• Menu
Cebelitarık Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Cebelitarık Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Cebelitarık Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

"Kaya" olarak da bilinen Cebelitarık, İberya yarımadasının en güneyinde Avrupa ile Afrika'nın buluştuğu noktada yer alır. 143 adet mağara ve tünellerle dolu 48 km.'lik bir yola sahiptir.

Başkent: Cebelitarık

Para Birimi: Cebelitarık Poundu

Yüzölçümü: 6,5 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: İspanya

Cebelitarık Yiyecek - İçecek Kültürü

Bütün kent te ve iki marinada, İngiliz birası satan çok sayıda bar ve içkili kafe vardır. Her keseye uygun çeşitli restoranlar bulunur. Cebelitarık'ın coğrafi konumu ve İngiliz kolonisi geçmişi Fransız, İspanyol, Amerikan, Fas, İtalyan, Çin ve Hint mutfaklarının aynı sıra ağırlıklı olarak İngiliz mutfağının varlığını barındırır. Tanınmış marka içki ve sigaralar, İngiltereye göre daha ucuzdur. Fıçı bira dahil her tür alkollü içki bulunur.

Ulusal Spesiyaller
- Ispanaklı pizza
- Calentita ve panissa (Nohut unundan yapılan bir tür hafif muhallebi)

Bahşiş: Genelde % 10-15 civarındadır.

Cebelitarık Gece Hayatı

Sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalan diskolar ve gece klüpleri mevcuttur. Kumarhanelerde restoran, gece klübü, yaz aylarında açılan teras restoranlar, oyun salonları bulunur. Sabah 09:00'dan, diğer sabahın erken saatlerine kadar açıktırlar.

Alışveriş
Cebelitarık'da tüm ürünler katma değer vergisi içermeyen indirimli fiyattan satılır. Mağazaların çoğu ana cadde üzerinde veya yakınındadır. İpek, keten, kaşmir, mücevher, cam işleri, porselen, parfüm, oyma işler, radyolar, deri ürünleri, elektronik aletler, fotoğraf ekipmanları, saatler gözde ürünlerdir.

Alışveriş Saatleri
Pazartesi-Cuma günleri arası 09:30-19:30, Cumartesi günleri ise 10:00-13:00 saatleri arasındadır. Bazı mağazalar pazar günleri de açık olur.

Cebelitarık İklimi

Sıcak yazlar ve yumuşak kışlarla yılboyunca ılıktır. Mayıs'tan Eylül'e kadar ve özellikle yaz ayları çok sıcak ve nemli olabilir.

Cebelitarık Tarihi

Cebelitarık ismi, sekizinci yüzyılda İspanya'yı işgal etmek için Afrika'dan gelen Arap ve Berberi güçlerine komuta eden Tarık Ibn Zeyad'dan gelmektedir: Tarık'ın Dağı. Cebelitarık'ın sıradışı durumu, 1000 yıl sonra Müslüman işgalcilerin İspanya'dan çıkarılması ve 1713 Utrecht Anlaşması'na kadar belirsiz kalmıştır. Bu tarihte bölge İngilizlere verilmiştir.

İngilizler, anlaşmayı bölgenin süresiz olarak kendilerine verildiği şeklinde yorumlamışlardır. İspanyol anavatanı üzerinde, yabancılara ait bir mini devletin varlığı, İngiliz-İspanyol ilişkilerinin sürekli gergin olmasına neden olmuştur.

2001'de bölge ile ilgili görüşmeler yeniden başlamıştır. Sorunların ortak egemenlik modelleri ile çözülebileceği fark edilmiş, Cebeliratık hükümeti Kasım 2002'de tercih edilen yöntemi belirlemek için halk oylamasına sunmuştur. Beklendiği gibi sonuç büyük çoğunlukla durumun devamından yana çıkmıştır.

Cebelitarık'ta Görülecek Yerler

Kaya tırmanışından yelkene, balık avından kuş gözlemlerine kadar ziyaretçiler, Cebelitarık'ta çeşitli etkinliklerle sıkılmadan vakit geçirebilirler.

Nefes kesen manzarası, doğal yaşamı ve mimarisi ile bu kendine özgü Akdeniz kenti insanı hemen yakalayıverir. Katma Değer Vergisi uygulanmayan Cebelitarık'ın popülaritesi, ünlü ana caddesindeki alışveriş yerleri ile pekişmiştir.

250