Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Güncel Bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri, Güneybatı Asya'da Arap Yarımadası'nda yer alan 7 emirlikten (Abu Dabi, Acman, Dubai, Füceyre, Resül-Hayme, Şerce, ve Ummül-Kayveyn) oluşan bir Orta Doğu ülkesidir.

Başkent: Abu Dabi
Para Birimi: BAE Dirhemi
Yüzölçümü: 82.880 km²
Saat Farkı: + 4
Komşuları: Umman, Suudi Arabistan

Birleşik Arap Emirliklieri Yiyecek - İçecek Kültürü

Yerel meyve ve sebzeler oldukça bol miktardadır ve yerel balıklar lezzetlidir. Oteller Arap ve Avrupa yemekleri servis ederler. Bunların yanında Çin, Hint ve diğer restoranlar da bulunur.

Ulusal Spesiyaller

- Humus (Nohut ve susam ezmesi)
- Tabbouleh (Nane ve maydanozla pişirilmiş bulgur)
- Ghuzi (pirinç ve fıstıklar kızartılmış kuzu)
- Warak Enab (Asma yapraklarından yapılan bir yemek)
- Koussa Mashi (Kabak yemeği)

Ulusal İçecekler

- Ayran
- Sert koyu kahve

BAE İklimi

Çöl iklimi, doğuda dağlık bölgede daha soğuktur. Arazi yapısı ise düzlükler, çöller, doğuda dağlar yer alır.

Birleşik Arap Emirlikleri Yakın Tarihi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 1971 yılında Abu Dabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Fujairah ve Ras Al Khaimah şeyliklerinin birleşmesiyle kurulmuştur. BAE'nin başkenti Abu Dabi'dir ve Dubai, en büyük şehri ve turizm merkezidir.

BAE, petrol endüstrisine dayalı ekonomisi ile tanınır ve dünya petrol rezervlerinin yaklaşık %10'una sahiptir. Ülke, dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. BAE ayrıca turizm, gayrimenkul ve finans sektörlerinde de büyük gelişme göstermiştir.

BAE, 1990-1991 Körfez Savaşı'nda Irak'a karşı koalisyon güçlerine katılmıştır. Ülke ayrıca Afganistan ve Libya'daki askeri müdahalelere de katılmıştır.

BAE, Birleşmiş Milletler, OPEC, Arap Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası örgütlere üyedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Birleşik Arap Emirlikleri'nde görülmesi gereken yerler şunlardır:

  1. Burj Khalifa: Dubai'de bulunan Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binasıdır ve muhteşem bir manzaraya sahiptir.

  2. Palmiye Adası: Dubai'de inşa edilen Palmiye Adası, insan yapımı bir adadır ve lüks villalar, oteller ve restoranlar ile doludur.

  3. Sheikh Zayed Camii: Abu Dabi'de bulunan Sheikh Zayed Camii, muhteşem mimarisi ve büyüleyici detayları ile ziyaretçileri cezbeder.

  4. Dubai Fountain: Dubai Fountain, dünyanın en büyük dans eden çeşmelerinden biridir ve geceleyin ışıklandırılmış su gösterileri sunar.

  5. Dubai Alışveriş Merkezleri: Dubai'de birçok alışveriş merkezi vardır ve bunların en ünlüleri arasında Dubai Mall ve Mall of the Emirates bulunur.

  6. Jebel Hafeet: Abu Dabi'deki Jebel Hafeet, 1.240 metre yüksekliği ile BAE'nin en yüksek dağıdır ve buradan muhteşem bir manzara görülebilir.

250