• Menu
Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Güncel Bilgiler

Birleşik Arap Emirliklikleri Hakkında Tüm Bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri, Güneybatı Asya'da Arap Yarımadası'nda yer alan 7 emirlikten (Abu Dabi, Acman, Dubai, Füceyre, Resül-Hayme, Şerce, ve Ummül-Kayveyn) oluşan bir Orta Doğu ülkesidir.

Başkent: Abu Dabi

Para Birimi: BAE Dirhemi

Yüzölçümü: 82.880 km²

Saat Farkı: + 4

Komşuları: Umman, Suudi Arabistan

BAE Yiyecek - İçecek Kültürü

Yerel meyve ve sebzeler oldukça bol miktardadır ve yerel balıklar lezzetlidir. Oteller Arap ve Avrupa yemekleri servis ederler. Bunların yanında Çin, Hint ve diğer restoranlar da bulunur.

Bilinmesi Gerekenler: Sharjah hariç bütün ülkede Müslüman olmayanların alkollü içki içmeleri izne bağlıdır. Ancak sokaklarda içmek ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına alkol satışı ve temini yasadışıdır.

BAE Ulusal Spesiyaller
- Humus (Nohut ve susam ezmesi)
- Tabbouleh (Nane ve maydanozla pişirilmiş bulgur)
- Ghuzi (pirinç ve fıstıklar kızartılmış kuzu)
- Warak Enab (Asma yapraklarından yapılan bir yemek)
- Koussa Mashi (Kabak yemeği)

BAE Ulusal İçecekler
- Ayran
- Sert koyu kahve

Bahşiş: Çoğu otel ve restoran faturalara oldukça yüksek bir servis ücreti eklerler. Dolayısı ile bahşiş gereksizdir.
 

Birleşik Arap Emirlikleri Gece Hayatı

Arap dansçıları ve şarkıcılarından, ulurlararası pop yıldızlarına kadar uzanan geniş seçenekler sunan gece klüpleri ve eğlence mekanları, büyük merkezlerde toplanmıştır. Kokteyl salonlarından İngiliz pub'ı tarzına kadar çeşitli barlar ise büyük otellerde bulunur. Bazı otellerde diskolar da yer alır. Resmi tatillerde geleneksel danslar sergilenir. Çoğu büyük kentte İngilizce filmler oynatan sinemalar vardır.

Alışveriş

Vergiler düşüktür ve lüks ürünler, çoğu ülkeden çok daha ucuza alınabilir. Dubai'nin gümrüksüz mağazaları, dünyanın en ucuzlarıdır. Pazarlarda, geleneksel deri ürünler, altın, pirinç ve gümüş işleri satılır.

BAE Tarihi

16. yüzyıl'da başlayan Portekiz etkisi 17. yüzyıl'da yerini İngilizlere bıraktı. Başat kabile Kavasim ile Arabistan içlerinden gelen Vahabileri korsan olarak gören İngilizler, 1819 - 1820'de kıyı limanlarına karşı saldırıya geçti. Sonunda korsanlığa son veren 1820 Genel Barış Antlaşması'nı zorla kabul ettirdiler. 1853 yılında Denizlerde Kalıcı Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması üzerine bölgeye Ateşkes Kıyısı adı verildi. İngilizler 1892 yılında Özel Ayrıcalık Antlaşması olarak bilinen bir paktın oluşmasını sağlayarak bölgenin dış politikasını denetim altına aldılar.

Ateşkes Kıyısı 1873 - 1947 arasında İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyası, sonraki yıllarda da İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetildi. 1971 yılında İngilizlerin Basra Körfezi'nden çekilmesi üzerine, emirlikler Birleşik Arap Emirlikleri adı altında bir federasyon oluşturdu.

Birleşik Arap Emirliklerinde Görülmesi Gereken Yerler

Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti.

Basra Körfezi kıyısında yer alan ve 1971 tarihinde başkent olan Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir haline gelmiştir.

Ülkenin en gözde kenti olan Dubai özellikle ilgi çekicidir. Şehirde geleneksel Arap sanatının ve çağdaş sanat eserlerinin görülebileceği çok sayıda galeri mevcuttur.

250