aktivite seçenekleri sunmasıdır.
 • Çıralı (Antalya): Çocukla tatil için en uygun noktalar arasında ilk basamaklarda yer alan Çıralı, uçsuz bucaksız sahili ve doğallığını koruyan ormanları ile dikkat çekiyor. Üstelik çocuklar için de çok sayıda aktivite imkanı barındırıyor.
 
 • Edremit (Balıkesir): Ege ve Akdeniz’in bunaltıcı sıcağını tercih etmeyenler için en ideal tercih Edremit Körfezi’dir. Temiz ve berrak denizi, sakin ve huzurlu bir ortam sunan doğa ile buluştuğunda çocuklar için vazgeçilmez bir tatil ortaya çıkmaktadır.
 
 • Assos (Çanakkale): Çocuklu ailelerin sıkça tercih ettikleri Assos, Çanakkale’nin adeta cennetten bir köşesidir. Bölgenin tarihi dokusu çocuklar için öğretici nitelikle olmakla birlikte doğal güzelliğiyle büyülemektedir. Üstelik yüzmek için çok sayıda sahil de bulunduruyor.

Çocukla Uçak Yolculuğu Yapacaklara Öneriler

 • Çocukla uçak yolcuğunun sorunsuz geçmesi için biletlerinizi önceden alın veya rezervasyon yaptırın.
 • Çocuklarınızın yanına alacağı eşyaları bagaj limitine uygun olarak hazırlayın.
 • Uçuş esnasında çocuğunuzun ihtiyaç duyacağı eşyaları yanınızda bulundurun. (Yeme içme, ilaç, ıslak mendil, oyuncak, kitap)
 • Çocuğunuzun kulak ağrısı yaşamaması için sakız çiğnemesini sağlayın veya diğer önlemlerden yararlanın. Uçaktan indikten sonra kulak basıncını dengelemek için mutlaka su içirin.
 • Çocuğunuzun uçak yolculuğundan korkabilir. Son derece normal olan bu durumda çocuğunuzu rahatlatmak için sohbet edin, hikayeler anlatın. Onunla konuşmanız veya ilgilenmeniz çocuğunuzun korkusunu hafifletecektir.

250