• Menu
Belçika'da Gezilecek Yerler | Belçika Hakkında Bilgiler

Belçika'da Gezilecek Yerler | Belçika Hakkında Bilgiler

Belçika Genel Bakış

Belçika, Batı Avrupa'da bulunan, Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkedir.

Başkent: Brüksel

Para Birimi: Euro

Yüzölçümü: 30.528 km²

Saat Farkı: + 1

Komşuları: Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda.

Belçika Popüler Yiyecekleri

Belçika mutfağı, Fransız mutfağına çok benzer. Deniz ürünleri ve av etleri ağırlıklıdır. Belçika'daki her bölge, kendi özel yemekerlerine sahiptir. Tereyağı, krema, bira ve şarap yemeklerde bolca kullanılır.

Belçika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Self-servis giderek yaygınlaşsa da çoğu restoranda garsonlarla servis yapılır. Restoranlarda içecekler faturaya dahildir, restoran barında ayrıca içilenler ise buna dahil değildir. Kafelerin büyük bölümünde alkollü içki satış izni bulunmaktadır. Bira ve şarap heryerde serbestçe satılır ve çalışma saatleri izne tabi değildir.

Belçika'nın Ulusal Yemekleri

- Midye (Cipsle birlikte servis edilir)
- Beşamel soslu hindiba
- Ardennes sosisi, jambon ve patates
- Belçika çikolatası
- Waffle

Belçika Ulusal İçecekleri

Belçika'da fıçı'dan pilsner'e, buğday ve arpadan yapılan Lambic'ten meyve birasına 400'den fazla farklı bira çeşidi bulunmaktadır.
- Kiraz gibi meyvelerden üretilen meyve biraları
- Stella Artois, Leffe, Hoegaarden, Duvel ve Chimay gibi ünlü markaların biraları
- Gueuze, Belçika'nın en tanınmış buğday birasıdır.
Yasal İçki İçme Yaşı: 16'dır.

Belçika Gece Hayatı Nasıldır?

Gerek iyi kalitesi gerek çeşitliliği ile Brüksel, dışarıda yemek yeme açısından dünyadaki en iyi kentler arasındadır ve çok aktif bir gece hayatına sahiptir. Hem Hollandaca hem Fransızca oyun çıkaran 10 adet tiyatrosu vardır.

Büyük müzikal salonları ve sürekli büyük rock gruplarının konserlerinin yanı sıra Brüksel, düzinelerce sinema salonu, diskosu, kafeleri, caz klüpleri ile devamlı hareket halindedir.

Belçika'da Alışveriş

Dinant'dan seramik ve elde dövülmüş bakır eşyalar, Val Saint Lambert'dan Belçika çikolatası, kristal, Antwerp'ten elmas, mücevher, Brüksel - Mechelen ve Bruges'den dantel, Spa'dan tahta işlemeler, Brüksel'den çok sayıda yetenekli Belçika'lı karikatüristin çizgi romanları en çok tercih edilen ürünlerdir. Ana ticaret merkezleri Antwerp, Bruges, Brüksel, Ghent, Liege, Mechelen, Mons, Namur ve Ostend'dir.

Belçika'da İklim

Belçika'nın iklimi deniz etkisi ile oldukça ılımandır, kışlar yağışlı geçmesine rağmen havalar aşırı soğuk olmaz.

Ocak ayında ortalama sıcaklık 3°C, Haziran ayında ortalama sıcaklık 18°C'dir.

Yıl boyunca bulutlu günlerin sayısı oldukça fazladır.

Belçika'nın Tarihi

Belçika eski zamanlarda kelt kabileler tarafından yönetiliyordu. Bunlarden en önemlileri Menapii idi. Roma zamanında Güney-Hollanda, Belçika, Kuzey-Fransa ve Batı-Almanya'nın bazı bölümlerinde yerleşik olan Kelt Kabileler “Belgae” olarak adlandırılıyorlardı.

Bölge orta çağda derebeyliklerine bölünmeden önce Roma İmparatorluğu'na bağlıydı. Orta çağda (bugünkü bilinen Belçika), Fransa ve Alman İmparatorluğu arasında bölündü. Schelde akarsuyu bu iki imparatorluğun arasında sınır olarak kabul ediliyordu. Bugünkü Belçika bölgesi 15’nci yy.’da Habsburg Hanedanlığı'nın eline geçti ve 18’nci yy.’ın sonlarında Fransızlar tarafından zaptedildi.

Napolyon’un 1815’teki yenilgisinden sonra Belçika, Fransa'ya karşı bir tampon bölge oluşturmak için Hollanda tarafından işgal edildi. 1831 tarihinde Hollanda'dan ayrılıp, bağımsızlık ilan ederek meşruti monarşi yönetime geçti.

Belçikanın arma simgesi, “Birlikten Güç Oluşur” anlamını taşır.

Belçika I. ve II. Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından işgal edildi. II. Dünya Savaşı sonrası Belçika üç bölgeli ve üç topluluklu bir federal devlet haline geldi.

Belçika coğrafi ve demografik açıdan oldukça küçük bir ülke olmasına karşın, siyasi açıdan son derece karmaşık bir yapıya sahiptir. Ülkenin kuzey bölgesinde Flaman, güney bölgesinde Fransız ve doğudaki çok küçük bir alanda da Alman toplulukları yaşamakta; bu üç ayrı topluluk Brüksel’deki Parlamentoda ayrı ayrı temsil edilmekte ve her birinin hükümeti de yine başkentte bulunmaktadır. Topluluk hükümetleri kültür, refah ve eğitim gibi bireylerle ilgili konularla da ilgilenmektedir.

Ülkenin, kıta Avrupası’nın merkezinde yer alan konumu, çok çeşitli ticaret yollarının Belçika’dan geçiyor olması, ekonomik açıdan son derece gelişmiş ülkelerle yakın komşuluğu ve AB kurumlarının Brüksel’de bulunması, Belçika’nın kıta çapındaki ekonomik ve siyasi önemini de arttırmıştır.

Belçika'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Brüksel, Belçika'nın üç Federal bölgesinden biri olan Brüksel Bölgesi'nin başkentidir. Birkaç yüzyıl önce bataklığın kurutulması sonucu kurulmuş bir şehirdir, adı "bataklığın içindeki yerleşim yeri" anlamına gelir.

Avrupa Birliği'nin üç ana kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu içinde ilk ikisinin resmi organlarının büyük çoğunluğu Brüksel'de yerleşiktir. Sonuncusu Avrupa Parlamentosu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak Brüksel'de çalışmalarını yürütmektedir. Bunlara bağlı ve bunlarla ilgili irili ufaklı yüzlerce kuruluş da dikkate alındığında Brüksel, bu sebeplerden, AB veya Avrupa başkenti olarak gösterilir. Ayrıca NATO Merkez Karargahı da Brüksel'dedir.

Brüj, Flandra'nın Batı Flandra ilinin başkenti. Ortaçağ'dan kalma mimarisi (2. Dünya Savaşı'nda zarar görmediği için bozulmadan korunmuştur), değişik çikolataları, danteli (diğer adıyla "rahibe işi"), kanalları ve Belçika birası (rengine, tadına ve sunuluş şekline göre çeşitlilik gösterir) ile ünlü turistik bir kenttir.

11. yüzyılda Avrupa'nın ticaret merkezi olan Brüj, seller ve coğrafi değişiklikler yüzünden denizle bağlantısını bir iki kanal dışında kesmektedir. Günümüzde şehir merkezinin Kuzey Denizi kıyısında bulunmamasına rağmen, denize yakınlığı nedeniyle hâlâ bir liman kenti olarak anılmaktadır. Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım maksadıyla kullanılmakta olup, bunlarda turistik geziler de düzenlenmektedir.

250